Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Utrata danych po podpięciu do PC dysku z rejestratora. Można odzyskać/przywróci?

17 Paź 2012 01:32 6384 27
  • Poziom 10  
    Witam,
    wyciągnąłem dysk ATA z rejestratora wideo i podpiąłem do PC poprzez USB by skopiować fragment nagrania. Po podpięciu, dysku nie było widać w systemie, a w Zarządzaniu dyskami wyskoczyło czy konwertować na GPT czy MBR, bezmyślnie wybrałem któreś z tych i nadal nic. Teraz wiem że to był błąd, bo po podpięciu z powrotem dysku do rejestratora, dysk jest pusty. Ze względu na zawartość nagrania sprawa jest dość poważna, więc moje pytanie brzmi czy da radę przywrócić te dane lub odzyskać je z tego dysku.

Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    Niestety "skasowałeś" zawartość dysku z rejestratora. Jedyną metodą na odczyt w zależności od rejestratora jest:
    - skopiowanie specjalnym programem przez sieć lan,
    - nagranie płyty po przez nagrywarkę w rejestratorze,
    - skopiowanie na pendriva danych po przez wejście usb rejestratora (plik będzie plikiem wykonywalnym exe).

Rejestrator posiada własny system plików i podłączenie go do komputera wymusiło zmianę danych w pierwszych sektorach dysku, gdzie straciłeś strukturę danych.

Jedynie może Tobie pomóc serwis producenta, czy są w stanie odzyskać dane.
  • Poziom 13  
    Jeśli dane nie były nadpisane innymi danymi to raczej je odzyskasz. Ale do tego potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie i ktoś kto się na tym zna... Lepiej powierzyć sprawę wyspecjalizowanemu serwisowi
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    riddyk napisał:
    Niestety "skasowałeś" zawartość dysku z rejestratora. Jedyną metodą na odczyt w zależności od rejestratora jest:
    - skopiowanie specjalnym programem przez sieć lan,
    - nagranie płyty po przez nagrywarkę w rejestratorze,
    - skopiowanie na pendriva danych po przez wejście usb rejestratora (plik będzie plikiem wykonywalnym exe).

Rejestrator posiada własny system plików i podłączenie go do komputera wymusiło zmianę danych w pierwszych sektorach dysku, gdzie straciłeś strukturę danych.

Jedynie może Tobie pomóc serwis producenta, czy są w stanie odzyskać dane.

Dzięki za odpowiedź, ale myślisz że jest możliwy odczyt tych danych skoro rejestrator po podpięciu teraz tego dysku pokazuje "No Video"?
  • Poziom 21  
    Ja bym jeszcze spróbował przejechać ten dysk programem getdataback lub czymś podobnym. Jaki to model rejestratora?
  • Poziom 17  
    Spróbuj przepuścić dysk przez program Paragon Rescue Pack 10.0.
    Odzyskuje system plików ( oryginalny z rejestratora ) i wszystkie dane.
  • Poziom 10  
    Elvis1992 napisał:
    Spróbuj przepuścić dysk przez program Paragon Rescue Pack 10.0.
    Odzyskuje system plików ( oryginalny z rejestratora ) i wszystkie dane.

Przepuściłem go przez program Paragon Rescue Kit 11 (myślę że to to samo, tylko nowsza wersja,) ale funkcja Undelete partition nic nie pomogła- wyskoczyło że nie znaleziono usuniętych partycji. Jest jeszcze funkcja: Boot corrector-> Correct the MBR-> update the MBR executable code, ale boje się jej ruszać aby więcej nic nie zepsuć.
  • Poziom 43  
    Radzę zrobić kopię posektorową. Jeśli ten rejestrator używa niestandardowego formatu zapisu to tradycyjnymi programami nic nie odzyskasz. Nie znalazłem instrukcji do tego rejestratora, nie wiem więc jak on zapisuje a w konsekwencji - nie wiem jakiego programu szukać.
  • Poziom 10  
    Instrukcję mam papierową ale nic nie pisze o formacie plików używanych na tym dysku, jedynie o tym iż przy wersji rejestratora z wejściem USB by kopiować na niego video trzeba go wcześniej sformatować pod FAT32.
  • Poziom 17  
    Zaznaczyłeś oczywiście wszystkie formaty ?
  • Poziom 10  
    Elvis1992 napisał:
    Zaznaczyłeś oczywiście wszystkie formaty ?

Oczywiście, wszystkie.
  • Poziom 17  
    Zobacz jeszcze czy program DMDE coś znajdzie.
  • Poziom 10  
    Elvis1992 napisał:
    Zobacz jeszcze czy program DMDE coś znajdzie.

Jak tylko przeskanuje to podam wyniki co i jak, za jakieś 45 minut zacznę skanowanie.
  • Poziom 10  
    Niestety DMDE po przeszukaniu dysku pod kątem FAT i NTFS przyniosło wynik zerowy.
  • Poziom 43  
    Bo to nie ten system plików. Bez wiedzy jaki format jest używany to trochę kicha - może skontaktuj się z producentem i zapytaj?
  • Poziom 10  
    helmud7543 napisał:
    Bo to nie ten system plików. Bez wiedzy jaki format jest używany to trochę kicha - może skontaktuj się z producentem i zapytaj?

Podłączę inny dysk do rejestratora, spróbuje na nim nagrać coś z kamer i może wtedy po ponownym podłączeniu dysku do PC, jakimś programem uda się odczytać jaki system plików został użyty.
  • Poziom 43  
    Można spróbować. Ale nie wiem, co to da skoro poprzedni nie został rozpoznany.
  • Poziom 10  
    Udało się coś odzyskać bo właśnie strzeliłem podobną gafę?
  • Poziom 9  
    Podłączam się pod temat, zrobiłem taka samą gafę. Podpiąłem dysk z rejestratora "KPsec" pod komputer, dysk widoczny ale nie pod windows7. Odzyskałem programem "Ontrack EasyRecovery Professional" 280GB plików o rozmiarach od 300mb do 2gb. Jednak pliki maja rozszerzenia .mov .mac .doc .tax .qpc .mpg .img .avi .ri .ghs .gho .gif .pcx .swf .max .iqy .arj .lzh .otp | wskazywałoby na to że mam różnego rodzaju pliki ale wiem że wszystkie są nagraniami z rejestratora. mam wszystkie kodeki, ale żadnym programem nie da się otworzyć tych plików. kombinowałem ze zmianą rozszerzenia na avi, mpeg... nic.
    Próbowałem konwertowac programem "VideoConver" - wywala błąd - program przestał działac- i program zamyka się pyt ając czy wysłać raport do microsoftu.
    A trzeba było tylko zgrać przez USB z rejestratora dany plik a nie podłączać dysku pod komputer :|
    Macie na to jakiś pomysł ?

Utrata danych po podpięciu do PC dysku z rejestratora. Można odzyskać/przywróci?

Tomek
  • Poziom 21  
    Dysk z rejestratora nie siedział czasem kiedyś w zwykłym pc lub macu?
  • Poziom 9  
    Nie. Byl kupiony nowy i wlozony od razu do rejestratora.
  • Poziom 26  
    :arrow: wtomus : użyty przez szanownego kolegę program, przy wybraniu opcji "głębokiego skanowania", próbuje znaleźć typowe pliki na podstawie tzw. sygnatur, to jest stałych fragmentów na początku lub końcu danego typu pliku.
    Taka strategia sprawdza się nieźle w przypadku skanowania dysku z komputera (gdzie te typowe pliki występują), jest za to kompletnie bezużyteczna w przypadku dysków z różnych innych urządzeń, które mają nietypowy system zapisu danych.
    Kolega wtomus mógłby uzyskać tę samą informację od wsparcia technicznego, gdyby rzecz jasna używał legalnego oprogramowania.

Napiszę jeszcze dla potomnych : rejestratory CCTV mogą zapisywać dane w sposób zupełnie nieczytelny dla peceta. Nieliczne (jak np. Aper) stosują jakikolwiek znany system plików (w Aperze - linuxowy ext2/ext3). Najprostsze (np. starsze Novusy) nie mają w ogóle żadnego systemu plików na dysku - tylko indeks i czysty strumień danych. Przyczyna jest prozaiczna - budowa i obsługa pełnego "komputerowego" systemu plików jest pracochłonna - kosztuje czas inżynierów projektujących urządzenie, oraz zasoby procesora w rejestratorze - których nie ma za dużo. Tym samym również naprawa struktury danych na takim dysku (po zainicjowaniu z poziomu Windowsa) jest praktycznie niewykonalna.

Po drugie - format zapisu danych w rejestratorze jest z reguły własnym wynalazkiem producenta - wybiera się taki sposób, który oferuje przyzwoite parametry (kompresja, wielkość strumienia) i daje się zrealizować na ograniczonej mocy procesora (który często nie ma nawet radiatora).
    Nawet jeśli uda się (jak w wymienionym wyżej Aperze) zgrać plik z danymi, i tak do jego odczytu można używać jedynie programu udostępnionego przez producenta. W przypadku niszowych "chińczyków", które takiego oprogramowania nie dołączają - sprawa jest z reguły przegrana.
  • Poziom 9  
    Pomimo tego wszystkiego co napisal szanowny kolega rozwiazania problemu utraty danych nadal nie ma...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    wtomus, czy "odzyskiwane" pliki program zapisywał na tym samym dysku?
  • Poziom 9  
    zapis odzyskiwanych plikow byl na oddzielny dysk.
  • Poziom 10  
    Potwierdzam się to co napisał kolega al777, podpięcie dysku z rejestratora do PC kończy się utratą całej jego zawartości. W celu zgrania wideo z dysku należy robic to poprzez podpięty PC do rejestratora ( z dyskiem w środku). Zmykam temat.