Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobić układ bistabilny z ne555 sterujący przekaźnikiem?

(Marcin) 17 Paź 2012 21:42 2739 5
  • #1 17 Paź 2012 21:42
    (Marcin)
    Poziom 9  

Witam serdecznie...
    Mam prośbę o pomoc do wszystkich którzy są The best w sprawach elektronicznych :)
    A więc mam w samochodzie oryginalny przełącznik do niczego nie podłączony i chciałbym go wykorzystać do włączenia ładowania GPS-u z zapalniczki, tylko chciałem to tak zrobić żeby zamontować drugie gniazdo zapalniczki tylko schowane by nie było go widać a tym przyciskiem go włączać. problem polega na tym że jest to przycisk chwilowy i działa tylko wtedy jak się go trzyma wiec kupiłem przekaźnik ale okazało się że jest to monostabilny. Sporo się naczytałem i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi jak to zrobić :(
    Gdzieś wyczytałem że można zrobić z ne555 układ bistabilny sterujący tym przekaźnikiem ale nigdzie nie mogę znaleźć schematu .
    Prosiłbym bym o jakąś podpowiedź bo siedzę już nad tym 5 dni i co coś znajdę to ciągle nie to, a może schemacik to już byłoby super :D

0 5
  • Relpol
  • #2 17 Paź 2012 21:50
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Zrób prosty układ z podtrzymaniem (przekaźnik +2 diody) zasilany z obwodu 15 auta.
    Załączysz swoim przyciskiem- kiedy potrzebujesz, a wyłączy sie przy najbliższym wył. stacyjki.

0
  • Relpol
  • #3 17 Paź 2012 22:03
    BILGO
    Poziom 38  

Możesz wykonać bardzo prosty układ składający się z dwóch przekaźników 6V.... Ten układ idealnie by się nadawał do twoich potrzeb.... Jak chcesz to Ci mogę podesłać schemat....

0
  • #4 17 Paź 2012 22:20
    (Marcin)
    Poziom 9  

Dzięki za szybką odpowiedź :)
    ogólnie wolałbym żeby można było to gniazdo zapalniczki wyłączać i włączać kiedy będę chciał czyli przyciskiem, a czy można wykorzystać ten mój przekaźnik na 12v który już kupiłem bo nie chciałbym się wykosztowywać na te przekaźniki 6V
    przepraszam że tak marudzę :(

0
  • #5 10 Lut 2016 01:41
    emeszenes
    Poziom 2  

wpisz w Google: "555 toggle" (tego typu rozwiązań jest cała masa w sieci)
    Np.: Link
    Pozdrawiam - Michał

0
  • #6 11 Lut 2016 09:12
    Marian B
    Poziom 35  

Tu jest sterowanie załącz/wyłącz za pomocą nie stabilnego przycisku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3103017#3103017
    Niema tu żadnej elektroniki, prościej się nie da tego zrobić. Uzwojenia przekażników powinny być na połowę napięcia zasilania, na 6V w przypadku samochodu z instalacją 12V.

0