Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop lenovo b580. Dysk WDC WD5000BPVT-08HXZT3. Klikanie w dysku ,,awaria?!

GgerO 18 Paź 2012 12:11 2919 4
  • #1 18 Paź 2012 12:11
    GgerO
    Poziom 2  

Dzień dobry wszystkim forumowiczom.

Chciałbym przedstawić Wam mój problem i bardzo proszę o pomoc.

Otóż od tygodnia jestem posiadaczem laptopa Lenovo B580 (Intel P970. gt610M), którego kupiłem na allegro.
    Problem polega na tym ,że od momentu pierwszego uruchomienia laptopa zauważyłem,że wydaje on dziwne dźwięki w nieregularnych odstępach czasu, takie klikanie, chrupanie , coś jak klikanie myszką etc. Po głębszym zbadaniu sprawy, stwierdziłem ,że dzwięki te wydaje dysk twardy(WDC WD5000BPVT-08HXZT3), a dokładnie nadmiernie parkująca głowica. Wystraszyłem się ,bo to przecież nowiutki laptop, a tu już awaria. Nie mogę stwierdzić czy to jest uszkodzenie czy nie. System Windows 7 działa, nie trochę długo się uruchamia i nieco muli (ale to chyba normalne?), nie ma żadnych bluescreenów czy innych błędów, zawieszeń. Po prostu nie wiem co zrobić. Dzwoniłem do serwisów oraz tam gdzie kupiłem laptopa, wszędzie odpowiedz była jednakowa: Dysk jest uszkodzony i trzeba reklamować. Ja jestem sceptyczny jeśli chodzi o taką lekkomyślną reklamacje, bo znając życie więcej jest nerwów, wydatków i straconego czasu niz pożytku z tej reklamacji, ,a z tymi serwisami to różnie bywa.(naczytałem sie sporo negatywów na necie). Głupio by było wysyłać laptopa, który zaraz wróci , bo w serwisie stwierdza ,że jest ok.
    Bardzo proszę o pomoc Was doświadczonych już komputerowców.

Czy jest jakaś metoda likwidująca tę wadę dysku WD? Czy też muszę reklamować..chociaż wolałbym nie..

Dodam jeszcze screenshot z Hd tune pro 5.00.

: Laptop lenovo b580. Dysk WDC WD5000BPVT-08HXZT3. Klikanie w dysku ,,awaria?!

Bardzo zaniepokoił mnie poziom Spin up Time, 1691!!, to dużo- może to świadczy o uszkodzeniu ?
    No i oczywiście wartość Load Cycle count = 1534 przy 23 godzinach pracy!!.
    Brakuje mi też wartości g-sense_error_rate, więc nie wiem czy laptop był np. sponiewierany w trakcie wysyłki..

Zaczynam popadać już w komputerową hipochondrie ,że cały laptop jest juz jakiś wadliwy. :D Masakra.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

0 4
  • #2 18 Paź 2012 12:37
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Spin Up Time masz w sumie niski. To jest czas rozpędzania talerzy do pełnej prędkości. 1,691 s to nie dużo.
    Jeśli chodzi o Load Cycle Count, to wartość jest faktycznie wysoka. Mój 3-letni laptop Dell, używany codziennie po kilka(naście) godzin ma 9772. Limit dla dysków laptopowych to 300000 - 600000. Ale...

Cytat:

Some laptop drives are programmed to unload the heads whenever there has not been any activity for about five seconds. Many Linux installations write to the file system a few times a minute in the background. As a result, there may be 100 or more load cycles per hour, and the load cycle rating may be exceeded in less than a year.

Może Twój laptop tak działa.

Dasz radę te dźwięki wydawane przez dysk?

0
  • #3 19 Paź 2012 07:40
    465016
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 19 Paź 2012 17:58
    GgerO
    Poziom 2  

Dzień dobry.

Dziękuje za rady.

Niestety rzeczywistość jest faktycznie taka jak ją przedstawił Tomazzi.
    Tak czy owak, wracając do tematu.

Ściągnąłem z internetu program CristalDiskInfo, gdyż posiada on możliwość regulacji wartości APM (Advanced Power Management), w zakładce AAM/APM Control.

Rzeczywiście gdy całkiem wyłączyłem funkcje APM lub przy włączonej przestawiłem suwak na Performance (FEh) -> ON, klikanie( parkowanie głowicy) całkowicie ustało i był spokój.

Lecz niestety po ponownym uruchomieniu komputera wszystko wracało do domyślnych ustawień i trzeba znów ustawiać.

1.Proszę mi powiedzieć czy wyłaczenie funkcji APM ,albo jej zmniejszenie jest bezpieczne ?

Czytałem nieco o programie WDIDLE3 i z chęcią bym go zastosował gdyby całkowicie, raz na zawsze uporał sie z tym uporczywym klikaniem.

Problem w tym ,że :
    2. Kompletnie nie wiem jak poprawnie użyć tego programu, nie znalazłem nigdzie jakiejkolwiek instrukcji, a nie chce nic popsuć.

3. Z tego co wyczytałem w internecie na stronie WD, program WDIDLE3 NIE jest kompatybilny z moim dyskiem, więc tym bardziej nie wiem co robić... :(

Tak nawiasem mówiąc to nie rozumiem czemu producenci odwalają taką kaszane, robiąc dyski z takimi nadgorliwymi funkcjami, prowadzącymi do paradoksalnie szybszego zużycia dysku..! Dodam jeszcze ,że mój kolega ma w lapku identyczny dysk jak ja (tyle ,że 640gb, a nie 500gb jak mój) i u niego w ogóle nie ma żadnego nadmiernego parkowania głowicy - klikania. Wszystko jest ok.

Dlaczego ja mam takiego pecha??

Pozdrawiam wszystkich .

0
  • #5 19 Paź 2012 19:59
    465016
    Użytkownik usunął konto