Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.

abc24 17 Oct 2012 14:15 13371 15
  • #1
    abc24
    Level 10  
    Bardzo rzadko zdarza mi się pisać post na forum, wychodzę z założenia, że nie sposób (na moim amatorskim poziomie) trafić na problem, którego ktoś wcześniej już tu nie opisał. Kilka lat tak było, ale tym razem rozwiązania problemu za nic nie mogę znaleźć.
    Oto problem:
    Wprowadziłem się do domu piętrowego. Przy wejściu na parterze jest JEDEN PRZEŁĄCZNIK SCHODOWY i na piętrze znajduje się DRUGI PRZEŁĄCZNIK SCHODOWY.
    Obok tego drugiego przełącznika schodowego znajduje się GNIAZDO ELEKTRYCZNE Nic do niego nie było podłączane, ale teraz pasuje mi tam podłączyć matkę telefonu stacjonarnego oraz router od Internetu.
    I co zauważam?
    Okazało się, że to GNIAZDO ELEKTRYCZNE jest podpięte do tego sąsiedniego DRUGIEGO PRZEŁĄCZNIKA SCHODOWEGO. No i wiadomo jaki jest efekt.. Na dole przełączy ktoś i faza leci sąsiednim bliźniaczym przewodem. A wiec zasilanie GNIAZDA ulega przerwaniu. (bo kabelek z GNIAZDA, podpięty jest do jednego z przewodów bliźniaczych) No i nie ma telefonu ani Internetu. Jakiś absurd, kto to tak podłączył??? Niestety nie mogę podprowadzić oddzielnego zasilania pod to GNIAZDO bo nie chcę kuć w ścianie i niszczyć glazury.
    Czy ma ktoś jakiś pomysł jak zmodyfikować ten układ aby zasilanie gniazda było ciągłe?

    MOJE POMYSŁY:
    1) do jednego zacisku w GNIEŹDZIE podłączyć dwa przewody od sąsiedniego PRZEŁĄCZNIKA SCHODOWEGO - zawsze w którymś prąd będzie.. Jednak to odpada, bo takim mostkiem zamknąłbym obwód i światło paliłoby się cały czas.

    2)Podłączyć dwa przewody jak wyżej wraz z dolutowaniem diód półprzewodnikowych -aby napięcie przechodziło tylko w jednym kierunku, aby nie zamknąć obwodu. Niestety diody półprzewodnikowe nie wytrzymają naporu prądu przemiennego z sieci. Wiec też odpada.

    Czy jest na to jakiś sposób?
    Nie chcę zrywać glazury, a przewiercić się z drugiej strony ściany też nie da rady, bo to coś w rodzaju klatki chodowej - nie ma drugiej strony...
    Ratunku, co tu zmienić aby prąd był bez względu na pracę przełącznika.


    podaję schemat do powyższego opisu - tak jest w tej chwili podłączone.

    Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  • #2
    Hucul
    Level 39  
    Zastosuj elektroniczny włącznik schodowy.
  • #3
    lukiiiii
    Level 28  
    Jeden ze sposobów podłączenia wyłączników schodowy, raczej nie używany. Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  • #4
    TWK
    Electrician specialist
    lukiiiii wrote:
    raczej nie używany.
    Bo niebezpieczny! Łącznik występuje w przewodzie neutralnym. Poza tym faza przyłączana jest do gwintu żarówki.
  • #5
    abc24
    Level 10  
    ten sposób może i jest ciekawy, ale mi to nie pomoże... Pokazałeś na schemacie ze L1 dochodzi mi z obu stron. Gdyby tak było nie widze preoblemu, mozna byłoby podłaczyć normlanie bez takich kombinacjii.. luknij na załacznik..

    Niestey nie mam L1, mam tylko N kóra zresztą dochodzi nie wiaodmo skąd.

    Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  • #8
    O^O
    Level 21  
    Rysunek nie wyjaśnia wszystkiego - nie wiadomo jak doprowadzone jest zasilanie i jak zrobione odejście do lampy. Natomiast takie umieszczenie gniazda mogłoby sugerować, że kiedyś całość była połączona w tak zwanym układzie berlińskim (inaczej brandenburskim), a później ktoś to przerabiał i nie wiedział co z tym zrobić. Takie połączenie było praktykowane w dawnych czasach, kiedy jeszcze konstrukcja samych włączników schodowych umożliwiała działanie tego w sposób bezpieczny.
  • #9
    black.jack98
    Level 17  
    Witam. Ja proponuję zastosować przekaźnik bistabilny BIS-402 lub BIS-403. Ten drugi ma wbudowany układ czasowy, który wyłączy światło po zadanym czasie. Dobre dla zapominalskich.
    http://elektrodo.pl/przekaniki-bistabilne-c-729_730_741.html
    Dodatkową zaletą tego przekaźnika jest to że mieści się w puszce fi 60. Zakładam że linia zasilająca prowadzona jest od przełącznika nr 1 i nie jest razem z przewodami łączącymi oba przełączniki. Proponuję taki układ połączeń.
    Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
    Oczywiście przełączniki będzie trzeba wymienić na przyciski.
    Sorry za rysunek ale zrobiony na szybko.
    Pozdrawiam.

    A gdzie jest styk ochronny w tym gnieździe?[kkas12]

    Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

    OK. Kolega abc24 takowego na swoim rysunku nie zaznaczył, więc zakładam że go nie było. Zresztą są gniazda bez bolca więc gdzie tu PE.

    Nie zaznaczył bo jako laik nie wie, że dziś gniazd bez styku ochronnego montować nie wolno. A kolega jako świadomy elektryk powinien mu to wyjaśnić.
    Niestety kolega tego nie zrobił.
    Z tego powodu cofam punkty za rzekomą pomoc.[kkas12]
  • #10
    abc24
    Level 10  
    Podoba mi się to rozwiązanie z rym przełącznikiem bistabilnym, faktycznie potrzeba ilosc żył jest dostępna należy tylko nadać im "nowe przeznaczenie".. Dobra jutro w dzień biorę się za to i dam znać..
    Nie mam pojęcia o jakim styku ochronnym przy gnieździe mówicie.
  • Helpful post
    #11
    tehaceole

    Level 28  
    Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
    Kombinujecie jak koń pod górę. Najprostsze rozwiązanie...
    abc24 wrote:
    Nie mam pojęcia o jakim styku ochronnym przy gnieździe mówicie.
    Właśnie stwierdziłeś, że nie masz pojęcia o tym za co się zabierasz. WEZWIJ ELEKTRYKA!
  • #12
    Hucul
    Level 39  
    tehaceole wrote:
    ...Kombinujecie jak koń pod górę. Najprostsze rozwiązanie...
    Moim zdaniem Twoje rozwiązanie jest przekombinowane - lepiej mieć zasilanie gniazda bez pośrednictwa dodatkowych urządzeń, a oświetlenie i tak załączamy włącznikami, trzeba je tylko wymienić na przyciski chwilowe.
  • #13
    tehaceole

    Level 28  
    Hucul - najprostsze w sensie najmniejszej możliwej ingerencji w instalację i z poniesieniem najmniejszych kosztów. Nie twierdzę że najlepsze. Zaproponowany przekaźnik w porównaniu do bistabilnego + pary łączników to grosze.
    Ogólnie sądzę, że jakiekolwiek z rozwiązań utrzymanych w tym tonie powinniśmy traktować jako doraźny sposób na uporanie się z tą sytuacją. Uważam, że taki stan rzeczy (brak przewodu na trasie rozdzielnia - gniazdo) powinien być rozwiązany poprzez ułożenie brakującego odcinka przewodu oraz wpięcie pod zabezpieczenia z zachowaniem warunków ochrony przeciwporażeniowej. Bazujemy na tym, że Autor wątku ZAPEWNIA, że pod gniazdo ZAWSZE podłączone będą tylko i wyłącznie wyszczególnione przez niego odbiorniki. Co w praktyce nie oznacza wcale, że tak będzie.
    Autor powinien wziąć pod uwagę poprowadzenie korytek po ścianach. Można to zrobić estetycznie. To będzie najodpowiedniejsze rozwiązanie.
  • #14
    abc24
    Level 10  
    kolega black.jack98 przedstawił rozwiązanie problemu jak dla mnie (amatora) najprościej. Właśnie zaczynam się do tego zabierać. Powinno się udać - wszelkie przewody są dostępne.
    Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w niesieniu mi pomocy.
    Ponieważ sam wiele korzystam z zapytań innych osób, mam nadzieję że komuś jeszcze ten post się przyda - w związku z czym podaję uproszczony / nie fachowy schemat rozwiązujący mój problem.

    Tak to zrobię...

    Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  • #15
    19barti78
    Level 15  
    abc24 wrote:
    mam nadzieję że komuś jeszcze ten post się przyda


    Czy aby napewno ?? Jeżeli jest gniazdo - powinien być bolec ochronny i doprowadzony do niego przewód PE.... lub PEN....
  • #16
    kkas12
    Level 43  
    Autor wątku nie wie co to jest styk ochronny w gnieździe i nie wie czemu on służy. Jest to dla niego nieistotne.
    Ważne jest tylko to aby w gnieździe było napięcie.
    A że może dojść do porażenia to już nie ma znaczenia.
    Wątek zamykam.