Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.

17 Paź 2012 14:15 10347 15
 • Poziom 10  
  Bardzo rzadko zdarza mi się pisać post na forum, wychodzę z założenia, że nie sposób (na moim amatorskim poziomie) trafić na problem, którego ktoś wcześniej już tu nie opisał. Kilka lat tak było, ale tym razem rozwiązania problemu za nic nie mogę znaleźć.
  Oto problem:
  Wprowadziłem się do domu piętrowego. Przy wejściu na parterze jest JEDEN PRZEŁĄCZNIK SCHODOWY i na piętrze znajduje się DRUGI PRZEŁĄCZNIK SCHODOWY.
  Obok tego drugiego przełącznika schodowego znajduje się GNIAZDO ELEKTRYCZNE Nic do niego nie było podłączane, ale teraz pasuje mi tam podłączyć matkę telefonu stacjonarnego oraz router od Internetu.
  I co zauważam?
  Okazało się, że to GNIAZDO ELEKTRYCZNE jest podpięte do tego sąsiedniego DRUGIEGO PRZEŁĄCZNIKA SCHODOWEGO. No i wiadomo jaki jest efekt.. Na dole przełączy ktoś i faza leci sąsiednim bliźniaczym przewodem. A wiec zasilanie GNIAZDA ulega przerwaniu. (bo kabelek z GNIAZDA, podpięty jest do jednego z przewodów bliźniaczych) No i nie ma telefonu ani Internetu. Jakiś absurd, kto to tak podłączył??? Niestety nie mogę podprowadzić oddzielnego zasilania pod to GNIAZDO bo nie chcę kuć w ścianie i niszczyć glazury.
  Czy ma ktoś jakiś pomysł jak zmodyfikować ten układ aby zasilanie gniazda było ciągłe?

  MOJE POMYSŁY:
  1) do jednego zacisku w GNIEŹDZIE podłączyć dwa przewody od sąsiedniego PRZEŁĄCZNIKA SCHODOWEGO - zawsze w którymś prąd będzie.. Jednak to odpada, bo takim mostkiem zamknąłbym obwód i światło paliłoby się cały czas.

  2)Podłączyć dwa przewody jak wyżej wraz z dolutowaniem diód półprzewodnikowych -aby napięcie przechodziło tylko w jednym kierunku, aby nie zamknąć obwodu. Niestety diody półprzewodnikowe nie wytrzymają naporu prądu przemiennego z sieci. Wiec też odpada.

  Czy jest na to jakiś sposób?
  Nie chcę zrywać glazury, a przewiercić się z drugiej strony ściany też nie da rady, bo to coś w rodzaju klatki chodowej - nie ma drugiej strony...
  Ratunku, co tu zmienić aby prąd był bez względu na pracę przełącznika.


  podaję schemat do powyższego opisu - tak jest w tej chwili podłączone.

  Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 39  
  Zastosuj elektroniczny włącznik schodowy.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 27  
  Jeden ze sposobów podłączenia wyłączników schodowy, raczej nie używany. Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
 • Specjalista elektryk
  lukiiiii napisał:
  raczej nie używany.
  Bo niebezpieczny! Łącznik występuje w przewodzie neutralnym. Poza tym faza przyłączana jest do gwintu żarówki.
 • Poziom 10  
  ten sposób może i jest ciekawy, ale mi to nie pomoże... Pokazałeś na schemacie ze L1 dochodzi mi z obu stron. Gdyby tak było nie widze preoblemu, mozna byłoby podłaczyć normlanie bez takich kombinacjii.. luknij na załacznik..

  Niestey nie mam L1, mam tylko N kóra zresztą dochodzi nie wiaodmo skąd.

  Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
 • Poziom 21  
  Rysunek nie wyjaśnia wszystkiego - nie wiadomo jak doprowadzone jest zasilanie i jak zrobione odejście do lampy. Natomiast takie umieszczenie gniazda mogłoby sugerować, że kiedyś całość była połączona w tak zwanym układzie berlińskim (inaczej brandenburskim), a później ktoś to przerabiał i nie wiedział co z tym zrobić. Takie połączenie było praktykowane w dawnych czasach, kiedy jeszcze konstrukcja samych włączników schodowych umożliwiała działanie tego w sposób bezpieczny.
 • Poziom 17  
  Witam. Ja proponuję zastosować przekaźnik bistabilny BIS-402 lub BIS-403. Ten drugi ma wbudowany układ czasowy, który wyłączy światło po zadanym czasie. Dobre dla zapominalskich.
  http://elektrodo.pl/przekaniki-bistabilne-c-729_730_741.html
  Dodatkową zaletą tego przekaźnika jest to że mieści się w puszce fi 60. Zakładam że linia zasilająca prowadzona jest od przełącznika nr 1 i nie jest razem z przewodami łączącymi oba przełączniki. Proponuję taki układ połączeń.
  Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  Oczywiście przełączniki będzie trzeba wymienić na przyciski.
  Sorry za rysunek ale zrobiony na szybko.
  Pozdrawiam.

  A gdzie jest styk ochronny w tym gnieździe?[kkas12]

  Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

  OK. Kolega abc24 takowego na swoim rysunku nie zaznaczył, więc zakładam że go nie było. Zresztą są gniazda bez bolca więc gdzie tu PE.

  Nie zaznaczył bo jako laik nie wie, że dziś gniazd bez styku ochronnego montować nie wolno. A kolega jako świadomy elektryk powinien mu to wyjaśnić.
  Niestety kolega tego nie zrobił.
  Z tego powodu cofam punkty za rzekomą pomoc.[kkas12]
 • Poziom 10  
  Podoba mi się to rozwiązanie z rym przełącznikiem bistabilnym, faktycznie potrzeba ilosc żył jest dostępna należy tylko nadać im "nowe przeznaczenie".. Dobra jutro w dzień biorę się za to i dam znać..
  Nie mam pojęcia o jakim styku ochronnym przy gnieździe mówicie.
 • Pomocny post

  Poziom 28  
  Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
  Kombinujecie jak koń pod górę. Najprostsze rozwiązanie...
  abc24 napisał:
  Nie mam pojęcia o jakim styku ochronnym przy gnieździe mówicie.
  Właśnie stwierdziłeś, że nie masz pojęcia o tym za co się zabierasz. WEZWIJ ELEKTRYKA!
 • Poziom 39  
  tehaceole napisał:
  ...Kombinujecie jak koń pod górę. Najprostsze rozwiązanie...
  Moim zdaniem Twoje rozwiązanie jest przekombinowane - lepiej mieć zasilanie gniazda bez pośrednictwa dodatkowych urządzeń, a oświetlenie i tak załączamy włącznikami, trzeba je tylko wymienić na przyciski chwilowe.

 • Poziom 28  
  Hucul - najprostsze w sensie najmniejszej możliwej ingerencji w instalację i z poniesieniem najmniejszych kosztów. Nie twierdzę że najlepsze. Zaproponowany przekaźnik w porównaniu do bistabilnego + pary łączników to grosze.
  Ogólnie sądzę, że jakiekolwiek z rozwiązań utrzymanych w tym tonie powinniśmy traktować jako doraźny sposób na uporanie się z tą sytuacją. Uważam, że taki stan rzeczy (brak przewodu na trasie rozdzielnia - gniazdo) powinien być rozwiązany poprzez ułożenie brakującego odcinka przewodu oraz wpięcie pod zabezpieczenia z zachowaniem warunków ochrony przeciwporażeniowej. Bazujemy na tym, że Autor wątku ZAPEWNIA, że pod gniazdo ZAWSZE podłączone będą tylko i wyłącznie wyszczególnione przez niego odbiorniki. Co w praktyce nie oznacza wcale, że tak będzie.
  Autor powinien wziąć pod uwagę poprowadzenie korytek po ścianach. Można to zrobić estetycznie. To będzie najodpowiedniejsze rozwiązanie.
 • Poziom 10  
  kolega black.jack98 przedstawił rozwiązanie problemu jak dla mnie (amatora) najprościej. Właśnie zaczynam się do tego zabierać. Powinno się udać - wszelkie przewody są dostępne.
  Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w niesieniu mi pomocy.
  Ponieważ sam wiele korzystam z zapytań innych osób, mam nadzieję że komuś jeszcze ten post się przyda - w związku z czym podaję uproszczony / nie fachowy schemat rozwiązujący mój problem.

  Tak to zrobię...

  Przełącznik schodowy - a gniazdo elektryczne.
 • Poziom 15  
  abc24 napisał:
  mam nadzieję że komuś jeszcze ten post się przyda


  Czy aby napewno ?? Jeżeli jest gniazdo - powinien być bolec ochronny i doprowadzony do niego przewód PE.... lub PEN....
 • Poziom 42  
  Autor wątku nie wie co to jest styk ochronny w gnieździe i nie wie czemu on służy. Jest to dla niego nieistotne.
  Ważne jest tylko to aby w gnieździe było napięcie.
  A że może dojść do porażenia to już nie ma znaczenia.
  Wątek zamykam.