Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika do napędu windy towarowej

18 Paź 2012 19:14 5490 9
  • Poziom 11  
    Witam mam dobrać silnik do napędu windy towarowej która ma następujące parametry:

masa windy 200kg
    udźwig 500kg
    masa przeciwwagi 250kg
    prędkość 0,6m/s
    przyśpieszenie 0,2m/s²
    średnica bębna 0,8m
    masa liny i moment bezwładności bębna mam pominąć
    sprawność układu bęben-lina 90%

Tak to rozrysowałem oraz zacząłem to liczyć narazie na wzorach w ten sposób:

F=G+Q

P=W/t=V*F

Ps- moc silnika

Ps=P/η
    V=ω*r
    ω=2*pi*n
    V=2*pi*n*r

n=V/(2*pi*r)

nsilnika- prędkość obrotowa silnika

nsilnika=n*i
    i- przełożenie przekładni

potrzebuje wyliczyć przełożenie przekładni i nie wiem jak to zrobić z tego co się dowiedziałem to można to wyliczyć z prędkości windy oraz średnicy bębna ale nie wiem w jaki sposób. I gdzie do obliczeń mam uwzględnić masę przeciwwagi
    Prosił bym aby ktoś mi wyjaśnił to w jaki sposób to wyliczyć oraz czy to co już próbowałem liczyć w taki sposób będzie poprawnie
  • Poziom 43  
    jacek1987-1987 napisał:
    potrzebuje wyliczyć przełożenie przekładni i nie wiem jak to zrobić z tego co się dowiedziałem to można to wyliczyć z prędkości windy oraz średnicy bębna ale nie wiem w jaki sposób.

Czego nie wiesz, przecież napisaleś wzory wg. których liczysz: n silnika = n bębna x przekładnia.
    oraz V windy = 2*pi*n*r = pi*n*d gdzie d - średnica bębna.
  • Poziom 30  
    Jaki silnik jak sterowane będą obroty.
    Sama moc nie zawsze wystarczy.
  • Poziom 11  
    Silnik indukcyjny. Nic na temat sterowania obrotami nie pisze w treści zadania.
  • Poziom 12  
    Masa przeciwagi powinna wynosić: ciężar kabiny + 0,5 udźwigu (200+250
    450kg)
  • Poziom 11  
    Ja w treści mam podane 250 kg. W takim razie dowiem się czy nie ma błędu z treści tego zadania. A w obliczeniach gdzie i jak uwzględnić tą masę przeciwwagi? Oraz czy tak jak myślałem to liczyć na podstawie tych wzorów jest poprawnie?
  • Poziom 13  
    Przeciwwagę masz zamontowaną z prawej strony windy patrząc na Twój schemat, zwrot przeciwny tej siły
  • Poziom 11  
    Ja do mojego schematu nie wrysowałem przeciwwagi bo nie wiedziałem dokładnie gdzie ją umieścić na rysunku
  • Poziom 13  
    Jak masz obliczenia w Excelu czy innym programie obliczeniowym to wystarczy poprawić wzór na siłę F, a schemat to widzę, że Paintowy więc dorysować nie problem.
  • Poziom 11  
    Chodzi Ci po poprawienie znaku w tym wzorze F=G+Q? G- ciężar windy, Q-bezwładność. Ja tutaj nigdzie jeszcze nie uwzględniłem tej przeciwwagi bo nie wiedziałem gdzie ją na schemacie umieścić oraz jak we wzorze to uwzględnić. W excelu mam liczone według tych wzorów które podałem w pierwszym poście i wszystkie obliczenia były robione narazie bez uwzględnienia tej przeciwwagi