Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnia (mieszkanie w bloku)

buczekpan 18 Oct 2012 10:23 3996 8
    buczekpan
    Level 10  
    Witam,

sytuacja w moim mieszkaniu (budynek wielorodzinny - blok 10 pięter z lat 80) wygląda następująco:

4 pokoje + przedpokój + kuchnia + łazienka

Rozdzielnia wygląda następująco:

wyłącznik RCD, pod który podpięte są:

B16A - 2 pokoje gniazda
    B16A -1 sypialnia gniazda
    B16A -1 sypialnia gniazda
    B16A - łazienka gniazda
    B16A - kuchnia gniazda
    B16A - kuchnia gniazda (piekarnik i mikrofala)
    B10A - oświetlenie górne w całym mieszkaniu

Wszystkie gniazda są z ochroną na kablach trój-żyłowych (przekroju nie pamiętam, chyba 2,5mm^2)
    Oświetlenie na przewodach dwu-żyłowych o przekroju mniejszym (też nie pamiętam, chyba 1,5 mm^2)

Wszystko jest podpięte pod różnicówkę, która jednocześnie pełni funkcję wyłącznika głównego.

Czy taka instalacja jest zgodna z przepisami, czy przed różnicówką musi znaleźć się FR, pod który podłączamy rCD z gniazdami oraz bezpośrednio oświetlenie, które i tak nie ma ochrony?

Od licznika do mieszkania doprowadzony jest przewód 4mm^2 z jedną fazą i uziemieniem. Nie ma możliwości aby były trzy fazy (informacja ze spółdzielni).

Z góry dziękuje za pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    andrefff
    Level 36  
    To, że oświetlenie nie wymaga ochrony w żaden sposób nie zwalnia od położenia przewodu 3x1,5^2, co do FR to też powinien być zainstalowany. RCD nie jest wyłącznikiem.
    buczekpan
    Level 10  
    Dzięki za szybkie info. Trochę źle opisałem, oświetlenie jest na przewodach 3x 1,5, tylko żyła od uziemienia nie jest podpięta, a od włącznika do żyrandola, trzecia żyła jest wykorzystana pod włącznik podwójny. Rozumiem, że po zainstalowaniu FR jak w moim opisie, wszystko będzie jak należy i zgodnie ze sztuką.

Dzięki
    andrefff
    Level 36  
    Tym bardziej źle skoro żyłę przeznaczoną tylko i wyłącznie używasz w innym celu. Wszystkie żyły muszą być podłączone. Do podwójnego wyłącznika 4x1,5^2. Jak wymienisz ten przewód i dołożysz FR to wtedy może i będzie zgodnie ze sztuką, ale i tak trzeba by zrobić pomiary a wtedy można się określić.
    buczekpan
    Level 10  
    Teraz już nie rozumiem.
    Nie zrozum mnie źle, w żaden sposób nie atakuję Cię, tylko chcę zrozumieć ideę.
    Jeśli oświetlenie nie wymaga ochrony, jest na 3 przewodach o odpowiednim przekroju, to co za różnica jaki jest kolor osłony przewodu? Tak czy inaczej od rozdzielni do włącznika ciągnąć kabel z trzema żyłami gdzie jednej nie podłączamy (tak jest) a od włącznika do żyrandola kabel z czterema żyłami, gdzie jednej i tak nie podłączamy, bo nawet włącznik nie ma możliwości podpięcia uziemienia - to jaki jest sens i wartość dodana tej dodatkowej żyły, skoro "oświetlenie nie wymaga ochrony"? Rozumiem, że tylko dla zasady i przepisów(?), bo użytkowy żaden, a raczej na minus (większe koszty kabla).

BTW - pomiary były robione i są zgodne z normą (takie informacje uzyskałem od elektryka).
    Problemem jest tylko ten nieszczęsny wyłącznik główny, a raczej jego brak.
    andrefff
    Level 36  
    Nie zrozum mnie źle, ale jaki jest sens ograniczenia prędkości w centrum miasta w sobotę nad ranem, gdzie jesteś sam na drodze? Bezpieczeństwo. W Twoim przypadku jest tak samo i choćbyś nie wiem jak się upierał tego nie zmienisz. Jeżeli masz instalację trój-przewodową to wszystkie przewody muszą być podłączone zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wyobraź sobie, że wypiął Ci się z lampy przewód żółto-zielony, elektryk będąc przekonany o jego przeznaczeniu dotyka go. Odpowiedz sobie sam.
    buczekpan
    Level 10  
    Ok, rozumiem.

Jeżeli instalacja oświetlenia była by pociągnięta na kablach z trzema żyłami ale kolory były by prawidłowe (brązowy, niebieski i ten trzeci - powiedzmy czarny), to wtedy wszystko było by w porządku? Ewentualnie cztery żyły z uziemieniem.

Dzięki z proste i logiczne wyjaśnienie.
    andrefff
    Level 36  
    Tak. Jeszcze jedno pytanie, zasilanie do mieszkania to przewód dwu czy trzy-żyłowy ?
    buczekpan
    Level 10  
    andrefff - dzięki za pomoc.

Sprawa wyjaśniona.