Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego

DJCheester 18 Paź 2012 17:38 7587 19
  • #1 18 Paź 2012 17:38
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam, szukałem w internecie i na elektrodzie i niestety nie znalazłem nic na temat przeróbek silnika krokowego tak aby pracował jako prądnica więc tworzę nowy temat. Opiszę problem od początku.

Mam stary silnik krokowy od stacji dyskietek 5.25 cala (silnik napędzający dyskietkę). Chciałbym go przerobić na prądnicę. Prądnica ta potrzebna będzie do zasilenia zegara widmowego który planuję zbudować. Na elektrodzie jest sporo informacji o zegarach widmowych, schematy płytki wsady do procków jednak wszystkie rozwiązania są zawodne a to za sprawą zasilenia wirującej elektroniki zasilonej przez szczotki - hałasujące i szybko zużywające się. Postanowiłem rozebrać ten właśnie mój silnik po zdjęciu koła obrotowego na którym jest magnes na obręczy widać rdzeń z cewkami jest 30 cewek co trzecia jest połączona ze sobą czyli mamy 3 cewki (1-4-7-10-13-16-19-22-25-28),(2-5-8-11-14-17-20-23-26-29),(3-6-9-12-15-18-21-24-27-30) czyli mamy po 10 cewek połączonych szeregowo, jest sześć wyprowadzeń każdej cewki 1-2-3-4-5-6 końce cewek są połączone razem czyli jakby to opisać są połączone w trójkąt ze wspólnym środkiem. Z tego rdzenia ostatecznie wychodzą cztery kabeli czyli cewka 1, cewka 2, cewka 3 i wspólny przewód.

Chciałbym zastosować właśnie ten rdzeń do zasilenia elektroniki wirującej tworzącej wyświetlacz widmowy czyli rdzeń z cewkami wiruje razem z elektroniką a magnesy stałe ustawione są na nieruchomym elemencie zegara razem z silnikiem obracającym elektronikę

Pytanie jak ustawić magnesy tak aby optymalnie wykorzystać ten rdzeń czy naprzemienne NS NS NS itd czy jakoś inaczej (myślę o zamianie magnesów na neodymowe.)

W jaki sposób przezwoić rdzeń z cewkami aby dał napięcie myślę około 12V (zastosowałbym stabilizator na 5V impulsowy do zasilenia układu zegara). Jaki drut zastosować i w jakich kierunkach nawijać oraz jak połączyć cewki czy tak jak teraz co trzecia czy inaczej. Jakie są zależności grubszy drut i mniej go czy cieńszy drut i więcej go oraz kierunek nawijania od wewnątrz na zewnątrz czy odwrotnie.

Nie znam się na tym ale gdyby się udało tak zasilić zegar widmowy to byłoby to rewelacyjne rozwiązanie (brak szczotek większa niezawodność cicha praca)

Do tego dodam że zegar będzie się kręcił szybko planuję zastosować silnik BLDC od dysku twardego i sterownik.

Oto zdjęcia tego mojego silnika krokowego

Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego

Na forum elektroda jest już taki podobny temat jednak stary i nikt ostatnio nic tam nie zamieszczał, poza tym autor cewki wykonywał własnoręcznie a ja chciałbym wykonać na gotowym rdzeniu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic728507.html

Pozdrawiam ....

Czekam na odpowiedzi ...

0 19
  • #2 18 Paź 2012 21:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie wszystkie zegary widmowe zasilane są przez szczotki, stosuje się także transformatory (jedna cewka stała, druga wirująca).

To co masz to silnik trójfazowy podłączony w gwiazdę (to nie jest trójkąt), Możesz wyprostować napięcie mostkiem trójfazowym (6 diiod) Przy pracy jako prądnica będziesz miał ułatwioną filtrację (napięcie za takim mostkiem nie spada do zera) co jest ważną zaletą, bo używanie dużych kondensatorów filtrujących na wirujących płytkach jest co najmniej kłopotliwe.

Sposobów użycia tego silnika jako prądnicy jest wiele, na razie niewiele o nim wiadomo, zakładam że był zasilany z 12V (czy możesz to sprawdzić?) i prędkość obrotową miał względnie niską ( z pamięci - kilka obr na sek), jeśli będziesz kręcił szybciej to jest możliwe że nawet z fabrycznymi magnesami da >12V, najpierw zalecam podłączyć mostek trójfazowy i spróbować coś zmierzyć (napięcie i prąd) napędzając go z zewnątrz.

Spróbuj go uruchomić jako silnik, zobaczysz jaką ma prędkość obrotową, przy pracy jako prądnica powinien dawać przy takiej prędkości napięcie nieco niższe niż zasilające w stacji dyskietek.

Zastosowanie magnesów neodymowych, da większe napięcia i moce, ale cewki mają rdzenie, powyżej punktu w którym się te rdzenie nasycą, nic więcej nie osiągniesz.

0
  • #3 18 Paź 2012 22:07
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Trochę mi rozjaśniłeś na początek napiszę że oczywiście chodziło mi o gwiazdę a nie o trójkąt - szybko pisałem i umknął mi ten szczegół. Jest napewno połączenie w gwiazdę wspólny jeden przewód plus trzy dodatkowe. Silnik od tej stacji był zasilany chyba 12V o ile dobrze pamiętam kiedyś tą płytkę podłączałem pod zasilanie i działał ten silniczek.

Jutro podłączę go pod napięcie i sprawdzę orientujesz się może czy tylko "+" i "G" wystarczy podłączyć czy jeszcze inne też bo oprócz tych są jeszcze "M" "S" "C" kiedyś wiem że szukałem już tego na necie i podłączałem. Co do prędkości to była niska dyskietka się przecież wolno kręci napewno nie więcej niż kilka razy na sekundę.

Co do kręcenia to ja chcę go rozkręcić i sam rdzeń z cewkami przykręcić do płytki elektroniki zegara a magnes umieścić na około silnika który będzie napędzał elektronikę oczywiście w taki sposób aby pole magnetyczne przenikało cewki na rdzeniu. Prędkość będzie duża myślę że więcej niż 25 razy na sekundę aby wyświetlacz widmowy nie mrugał i było płynnie wyświetlane.

Możesz mi narysować schemat tego mostka prostowniczego oraz sposób podłączenia do niego silnika i czy każde diody prostownicze będą pasowały oraz narysuj wyjście skąd mogę pobrać napięcie. Wiadomo że napięcie to załóżmy że nawet 20V będzie trzeba będzie zestabilizować więc wykonam stabilizator impulsowy na 5V - stabilizatory impulsowe mają dużą sprawność 92-96% co za tym idzie nie tracą mocy na grzanie się.

Jutro się pobawię podłączę pod niego jakiś silnik i pomierzę proszę tylko o schemat prostownika.

Jeśli okaże się za mało mocy to spróbuję zastosować neodymowe magnesy nie wiem tylko jak je ułożyć na okręgu NS NS NS NS naprzemiennie biegunami czy jakoś inaczej i ile ich musi być pewnie jest to uzależnione od rdzenia i ilości wypustek na nim.

Dzięki z góry za odpowiedzi

Pozdrawiam ...

0
  • #4 18 Paź 2012 22:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jak wygląda mostek 3 fazowy łatwo znaleźć (Wikipedia):
    Link
    Częstotliwość jest mała, prąd też, zwykłe prostownice 1N4001 wystarczą..
    Jak podłączyć środek gwiazdy zostawiasz niepodłączony a fazy do mostka - odłącz je od kontrolera na płytce, żeby nie obciążał.
    Magnesy neodymowe trzeba by ułożyć tak jak w fabrycznym magnesie czyli żeby było 10 par biegunów (jeśli dobrze liczę - sprawdź ile ma ). prawdopodobnie ustawienie dwudziestu w kierunku promieniowym ma najwięcej sensu, oczywiście na przemian.

0
  • #5 18 Paź 2012 22:35
    DJCheester
    Poziom 16  

Ząbków ma 30 więc z tego co się orientuję to 15 magnesów rozmieszczonych NS NS NS NS NS NS NS naprzemiennie. Wielkość magnesów musiałaby być chyba taka aby starczała jednym biegunem na jeden ząbek bo skoro 30 ząbków to 15 magnesów chyba dobrze myślę i czy magnesy mogą być ze sobą połączone czy muszą być z przerwą czyli powiedzmy oddalone od siebie o milimetr powiedzmy przedzielone czymś niemagnetycznym

0
  • #7 19 Paź 2012 06:10
    DJCheester
    Poziom 16  

Czemu tak twierdzisz skoro silnik będzie się obracał dużo szybciej niż normalnie podczas pracy (praca 5xsek - generator 25xsek) z drugiej strony nie potrzebuję wiele zależy mi na max 5W lub mniej można przecież wstawić słabsze diody lub rezystory ograniczające prąd)

0
  • #8 19 Paź 2012 07:30
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Ząbków ma 30 więc z tego co się orientuję to 15 magnesów rozmieszczonych NS NS NS NS NS NS NS naprzemiennie.
    A ja twierdzę, że przy trzech fazach nie, jedna para biegunów na trzy cewki, sprawdź ile miał tamten fabryczny.
    Cytat:
    czy magnesy mogą być ze sobą połączone czy muszą być z przerwą czyli powiedzmy oddalone od siebie o milimetr powiedzmy przedzielone czymś niemagnetycznym
    Nie powinny się stykać, czy w przerwie będzie powietrze, czy coś innego, niemagnetycznego to bez znaczenia.

0
  • #9 19 Paź 2012 08:44
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

DJCheester napisał:
    Czemu tak twierdzisz skoro silnik będzie się obracał dużo szybciej niż normalnie podczas pracy (praca 5xsek - generator 25xsek) z drugiej strony nie potrzebuję wiele zależy mi na max 5W lub mniej można przecież wstawić słabsze diody lub rezystory ograniczające prąd)

Te silniki krokowe nie mają dużej prędkości obrotowej ze względów mechanicznych. Weź zresztą podepnij do silnika wiertarkę i zobacz, co się stanie przy dużych obrotach...

0
  • #10 19 Paź 2012 15:53
    DJCheester
    Poziom 16  

Właśnie to mnie martwi co będzie jak się rozkręci to do dużej prędkości - dziś właśnie to sprawdzę i jak zdążę to podzielę się swoimi wynikami testów...

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów ...

0
  • #11 19 Paź 2012 16:56
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Te silniki krokowe nie mają dużej prędkości obrotowej ze względów mechanicznych
    Silniki są projektowane na tyle, ile wymaga napęd dyskietek, przy takich małych elementach wytrzymałość zazwyczaj nie jest decydującym kryterium, przy projektowaniu (jest spory zapas). Poza tym kręcić ma się to, co w ogóle nie było przeznaczone do kręcenia, a stać to co miało się kręcić, mimo to są szanse że da się zrobić, 1500obr/min to nie jest aż tak dużo rozerwanie "stojana" (określenie stojan już nie pasuje) raczej nie grozi, inna sprawa że ten stojan jest dosyć duży i pewnie ciężki, jeśli nie uda ci się go dobrze wyważyć to od drgań rozleci cokolwiek, w dowolnym miejscu.

0
  • #12 19 Paź 2012 20:21
    DJCheester
    Poziom 16  

Myślę że da radę go dobrze wyważyć poza tym rdzeń będzie podkręcony do laminatu na którym będzie prostownik oraz stabilizator i dopiero ten wspólny układ czyli rdzeń i laminat zamierzam wyważyć

Pierwszy test już za mną - dziś właśnie odłączyłem silnik od sterownika i podłączyłem prostownik trójfazowy z sześciu diod prostowniczych na wyjściu kondensator 4700uF - magnes rozkręcałem silnikiem od wkrętarki na 18V - dałem tylko 6V ponieważ ten silnik ma bardzo duże obroty.

Wynik testu

1. Podłączony woltomierz na wyjściu wskazywał 29.5V
    2. Podłączony amperomierz na wyjściu wskazywał 0.6A (oczywiście woltomierz w tym czasie był odłączony)

Zamierzam na wyjście podłączyć stabilizator impulsowy i myślę że spokojnie uzyskam 5V 2A (sprawność impulsowego to 92-96%) więc jeśli impulsowy obniży napięcie to powinienem uzyskać większy prąd.

Kilka fotek z testów

Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego Prądnica z silnika krokowego - zasilanie bezstykowe zegara widmowego

W kolejnych testach które wykonywałem uzyskałem większe napięcie (patrz foto 57.1V DC) napięcie w pierwszych testach sięgało tylko około 29.5V dlatego że dałem kondensator 4700uF na 16V (moje niedopatrzenie) po zmianie kondensatora na 1000uF na 35V napięcie wyniosło 57.1V - chętnie bym dał kondensator na większe napięcie ale na dzień dzisiejszy nie dysponuję innym może w poniedziałek kupię w sklepie i sprawdzę. Prąd 0.66A uzyskany przy zwarciu na wyjściu. Wejście turbiny silnik od wiertarko wkrętarki 18V DC. W moim teście zasilałem go z akumulatora żelowego 6V 4.5Ah.

Problem teraz w zestabilizowaniu napięcia jak sprowadzić napięcie do 5V - dla stabilizatorów 60V na wejściu to za dużo, w jaki sposób obniżyć napięcie na prądnicy (obrotami napewno nie ze względu na wymaganą szybkość obrotu śmigła czyli około 25 obrotów na sekundę). Zastanawiam się czy mogę odpiąć jedną fazę czyli jeden z trzech przewodów prowadzących od silnika do prostownika i pociągnąć energię tylko z dwóch faz.

Czekam na pomysły i oceny testów.

Pozdrawiam ....

0
  • #13 20 Paź 2012 21:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Zakładając, że układ zachowuje się liniowo max mocy uzyskasz przy 28.5V i 0,3A co daje 8,5W, do 12W trochę brakuje (5V 2A 80%) w układzie przetwornicy typu buck jeśli nie będzie synchroniczny, to się spodziewaj sprawności pawie 80% , a nie 92-96%.
    Możliwe że przy pomiarze prądu zwarciowego silnik napędzający zwolnił, wtedy całe szacunki na nic.

Możliwe że przy tych 57V przez kondensator na 35V płynie jakiś znaczący prąd, jeśli zastosowałeś diody 1N4001 to i one jest tylko na 50V.

Z samego prostownika bez kondensatora filtrującego masz tętnienia ok 14% więc praca bez kondensatora też ma sens.

Jaką masz rezystancję uzwojeń?

Przydał by się pomiar prędkości obrotowej, wiem że możesz nie mieć narzędzi do tego celu, ale są sposoby, np miernikiem częstotliwości, albo stroboskopem synchronizowanym napięciem sieci (na 25Hz łatwo zbudować).

Albo napędzaj dużym silnikiem asynchronicznym na ok 1500obr/min, co gwarantuje prędkość obrotową zbliżoną do synchronicznej niezależnie od obciążenia (obciążenie ma być małe w stosunku do mocy silnika).

Napięcie można zmienić, inaczej łącząc cewki silnika, ale warto porobić jeszcze, trochę testów przed modyfikacją, przydało by się oszacować moc strat w uzwojeniach, najbardziej użyteczna informacja, to czy się nie przegrzeje, obciążyć rezystorami ok 100Ω 10W i zobaczyć jak będzie się grzało przy dłuższej pracy.

0
  • #14 21 Paź 2012 21:34
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Czy zachowuje się liniowo tego nie wiem ale myślę że taki zegar widmowy (czyli procesor i ledy) nie będzie więcej pobierał niż 5V 1A przy zastosowanym stabilizatorze LM2596 który ma sprawność ponoć 92% 8.5W w zupełności by starczyło napięcie wejściowe ma 35V więc trzeba by było pomyśleć nad zmniejszeniem tak aby stabilizator wytrzymał.

Co do wspomnianych 92%-96% to chodziło mi właśnie o stabilizator czyli skuteczność przetwarzania wejście-wyjście (przetwornica stepdown się to nazywa chyba i pracuje na częstotliwości 150kHz - wyczytałem z danych katalogowych)

Właśnie dziś wpadł mi do głowy pomysł że ja mam diody prostownicze na wysokie napięcie i kondensator elektrolityczny też, przecież takie diody i kondensator są na obwodzie wejściowym zasilaczy sieciowych impulsowych a ja mam w domu kilka płytek tego typu zasialczy. Jutro się rozejrzę i użyję co trzeba.

Jutro zmierzę rezystancję uzwojeń mierzyłem dziś na innej podobnym rdzeniu wychodzi na to że 4 om na gałąź ale jutro pomierzę tego co testowałem.

Pomiar prędkości sobie daruję ponieważ do projektu docelowo będzie użyty inny silnik a mianowicie od dysku twardego BLDC ze sterownikiem na TDA5140. I docelowo sprawdzę na tym właśnie silniku - być może okaże się że moc tego silniczka będzie za mała do tego celu.

Jutro się wybiorę do sklepu elektronicznego jak będę miał trochę szczęści to kupię ten sterownik TDA5140 i ten rezystor 100 om 10W i sprawdzę jak turbina zachowuje się przy dłuższym obciążeniu.

Oczywiście swoją wiedzą podzielę się na forum.
    Pozdrawiam ...

0
  • #15 21 Paź 2012 22:45
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Czy zachowuje się liniowo tego nie wiem ale myślę że taki zegar widmowy (czyli procesor i ledy) nie będzie więcej pobierał niż 5V 1A

5V to nie jest optymalne napięcie dla LED'ów ile chcesz stracić w rezystorach?

Cytat:
    przy zastosowanym stabilizatorze LM2596 który ma sprawność ponoć 92% 8.5W w zupełności by starczyło
    Napisałem tylko że nie ma takiej sprawności, wystarczy wiedzieć że w stabilizatorze impulsowym jest dioda, żeby oszacować że 92% przy 5V jest niemożliwe. Realne jest 80% co potwierdza wykres na stronie 5.

Cytat:
    Napięcie wejściowe ma 35V więc trzeba by było pomyśleć nad zmniejszeniem tak aby stabilizator wytrzymał.
    Spróbował bym przełączyć z gwiazdy na trójkąt (nie robiąc zwarcia). Teoretycznie będzie 33V bez obciążenia.

Cytat:
    Właśnie dziś wpadł mi do głowy pomysł że ja mam diody prostownicze na wysokie napięcie i kondensator elektrolityczny też, przecież takie diody i kondensator są na obwodzie wejściowym zasilaczy sieciowych impulsowych a ja mam w domu kilka płytek tego typu zasialczy. Jutro się rozejrzę i użyję co trzeba.
    Docelowo, lepiej zastosuj diody Schottky'ego, do testów mogą być jakiekolwiek byle wytrzymywały napięcie.
    Cytat:

Pomiar prędkości sobie daruję ponieważ do projektu docelowo będzie użyty inny silnik
    Warto by sprawdzić prędkość, żeby warunki w jakich testujesz, nie odbiegały drastycznie od tych w jakich będzie pracować.
    Cytat:

rezystor 100 om 10W
    Możesz złożyć z kilku mniejszych.

0
  • #16 22 Paź 2012 20:56
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

O ile się dobrz orientuję procesor zasilany jest napięciem 5V a ledy zasilane są napięciem 3V więc trzeba dodać w szereg rezystory aby nie uszkodzić diod. Wyjście procka ma małą obciążalność więc zastosuję do sterowania diodami tranzystory.

Jeśli twierdzisz że 80% na tym stabilizatorze to pewnie tak jest tak czy inaczej nawet owe 80% wystarczy do zasilenia zegara

Co do wysokości napięcia to dziś wykonywałem kolejny test a mianowicie zastosowałem diody w prostowniku na wyższe napięcie (demontaż ze starych zasilaczy impulsowych) oraz kondensator 680uF na 200V. Przy tej konfiguracji uzyskałem 75V na kondensatorze.

Narazie nie będę nic kombinował z uzwojeniami ponieważ mam zamiar zastosować inny silnik i jak już podłącze na ten właściwy silnik to zobaczę wtedy jakie będą wskazania multimetrów.

Jeszcze nie testowałem układu dłużej pod obciążeniem bo nie byłem w sklepie po rezystor takiej mocy (100 om 10W)

Narazie na kilka dni odkładam robotę jak powrócę do tematu to napewno napiszę o postępach przy budowie tego układu zasilania zegara widmowego.

Pozdrawiam ...

0
  • #17 22 Paź 2012 21:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    O ile się dobrz orientuję procesor zasilany jest napięciem 5V a ledy zasilane są napięciem 3V więc trzeba dodać w szereg rezystory aby nie uszkodzić diod. Wyjście procka ma małą obciążalność więc zastosuję do sterowania diodami tranzystory.
    Jeśli LED'y potrzebują 3V (białe?) to "marnujesz" 2V na rezystorach, zmniejsz napięcie zasilania do 4V poprawisz sprawność całości o 20%.
    kosztem niewielkiego pogorszenia stabilności prądu LEDów.

Cytat:
    Jeśli twierdzisz że 80% na tym stabilizatorze to pewnie tak jest tak czy inaczej nawet owe 80% wystarczy do zasilenia zegara
    Kwestia dokładnego czytania dokumentacji.

Cytat:
    Co do wysokości napięcia to dziś wykonywałem kolejny test a mianowicie zastosowałem diody w prostowniku na wyższe napięcie (demontaż ze starych zasilaczy impulsowych) oraz kondensator 680uF na 200V. Przy tej konfiguracji uzyskałem 75V na kondensatorze.
    A więc jednak można się spodziewać 11W szkoda tylko że nie wiadomo jak zmieniała się prędkość obrotowa przy każdym pomiarze.

Cytat:
    Jeszcze nie testowałem układu dłużej pod obciążeniem bo nie byłem w sklepie po rezystor takiej mocy (100 om 10W)
    możesz złożyć z 10*1k 1W równolegle, albo użyj żarówek, czy tranzystora z radiatorem jako aktywnego obciążenia.

0
  • #18 22 Paź 2012 22:47
    luke666
    Poziom 33  

DJCheester napisał:
    Wynik testu

1. Podłączony woltomierz na wyjściu wskazywał 29.5V
    2. Podłączony amperomierz na wyjściu wskazywał 0.6A (oczywiście woltomierz w tym czasie był odłączony)

Układ nie był obciążony podczas pomiaru napięcia.

Napięcie tego generatora będzie się zmieniało liniowo ale nie zapominaj, że pod obciążeniem spadnie. Uzwojenie jest wykonane z cieniutkiego drutu i będzie stanowić dużą impedancję, na której powstanie spadek napięcia proporcjonalny do obciążenia. Nie można więc zastosować iloczynu wartości których pomierzyłeś które w rezultacie dałyby moc wyjściową.

0
  • #19 23 Paź 2012 07:57
    jarek_lnx
    Poziom 43  

luke666 napisał:

Od razu widać że odpowiadasz, a nie czytałeś całego wątku, elektroda to nie onet i pisanie bez zrozumienia, o czym jest dyskusja, nie jest mile widziane, to było napięcie pod obciążeniem tyle że nie planowanym (elektrolit i diody były na za niskie napięcie).

0
  • #20 23 Paź 2012 10:30
    luke666
    Poziom 33  

jarek_lnx napisał:
    luke666 napisał:

Od razu widać że odpowiadasz, a nie czytałeś całego wątku, elektroda to nie onet i pisanie bez zrozumienia, o czym jest dyskusja, nie jest mile widziane, to było napięcie pod obciążeniem tyle że nie planowanym (elektrolit i diody były na za niskie napięcie).

Doskonale wiem o czym jest dyskusja. Proszę wskazać fragment w którym autor tematu napisał o rodzaju obciążenia.

Najlepszym sposobem na obniżenie napięcia celem zwiększenia prądu obciążenia byłoby połączenie równoległe uzwojeń tych samych faz (masz 30 uzwojeń, czyli po 10 na fazę, można połączyć po 5 równolegle co obniży napięcie o połowę ale zmniejszy spadek napięcia pod obciążeniem), ale mogą wtedy płynąć prądy wyrównawcze z tytułu rozrzutu ilości zwojów na uzwojenie - silnik może stawiać niewielki opór nawet jeśli nie będzie obciążony, to trzebaby zmierzyć za pomocą miliamperomierza. Wadą jest oczywiście, że trzeba ingerować w uzwojenie. Można też zastosować przetwornicę obniżającą napięcie.

0