Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnia (mieszkanie w bloku)

18 Paź 2012 10:23 2265 8
  • Poziom 10  
    Witam,

sytuacja w moim mieszkaniu (budynek wielorodzinny - blok 10 pięter z lat 80) wygląda następująco:

4 pokoje + przedpokój + kuchnia + łazienka

Rozdzielnia wygląda następująco:

wyłącznik RCD, pod który podpięte są:

B16A - 2 pokoje gniazda
    B16A -1 sypialnia gniazda
    B16A -1 sypialnia gniazda
    B16A - łazienka gniazda
    B16A - kuchnia gniazda
    B16A - kuchnia gniazda (piekarnik i mikrofala)
    B10A - oświetlenie górne w całym mieszkaniu

Wszystkie gniazda są z ochroną na kablach trój-żyłowych (przekroju nie pamiętam, chyba 2,5mm^2)
    Oświetlenie na przewodach dwu-żyłowych o przekroju mniejszym (też nie pamiętam, chyba 1,5 mm^2)

Wszystko jest podpięte pod różnicówkę, która jednocześnie pełni funkcję wyłącznika głównego.

Czy taka instalacja jest zgodna z przepisami, czy przed różnicówką musi znaleźć się FR, pod który podłączamy rCD z gniazdami oraz bezpośrednio oświetlenie, które i tak nie ma ochrony?

Od licznika do mieszkania doprowadzony jest przewód 4mm^2 z jedną fazą i uziemieniem. Nie ma możliwości aby były trzy fazy (informacja ze spółdzielni).

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    To, że oświetlenie nie wymaga ochrony w żaden sposób nie zwalnia od położenia przewodu 3x1,5^2, co do FR to też powinien być zainstalowany. RCD nie jest wyłącznikiem.
  • Poziom 10  
    Dzięki za szybkie info. Trochę źle opisałem, oświetlenie jest na przewodach 3x 1,5, tylko żyła od uziemienia nie jest podpięta, a od włącznika do żyrandola, trzecia żyła jest wykorzystana pod włącznik podwójny. Rozumiem, że po zainstalowaniu FR jak w moim opisie, wszystko będzie jak należy i zgodnie ze sztuką.

Dzięki
  • Poziom 36  
    Tym bardziej źle skoro żyłę przeznaczoną tylko i wyłącznie używasz w innym celu. Wszystkie żyły muszą być podłączone. Do podwójnego wyłącznika 4x1,5^2. Jak wymienisz ten przewód i dołożysz FR to wtedy może i będzie zgodnie ze sztuką, ale i tak trzeba by zrobić pomiary a wtedy można się określić.
  • Poziom 10  
    Teraz już nie rozumiem.
    Nie zrozum mnie źle, w żaden sposób nie atakuję Cię, tylko chcę zrozumieć ideę.
    Jeśli oświetlenie nie wymaga ochrony, jest na 3 przewodach o odpowiednim przekroju, to co za różnica jaki jest kolor osłony przewodu? Tak czy inaczej od rozdzielni do włącznika ciągnąć kabel z trzema żyłami gdzie jednej nie podłączamy (tak jest) a od włącznika do żyrandola kabel z czterema żyłami, gdzie jednej i tak nie podłączamy, bo nawet włącznik nie ma możliwości podpięcia uziemienia - to jaki jest sens i wartość dodana tej dodatkowej żyły, skoro "oświetlenie nie wymaga ochrony"? Rozumiem, że tylko dla zasady i przepisów(?), bo użytkowy żaden, a raczej na minus (większe koszty kabla).

BTW - pomiary były robione i są zgodne z normą (takie informacje uzyskałem od elektryka).
    Problemem jest tylko ten nieszczęsny wyłącznik główny, a raczej jego brak.
  • Poziom 36  
    Nie zrozum mnie źle, ale jaki jest sens ograniczenia prędkości w centrum miasta w sobotę nad ranem, gdzie jesteś sam na drodze? Bezpieczeństwo. W Twoim przypadku jest tak samo i choćbyś nie wiem jak się upierał tego nie zmienisz. Jeżeli masz instalację trój-przewodową to wszystkie przewody muszą być podłączone zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wyobraź sobie, że wypiął Ci się z lampy przewód żółto-zielony, elektryk będąc przekonany o jego przeznaczeniu dotyka go. Odpowiedz sobie sam.
  • Poziom 10  
    Ok, rozumiem.

Jeżeli instalacja oświetlenia była by pociągnięta na kablach z trzema żyłami ale kolory były by prawidłowe (brązowy, niebieski i ten trzeci - powiedzmy czarny), to wtedy wszystko było by w porządku? Ewentualnie cztery żyły z uziemieniem.

Dzięki z proste i logiczne wyjaśnienie.
  • Poziom 36  
    Tak. Jeszcze jedno pytanie, zasilanie do mieszkania to przewód dwu czy trzy-żyłowy ?
  • Poziom 10  
    andrefff - dzięki za pomoc.

Sprawa wyjaśniona.