Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepływowy podgrzewacz wody a siec TN-C

Sokra 18 Oct 2012 14:39 5613 15
IGE-XAO
    Sokra
    Level 10  
    Witam

Zastanawiam się nad podłączeniem w domu przepływowego podgrzewacza 12kW trójfazowego. W instrukcji podgrzewacza napisane jest że zaleca sie użycie wyłącznika różnicowoprądowego. Aby podłączyć ten podgrzewacz potrzebne są przewody fazowe i PE, który podłączony jest do grzałki elektrycznej. W całym budynku jest instalacja TN-C (przewód PEN). Czy istnieje możliwość Podłączenia takiego podgrzewacza w takim budynku? Mam na myśli wydzielenie jednego obwodu od razu za licznikiem, rozdzielenie przewodu PEN na PE i N, wstawienie różnicówki i bezpieczników nadprądowych a resztę instalacji pozostawić bez zmian?

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    jakubwaba
    Level 21  
    Jeśli instalacja jest w układzie TN-C to jak najbardziej można przewód PEN rozdzielić przed różnicówką i do tak wydzielonego obwodu podłączyć podgrzewacz.
    Za różnicówką oczywiście eska - do tej mocy podgrzewacza powinna starczyć potrójna B16 (S303 B16A) i odpowiedni przekrój przewodu - przewód do podgrzewacza 4żyłowy - 3 fazy i PE.

Pozdrawiam
    Sokra
    Level 10  
    Ok, mam jeszcze kilka pytań. Zasilanie budynku jest z linii napowietrznej i z tego co się dowiedziałem budynek niestety nie ma uziemienia (brak uziomu i GSU). Czy w takim przypadku wykonanie uziemienia jest wymagane? Wiem ze wykonanie uziemienia na pewno poprawi ochronę ale czy jest wymagane jakimiś przepisami?
    Jeżeli woda do budynku jest doprowadzona rurą z tworzywa sztucznego a przewód PE w podgrzewaczu jest podpięty do grzałki (rury w budynku są stalowe) to ma to jakiś negatywny wpływ na instalacje?
    Czy podłączenie punktu rozdziału PEN na PE i N do zbrojenia fundamentu byłoby wystarczające? Skrzynka rozdzielcza znajduje się nad fundamentem który można byłoby rozkuć i dostać się do zbrojenia.

Pozdrawiam
    jakubwaba
    Level 21  
    Czy wykorzystanie zbrojeń fundamentu wystarczy ciężko stwierdzić, należało by zmierzyć rezystancje takiego uziomu. Jeżeli pętla zwarcia L-PEN jest prawidłowa to punktu rozdziału w sieci TN-C rozdzielać nie trzeba (jest to zalecenie). Sieć TN-C napowietrzna powinna mieć swoje uziomy na słupach dla poprawy uziemienia przewodu PEN.
  • IGE-XAO
    zbich70
    Level 43  
    jakubwaba wrote:
    Jeżeli pętla zwarcia L-PEN jest prawidłowa to punktu rozdziału w sieci TN-C rozdzielać nie trzeba (jest to zalecenie).

WTF?
    jakubwaba
    Level 21  
    No trochę się zamotałem w wypowiedzi - chodziło o to że punkt rozdziału PEN nie musi być uziemiony ale jest to zalecane a od rezystancji pętli zwarcia zależy czy ochrona przeciw porażeniowa będzie skuteczna. Zamiast uziemiać napisałem rozdzielać - rozkojarzenie. Sorka za zamotanie ;)
    User removed account
    User removed account  
    bartek_p
    Level 31  
    Może Brobek22 uświadom wszystkich jak powinno być , bo przyznam się że też się zamotałem
    jakubwaba
    Level 21  
    Toteż nie piszę przecież że koniecznie trzeba uziemić ;) Rozdzielony PEN przed wyłącznikiem RCD spełni swoje zadanie, różnicówka będzie działać.
    User removed account
    User removed account  
    zbich70
    Level 43  
    Z tym "punktem" to będzie pewnie jeszcze długa bajka.
    Miejmy nadzieję, że ktoś się w końcu zorientuje, że punkt (w sensie geometrycznym) nie posiada rozmiaru (masy, powierzchni, objętości)...
    Jak zatem uziemić coś, co nie istnieje? ;)
    jekab
    Level 23  
    Bronek22 wrote:
    bartek_p wrote:
    Może Brobek22 uświadom wszystkich jak powinno być , bo przyznam się że też się zamotałem

TN-C. To oznacza, że przewód PEN jest uziemiony w ZE przy trafie.
    TN-C Oznacza,ze sieć jest zabezpieczona przed przerwą w PEN. To gwarantuje dostawca, poprzez wielokrotne własne uziomy na słupach. Inaczej niema sieci TN-C.
    Dostawca wmawia ludziom,żeby uziemiali PEN chcąc w ten sposób polepszyć parametry swojej sieci. Albo zaoszczędzić. Ale uziom to jego obowiązek.
    Tysiące elektryków... to tekst doktora.

Jeszcze jedno, nagminny błąd młodych. Uziemienie punktu rozdziału -to chodzi o przyłącze. . Punkt rozdziału jest w każdym gnieździe z bolcem w instalacji TN-C.
    Bo każdy odbiornik ruchomy w 1 klasie to sieć TN-S - 3,żyły.
    Uziemianie każdego gniazda byłoby bezsensem.
    Bronek

Sieć może i jest ale przyłącze do budynku nie, jeżeli brak własnego uziemienia.

PE i N powinno zaczynać się na GSU i po kłopocie.
    PEN ,PE i N są wtedy uziemione.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jekab wrote:

Od kiedy N ma być uziemione?
    jekab
    Level 23  
    retrofood wrote:
    jekab wrote:

N jest galwanicznie połączone z jakimś uziomem i tyle.
    Chyba nie odkryłem Ameryki ?
    Wirnick
    Level 29  
    retrofood wrote:
    jekab wrote:

Chyba należy odkopać definicję N z nawału wiedzy.
    Odkryć, co to jest punkt neutralny, pozorny punkt neutralny.
    Określić różnicę punktu neutralnego w TN|TT i punku masy w IT.
    Określić wpływ przerwy uziemienia roboczego na bezpieczeństwo ludzi.
    Określić wpływ przerwy przewodu N w 3F na odbiorniki 1F - występowanie napięć rażeniowych.
    Rola PE w obwodach elektrycznych.

To tematy, by wyjść z zatracenia.