Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody a siec TN-C

18 Paź 2012 14:39 4086 15
  • Poziom 10  
    Witam

Zastanawiam się nad podłączeniem w domu przepływowego podgrzewacza 12kW trójfazowego. W instrukcji podgrzewacza napisane jest że zaleca sie użycie wyłącznika różnicowoprądowego. Aby podłączyć ten podgrzewacz potrzebne są przewody fazowe i PE, który podłączony jest do grzałki elektrycznej. W całym budynku jest instalacja TN-C (przewód PEN). Czy istnieje możliwość Podłączenia takiego podgrzewacza w takim budynku? Mam na myśli wydzielenie jednego obwodu od razu za licznikiem, rozdzielenie przewodu PEN na PE i N, wstawienie różnicówki i bezpieczników nadprądowych a resztę instalacji pozostawić bez zmian?

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Jeśli instalacja jest w układzie TN-C to jak najbardziej można przewód PEN rozdzielić przed różnicówką i do tak wydzielonego obwodu podłączyć podgrzewacz.
    Za różnicówką oczywiście eska - do tej mocy podgrzewacza powinna starczyć potrójna B16 (S303 B16A) i odpowiedni przekrój przewodu - przewód do podgrzewacza 4żyłowy - 3 fazy i PE.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ok, mam jeszcze kilka pytań. Zasilanie budynku jest z linii napowietrznej i z tego co się dowiedziałem budynek niestety nie ma uziemienia (brak uziomu i GSU). Czy w takim przypadku wykonanie uziemienia jest wymagane? Wiem ze wykonanie uziemienia na pewno poprawi ochronę ale czy jest wymagane jakimiś przepisami?
    Jeżeli woda do budynku jest doprowadzona rurą z tworzywa sztucznego a przewód PE w podgrzewaczu jest podpięty do grzałki (rury w budynku są stalowe) to ma to jakiś negatywny wpływ na instalacje?
    Czy podłączenie punktu rozdziału PEN na PE i N do zbrojenia fundamentu byłoby wystarczające? Skrzynka rozdzielcza znajduje się nad fundamentem który można byłoby rozkuć i dostać się do zbrojenia.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Czy wykorzystanie zbrojeń fundamentu wystarczy ciężko stwierdzić, należało by zmierzyć rezystancje takiego uziomu. Jeżeli pętla zwarcia L-PEN jest prawidłowa to punktu rozdziału w sieci TN-C rozdzielać nie trzeba (jest to zalecenie). Sieć TN-C napowietrzna powinna mieć swoje uziomy na słupach dla poprawy uziemienia przewodu PEN.
  • Specjalista elektryk
    jakubwaba napisał:
    Jeżeli pętla zwarcia L-PEN jest prawidłowa to punktu rozdziału w sieci TN-C rozdzielać nie trzeba (jest to zalecenie).

WTF?
  • Poziom 21  
    No trochę się zamotałem w wypowiedzi - chodziło o to że punkt rozdziału PEN nie musi być uziemiony ale jest to zalecane a od rezystancji pętli zwarcia zależy czy ochrona przeciw porażeniowa będzie skuteczna. Zamiast uziemiać napisałem rozdzielać - rozkojarzenie. Sorka za zamotanie ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Może Brobek22 uświadom wszystkich jak powinno być , bo przyznam się że też się zamotałem
  • Poziom 21  
    Toteż nie piszę przecież że koniecznie trzeba uziemić ;) Rozdzielony PEN przed wyłącznikiem RCD spełni swoje zadanie, różnicówka będzie działać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Z tym "punktem" to będzie pewnie jeszcze długa bajka.
    Miejmy nadzieję, że ktoś się w końcu zorientuje, że punkt (w sensie geometrycznym) nie posiada rozmiaru (masy, powierzchni, objętości)...
    Jak zatem uziemić coś, co nie istnieje? ;)
  • Poziom 23  
    Bronek22 napisał:
    bartek_p napisał:
    Może Brobek22 uświadom wszystkich jak powinno być , bo przyznam się że też się zamotałem

TN-C. To oznacza, że przewód PEN jest uziemiony w ZE przy trafie.
    TN-C Oznacza,ze sieć jest zabezpieczona przed przerwą w PEN. To gwarantuje dostawca, poprzez wielokrotne własne uziomy na słupach. Inaczej niema sieci TN-C.
    Dostawca wmawia ludziom,żeby uziemiali PEN chcąc w ten sposób polepszyć parametry swojej sieci. Albo zaoszczędzić. Ale uziom to jego obowiązek.
    Tysiące elektryków... to tekst doktora.

Jeszcze jedno, nagminny błąd młodych. Uziemienie punktu rozdziału -to chodzi o przyłącze. . Punkt rozdziału jest w każdym gnieździe z bolcem w instalacji TN-C.
    Bo każdy odbiornik ruchomy w 1 klasie to sieć TN-S - 3,żyły.
    Uziemianie każdego gniazda byłoby bezsensem.
    Bronek

Sieć może i jest ale przyłącze do budynku nie, jeżeli brak własnego uziemienia.

PE i N powinno zaczynać się na GSU i po kłopocie.
    PEN ,PE i N są wtedy uziemione.
  • Moderator
    jekab napisał:

Od kiedy N ma być uziemione?
  • Poziom 23  
    retrofood napisał:
    jekab napisał:

N jest galwanicznie połączone z jakimś uziomem i tyle.
    Chyba nie odkryłem Ameryki ?
  • Poziom 26  
    retrofood napisał:
    jekab napisał:

Chyba należy odkopać definicję N z nawału wiedzy.
    Odkryć, co to jest punkt neutralny, pozorny punkt neutralny.
    Określić różnicę punktu neutralnego w TN|TT i punku masy w IT.
    Określić wpływ przerwy uziemienia roboczego na bezpieczeństwo ludzi.
    Określić wpływ przerwy przewodu N w 3F na odbiorniki 1F - występowanie napięć rażeniowych.
    Rola PE w obwodach elektrycznych.

To tematy, by wyjść z zatracenia.