Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

prostownik Impuls zp-02 (rozdeptana płytka)

Izydor Kasza 29 Jan 2005 23:52 11402 16
Altium Designer Computer Controls
    Izydor Kasza
    Level 10  
    Kupiłem okazyjnie radziecki prostownik z rozruchem Impuls zp02 Złamana jest płytka z elektromiką, która steruje całością urządzenia(regulacja i chyba ograniczenie prądu ładowania) i brak kilku elementów(tranzystor, rezystor, diody).
    Bardzo przydałby się schemat do uzupełnienia braków.
    Jeśli ktoś jest w posiadaniu takowego to proszę o wsparcie. Dodam tylko
    że prostownik jest na dwóch tyrystorach. Zawsze można dorobić nowe sterowanie ale to się wiąże z kosztami i czasem.
  • Altium Designer Computer Controls
    wzagra
    Level 33  
    wprawdzie to zs-02 ale może to być to samo (zakładam, że pomyliłeś literki ;)) - przepraszam z góry za posądzenie...

cholera.. punkty.. jakby coś to dam na priva...

wzagra wrote:
    cholera

Chcesz upomnienie?
    Punkty anulowałem!
    Zapraszam do zmiany, zgodnie z:
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4488325#4488325 :arrow: 002.
    Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    Proszę to poprawić, inaczej post trafi do kosza!
    [_P_]
  • Altium Designer Computer Controls
    Izydor Kasza
    Level 10  
    Nazwa ustrojstwa może brzmieć ewentualnie Impuls zł-02. Litera po "z" wygląda jak "p" albo jak"ł". Nie wiem ile było wersji tego prostownika ale jeśli masz coś do wysłania to podaję adres: kaszowie(malpa)poczta.onet.pl. Zależy mi na tym bardzo bo urządzenie jest bardzo solidne w porównaniu z tym co teraz można kupić. Właśnie oddałem do sklepu prostownik za stówę w którum razem z prądem ładowania regulowało się napięcie prawie do 20V. Jakaś dziwna konstrukcja z regulacją na pierwotnym uzwojeniu trafa tyrystorem. Wolałem nie narażać swojego akumulatora i prawie za pół ceny nabyłem ten radziecki .
    Dzięki i pozdrawiam.
    wzagra
    Level 33  
    powinieneś dostać na maila zs02.zip i skan04.jpg...
    w zipie jest schemat, płytka i przebiegi, a jpg-u widok zewnętrzny..
    Izydor Kasza
    Level 10  
    Wszystko dostałem i byłoby super tylko że ja jednak mam model zp-02 większych rozmiarów i z rozruchem (transformator ok 250-300W). Na płycie czołowej potencjometr ma pozycję "rozruch" i wtedy prawdopodobnie wyłączona jest regulacja prądu (tyrystory wysterowane na full). Płytka drukowana jest większa i są dodatkowe wtórne uzwojenia cieniutkim drutem.
    W każdym razie wielkie dzięki.
    Może ktoś jeszcze się odezwie i poda jakieś namiary na schemat.
    wzagra
    Level 33  
    mama wrażenie, że wiem o jaki chodzi... jak sobie przypomnę gdzie go widziałem to spróbuję dotrzeć do schematu..
    Izydor Kasza
    Level 10  
    Bardzo będę wdzięczny za szybką odpowidź bo jeśli ty sobie nie przypomnisz (a widzę, że nikt inny narazie przynajmniej się nie odzywa) to spróbuję odtworzyć schemat ze złamanej płytki i dobrać brakujące elementy (tranzystor, rezystor, dwie podkówki, 3 diody)albo zastosować całkiem inne sterowanie do tyrystorów. Narysowanie schematu to żmudna robota, a gdybym miał podobne rysunki jak przysłałeś do zs-02 to reszta byłaby zabawą.
    Czekam jeszcze cierpliwie.
    pozdrawiam
    wzagra
    Level 33  
    spróbuj porównać z tym co ci przesłałem, podejrzewam, że rozwiązanie sterowania może być bardzo zbliżone.. ( amoże nawet identyczne) kwestia mocy tyrystorów i transformatora..

podesłałem ci na maila schemat - nie wiem czy to to urządzenie bo nie ma podpisu, jest wprawdzie typ płytki - możesz go porównać..
    Izydor Kasza
    Level 10  
    Jestem wdzięczny za trud. Jednak ostatnie schematy dotyczą całkiem innych rozwiązań (szczególnie to ze spawarką). Najbardziej zbliżony do mojego jest przesłany za pierwszym razem schemat zs-02.
    Jeśli nie masz już nic więcej to dzięki za dobre chęci. Spróbuję sobie jakoś poradzić.
    pozdrawiam
    Izydor Kasza
    Level 10  
    Odnalazłem schemat na rosyjskiej stronie (załączam dla zainteresowanych). Uzupełniłem braki na płytce sterującej, prostownik odpalił ale nie wyłącza się po naładowaniu akumulatora (a wydaje mi się ze powinien to robić tranzystor T12). Baza tego tranzystora spolaryzowana jest przez R28 i R29 poprzez coś co jest chyba diodą zenera (nie spotkałem się z takim oznaczeniem KC107A). Za R29 (nie było go na płytce) wstawiłem 4,7k ale napięcie jest nieprawidłowe. Nie wiem jak dobrać R29 bo wartość na schemacie jest nie do odczytania.
    A w ogóle czy na zaciskach akumulatora w czasie jego ładowania napięcie może osiągać 18V.
    Attachments:
    Nikitwor
    Level 2  
    Ponieważ te rosyjskie "rodzynki" powracają czasami jak komety i, nie powiem, są to ciekawe rozwiązania a co najważniejsze: tamtejszy klimat niejako narzuca projektantom (ktokolwiek by to nie był) specyficzne podejście - postanowiłem i ja włączyć się z lekkim opóźnieniem w dyskusję i zaproponować kolejne podejście: dokładny schemat tego urządzenia (Устройство зарядно-пусковое "ИМПУЛЬС ЗП-02") w formacie *.sch, nad którym trzeba się pochylić samemu (w końcu zasady sterowania fazowego są podstawą, reszta jest "improwizacją"). :arrow:
    Link do pliku: http://acutp.by.ru/shem/impuls.htm
    Link do darmowej przeglądarki: http://www.altium.com/pcad/resources/downloads/viewer_downloads.aspx .
    mafo
    Level 11  
    Witam !!!
    Ten prostownik służy mi już wiele lat.
    Jego konstrukcja jest klasyką w tym temacie.
    Porządne trafo i tyrystory dają gwarancję niezniszczalności.
    Za jego pomocą uruchamiałem wielokrotnie ciągnik rolniczy .
    Płytka sterowania wykonana w technologii "domowej" po wielu latach odmówiła mi posłuszeństwa. Na pierwszy rzut oka wszystko było OK.
    Pod lupą już gorzej, pojawiły się zimne luty.
    Co można bylo polutowałem i nadal brak "zarjadu".
    Ręce mi opadły.
    I tu z pomocą przyszedł kolega Nikitwor.
    Linki do pliku z dokładnym schematem i strukturą napięć rozwiązały mój problem. Jeszcze trochę poprawek i prostownik śmiga jak nowy !!!
    Bardzo dziękuję koledze i polecam tę dokumentację wszystkim posiadaczom tego urządzenia.

Pozdrawiam
    Marek
    atwar1
    Level 1  
    Witam,
    a może ktoś ma instrukcję lub wie jak używać tego urządzenia?
    Ostatnio zmuszony okolicznościami ładowałem nim akumulator i w zaden sposób nie mogłem dojść za jaki prąd odpowiada skala 1-10 w sekcji "zarjad".
    Przy ustawieniu na "2" zmierzyłem napięcie ładowania i było 16,5 v, a jaki był prąd nie mam pojęcia, obawiałem się zmierzyć miernikiem, gdyż nie byłem pewien, że to wytrzyma.
    Noreku
    Level 2  
    Witam sam posiadam taki prostownik i jest świetny! właściwie był gdyż ostatnio ''stracił moc'' mówię dosłownie. Pojawił się taki problem że przy odpalaniu nie dostarcza takiego prądu jak kiedyś, odpalanie jest praktycznie nie możliwe, mam parę pytań, czy ten prostownik automatycznie wyłącza ładowanie gdy akumulator jest już naładowany? i czy to możliwe że problem z rozruchem może leżeć po stronie tyrystorów? czy raczej coś z elektroniką?
    alex_pce
    Level 2  
    Witam szanowne grono.
    Mam gorącą prośbę- czy ktoś wie cokolwiek nt. trafo użytego w tym ustrojstwie? Chodzi mi oczywiście o wersję zp-02 (czyli tą z możliwością rozruchu).
    Mam to urządzenie, ale wymaga przewinięcia trafo- nie wiem jakie były pierwotne napięcia i jakie przełożenie więc jak ktoś by się orientował BARDZO PROSZĘ o info- w końcu idzie zima ;)
    Pozdrawiam
    szybki105
    Level 17  
    Witam . Udało mi się uruchomić taki prostownik ( ИМПУЛЬС ЗП-02) który przestał nie używany kilka lat . Niestety elementy elektroniczne na płytce były tak skorodowane że musiałem niemal wszystkie części wymienić na nowe (odpowiedniki) . I o dziwo działa rozruch i regulacja prądu ładowania , ale brak jest kontroli napięcia na ładowanym akumulatorze , a chyba powinna być . Przy większych prądach ładowania napięcie na zaciskach aku. wzrasta nawet do 18V . Macie może pomysł co może być nie tak ? Na schemacie słabo widać niektóre wartości rezystorów ale wiele z tych które odczytałem na schemacie na płytce miało inne wartości .
    Pozdrawiam
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Wykopaliska zamykam zalecając zapoznanie się z regulaminem forum.