Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router z Voip do sieci osiedlowej.

18 Paź 2012 15:44 3759 21
  • Poziom 14  
    Witam,

poszukuję dobrego i niedrogiego (maksymalnie 250zł) routera z bramką VOIP do sieci osiedlowej. Posiadam internet od dostawcy osiedlowego (RJ-45) i prędkość wynosi około 35MB/s.

Najlepiej, gdyby router posiadał moduł bezprzewodowy WI-FI (posiadam komputer i laptopa). Komputer będzie podłączony po kablu, natomiast laptop będzie podłączony bezprzewodowo - aktualnie dzielę łącze za pomocą komputera wyposażonego w dwie karty sieciowe (po kablu).

Z tego co przeglądałem wpadły mi w oko takie oferty:
    http://allegro.pl/linksys-wrt350n-usb-wi-fi-b-g-n-i2718106563.html
    http://allegro.pl/tp-link-tl-wr740n-router-dsl-wifi-aster-upc-vectra-i2668318935.html
    http://allegro.pl/cisco-linksys-router-wifi-bramka-voip-wrtp54g-i2703289786.html
    http://allegro.pl/d-link-dvg-g5402sp-router-wifi-z-bramka-voip-i2691287355.html

Mam jeszcze pytanie odnośnie specyfikacji routera - rozumiem, że w moim przypadku będzie lepiej gdyby wifi było w standardzie N, ale czy w przypadku połączenia kablowego (komputer stacjonarny) odgrywa to jakąś rolę w prędkości ?
    Widziałem w opisie routera, że porty LAN mają specyfikację 10/100MBs - czy będzie to odpowiednie do internetu około 35MB/s? A może trzeba już tutaj 10/100/1000Mb/s ?

Pozdrawiam i dziękuję za sugestię - proszę o pomoc w wyborze :)
  • Poziom 31  
    za 160zł możesz mieć Fritz!Box 7170 Fon WLAN.
    ma wlan g++ 125Mbit/s i bije wszystkie tu wymienione na głowe. (ma tez gniazdo USB np. na drukarkę i do 3 urządzeń telefonicznych. >10 numerów VOIP i wiele wiele inych przydatnych funkcji ....
  • Poziom 14  
    Rozumiem, że polecasz akurat modele Fritz, ale interesuje mnie coś innego - lub coś z tej listy, którą podałem. Tutaj mogę mieć coś nowego, a te fritzy są używane i raczej regenerowane.

PS: A dlaczego uważasz, że bije wszystkie powyżej na głowę ?
  • Poziom 27  
    Ja u siebie używam TP_linka 740 plus bramka voip Linksysa PAP2T z Actio, wszystko działa bardzo dobrze i stabilnie od ponad 2 lat, więc polecam ci taki zestaw.
  • Poziom 31  
    Przemek89k napisał:

Tutaj mogę mieć coś nowego, a te fritzy są używane i raczej regenerowane.

A to ciekawe
    Cytat:

Cisco Linksys WRTP54G

bez blokad, gotowy do pracy z dowolnym operatorem VoIP i dostawcą internetu od zaraz

nieużywane - refurbished

Jeżeli refurbished to nowe... ;-)

A lepsze dlatego, że jak przeczytasz specyfikację, to zrozumiesz, oprócz tego pierwszego maja np. wlan g (do 54Mbit/s), że nie wspomne o voip-over-vpn, budzikach, usb itd. Żaden nie ma kodeka telefonii hd g722 i wiele innych rzeczy nie mają.
  • Poziom 14  
    D-Link DVG-G5402SP, oraz TP-Link TL-WR740N - mogę mieć całkowicie nowe. Ten drugi obsługuje nawet technologię N do 150Mb/s. Nie zależy mi na dodatkowych udogodnieniach, chce jedynie aby internet działał jak dotychczas, a dodatkowo aby rozmowy telefonicznie przebiegały bez problemu (czysto, bez szumów itp..).
  • Poziom 14  
    Dobra sprawdziłem wszystkie opcje odnośnie routerów i zostają:

1. Fritz 7170
    2. WRP 400 G2 (http://allegro.pl/linksys-cisco-wrp400-g2-router-bramka-voip-i2726323088.html)
    3. EasyBox 602 (http://allegro.pl/router-3g-aero2-kablowka-bramka-voip-wifi-n300-gsm-i2717297812.html)
    4. D-Link DVG-G5402SP (http://allegro.pl/d-link-dvg-g5402sp-router-wifi-z-bramka-voip-i2700451255.html)

Prosiłbym o przedstawienie kolejności, w której te routery będą najlepsze - pracowały stabilnie i szybko.
    Z tego co widzę tani jest Easybox 602 około 70 zł używany i ma WIFI N, czy nie będzie on lepszy od fritza 7170 ? A może wziąć nowego D-Linka DVG-G5402SP - bo reszta pozycji będzie używana.
  • Poziom 31  
    Zastanawiasz się, jakbyś conajmniej centrum informatyczne wyposażał...

Easybox też dostaniesz w Niemczech za grosze.
    - niby potrzebujesz do kabla, ale urządzenie ma tylko Annex B, jako modem w większości przypadków w Polsce bezużyteczne
    - wlan n 150Mbit/s niewiele szybszy od Fritza
    - będziesz się musiał pogimnastykować, aby to chodziło po kablu, ale pójdzie
    - USB praktycznie bezużyteczny - bo działa tylko jako interfejs UMTS (nie da sie podłączyc pendriwa, drukarki)

Jak już chcesz wydać do 200 zł to weź jeszcze pod uwagę coś takiego, o ile ci nie zależy na usb
    http://allegro.pl/t-com-w503v-fritz-box-7270-v1-netia-neo-i2730940071.html
    http://www.router-faq.de/index.php?id=spinfo&hws=speedportw503v#speedportw503v

-> to jest WLAN n z prawdziwego zdarzenia 300mbit/s
    To nie ja sprzedaję, ale mam też coś takiego do sprzedania

1.w503v
    2.FB7170
    3. WRP 400G" (ma tylko wlan g)
    dlinki - zapomnij voip.

Cytat:

A może wziąć nowego D-Linka DVG-G5402SP

nowego z softem z roku 2007?
    Wiedz jedno: do VOIP BARDZO ważny jest soft. Choć 7170 jest tez praktycznie z tego okresu, to jak porównasz oprogramowanie fo FB7170 z roku 2007 a 2011 to dwa różne światy. Siła AVMu i Fritzów właśnie polega na tym, że sprzętu nie zapomina się, tylko oprogramownie jest przez kilka lat dalej rozwijane.
  • Poziom 14  
    Freetz, możesz dać jakieś namiary kontaktowe na siebie - napisałem do Ciebie na PW.
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich, podpinając się do tematu chciałbym zapytać się o którą z bramek dostępnych na znanym serwisie aukcyjnym wybrać. Bramka ma pracować w sieci UPC na łączu 15Mb/s, internet dostarczany przez ethernet , bramka ma mieć router i switch aby można było do niej podłączyć inne komputery i przyszłościowo WiFi. Przedział cenowy do ok 250zł. Zastanawiam się nad :
    D-Link DVG-G5402SP Router WiFi.
    FRITZ BOX FON WLAN 7141
    FRITZ 7170 WiFi (ponoć ma procesor: TNETD7200ZDW (AR7) @211Mhz)
    Linksys WRP400 Bramka VoIP
    Linksys WRTP54G ( Router, Bramka VoIP, PAP2, WiFi) (srebrne)
    Router Cisco Linksys WRT54GP2 | Wi-fi 3xLAN 2xTEL(niebieskie)

Od bramki oczekiwałbym stabilności i pewności działania (dobry procesor, stabilna praca) ponieważ ma w przyszłości przejąć funkcję telefonu stacjonarnego.
    Za wszelkie sugestie dziękuję.
  • Poziom 9  
    Bierz albbo fritza, albo WRT54GP2 takowego posiadam i polecam.
  • Poziom 10  
    Ja również podepnę się do tematu.

Potrzebuję tani, sprawny router wifi z funkcją VoIP. Ceną w miarę możliwości około 150zł. Najbardziej skłaniałbym się do D-Link DGV-G5402SP w cenie 139zł na allegro, tylko w postach powyżej koledzy odradzają, nie wiem dlaczego.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    kup fritzboxa 7141 na allegro, jak nie chcesz mieć problemów z voip, dokładnie za tyle ktoś je sprzedaje. D Link jest z roku 2008, na fritza można wgrać soft z 2011 roku. Taki gostki oferują.
  • Poziom 14  
    A lepszy będzie Fritzbox 7170, czy może w503v Speedport - ten drugi jest tańszy nie wiem dlaczego skoro ma lepsze parametry pracy (szybszy procek).
  • Poziom 10  
    freetz_master napisał:
    kup fritzboxa 7141 na allegro, jak nie chcesz mieć problemów z voip, dokładnie za tyle ktoś je sprzedaje. D Link jest z roku 2008, na fritza można wgrać soft z 2011 roku. Taki gostki oferują.

Dzięki za odpowiedź.
    A co masz na myśli, pisząc problemu z VoIP? Czyli ten - Link jest aż taki zły?
    Co do fritza, nie wiem czy sobie poradzę ze zmianą oprogramowania, jestem raczej laikiem w tej kwestii. Poza tym D-Linka za 150zł mam nówkę, a fritz niestety używany.

A jeśli już zdecydowałbym się na FritzBox'a, to jaka jest różnica pomiędzy 7141 a 7140. Z tego co widzę na allegro, to model 7140 ma 4 wyjścia LAN, a 7141 tylko jedno. Czy to jedyna różnica?
  • Poziom 31  
    bLaYd napisał:
    Z tego co widzę na allegro, to model 7140 ma 4 wyjścia LAN, a 7141 tylko jedno. Czy to jedyna różnica?

Dokladnie tak
    http://router-faq.de/index.php?id=routervg&hwf1=fbfonwlan7140&hwf2=fbfonwlan7141

Dodano po 28 [minuty]:

bLaYd napisał:

Najbardziej skłaniałbym się do D-Link DGV-G5402SP w cenie 139zł na allegro, tylko w postach powyżej koledzy odradzają, nie wiem dlaczego.

Bo jak ten stary router nie wspiera jakiegos kodeka operatora (wlasnego albo rozmowcy), to moze byc problem.

Dodano po 12 [minuty]:

Przemek89k napisał:
    A lepszy będzie Fritzbox 7170, czy może w503v Speedport - ten drugi jest tańszy nie wiem dlaczego skoro ma lepsze parametry pracy (szybszy procek).

Bo Deutsche Telekom bylo w stanie wyprodukowac tylko takie badziewne oprogramowanie do tego
    http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/File:Speedport_W_503V-Bild7.jpg

a "fritzowanie" nie jest przez nikogo oficjalne wspierane, wiec Niemcy oddaja uzywki taniej. 7170 ma co prawda lata, ale ma opinie solidnego sprzetu, ktory "tutaj" /w Germanii prawie kazdy zna i prawie kazda gospodyni domowa potrafi skonfigurowac ;-)
  • Poziom 2  
    Też jestem zainteresowany tym D-Link DVG-G5402SP i ciekaw byłbym opinii osób które miały z nim styczność. Od 2007 miałem Liksys WRTP54G, ale padł zasilacz który podmieniłem a poza tym od jakiegoś czasu często się wieszał.

Jeżeli chodzi o d-linka to mam pewne wątpliwość co do podanych w wątku informacji.

freetz_master napisał:
    D Link jest z roku 2008, na fritza można wgrać soft z 2011 roku.

Na ftp D-linka znalazłem firmware z marca 2011 r. niestety na stronach internetowych brak o nim informacji.

freetz_master napisał:
    Bo jak ten stary router nie wspiera jakiegos kodeka operatora (wlasnego albo rozmowcy), to moze byc problem.

O jakie kodeki chodzi? D-link ma w większości te same kodeki co mój stary Linksys. Między innymi G.726-32, który miałem ustawiony jako priorytetowy w Ipfon. I VOIP, w przeciwieństwie do Wifi, działał bezproblemowo.
  • Poziom 39  
    Osobiście kupiłem pół roku temu do firmy D-Link DVG-G5402SP i sprawuje sie bez problemu na IPFON, fakt ustawienie voip nie jest proste bo ma wiele zaawansowanych opcji które niekiedy trzeba zmienić aby działały u konkretnego operatora voip i nie są one w jednym miejscu
  • Poziom 2  
    Bródka, a z WiFi korzystacie, bo z tym w przypadku Linksys-a miałem głównie problemy. Czasami wydawało mi się, że przy przeglądaniu stron internetowych lepiej chodzi na AERO2 niż po WiFi i dalej modem UPC 25Mb. Prędkość pobierania oscylowała na poziomie 7 Mb.
  • Poziom 39  
    Tak korzystamy z wifi ale lacze w firmie mamy 10Mbit i działa bez problemu
    Na prędkość wifi wpływ ma wiele czynników jak odległość, ilość ścian, tłum w eterze, kanał
  • Poziom 2  
    Dzięki Bródka.
    Zdaje sobie sprawę, że WiFi spowalnia. Wprawdzie u mnie odległość od routera to ok. 7m jedna ściana z Porothermu 25 cm. plus tynki z dwóch strony, i na laptopie podaje mi jakość połączenia jako bardzo dobra (prędkość 54 Mb czyli max), ale prędkość nie stanowiła istotnego problemu. Dla mnie nawet 512 Kb z Aero2 jest wystarczające, bo aktualnie z niego korzystam.
    Bardziej dokuczliwe było wieszanie się routera i konieczność odłączenia go od zasilania. Rozumiem, że w tym aspekcie nie występują problemy.
  • Poziom 39  
    Pawel-11 napisał:
    Bardziej dokuczliwe było wieszanie się routera i konieczność odłączenia go od zasilania. Rozumiem, że w tym aspekcie nie występują problemy.

Nigdy mi sie nie zawiesił, ani sam z siebie restartował