Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja zwrotnicy i obsluga programu Zwrotnice

30 Sty 2005 01:07 1443 3
  • Poziom 9  
    Witam,
    jestem w trakcie budowy mojego pierwszego zamknietego subika na glosniku TVM arn226-05/4 ohm. Problem w tym, ze kompletnie nie znam sie na konstrukcji zwrotnic :(
    Przeprowadzalem beta testy ze zwrotnica od staaaarych kolumn Tonsila, jednak wyraznie widac, ze nie pasuje ona zbytnio do tego glosnika. Po prostu sub probuje odtworzyc nawet dzwieki rzedu 800Hz czasami wyzej :(

Pobralem program Zwrotnice z elektroda.pl i niestety nie umiem go obslugiwac :( Moze dla Was to banalna sprawa jednak dla mnie to nie jest takie proste a na slepo nie chce kupywac wcale nie tanich cewek i kondensatorow.

Interesowalbym mnie typ zwrotnicy II - 12dB, nie wiem dlaczego, ale chyba czym wiecej dB tym lepiej :D

No i po uruchomieniu programu zaczynaja sie schody :( Wiem tylko, ze powiniem zmienic impedancje glosnika GDN na 4 ohm, ale co dalej?

Pozdrawiam i dzieki wielkie
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    A nie lepiej zastosowac zwrotnice aktywna (filrt) ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Daruj sobie zwrotnice pasywną. Nie ma się co bawić.

Po pierwsze wady tego rozwiązania pasywnego:

wzmacniacz się meczy tym że musi nadawac wszystkie częstotliwości na układ zwrotnica-głosnik a Ty uzyskujesz tylko tony niskie... przez to wielka część mocy traci się przez zwieranie do masy przez kondensator we zwrotnicy.

Użycie filtru aktywnego (odrożniającego się tym ze jest na wejściu konstrukcji) pozwoli na to że wzmacniacz bedzie mniej obciązony, poprawi się jakość (zyskasz 10% mocy). Nie bedzie potrzebna większa częśc pasma tylko dolne partie 20-200Hz więc można skorzystać nawet z gorszej jakości sprzetu nie radzącemu sobie z wyższymi tonami.

Jak nie potrafisz sobie poradzić to zmień program na Audua Speaker Workshop. Nawet jesli zrobisz dobre obliczenia zwrotnicy w jakimkolwiek programie to i tak to wszystko bedzie do przerobienia patrzac na charakterystyke. Gdyby to wystarczyło wsadzić do wzoru i kupic elementy firmy by nie meczyły się w budowanie laboratoriów i wielogodzinne katowanie głosników.

ale to było nawiasem bo ja Ci odradzam zwrotnice pasywną... to rozwiązanie z tanich bazarów , gdzie takie coś mozna kupić za 30 złoty... nawet nie pisze na jaką impedancje to jest.
  • Poziom 9  
    Dzieki za pomoc, tez rozmyslalem kwestie zamiany zwrotnicy na filtr, ale teraz nie mam zadnych watpliwosci :D

Jeszcze jedno pytanko, co sadzicie o zestawie AVT2449?

Wstawka z www.sklep.avt.com.pl
    Prosty układ pełniący trzy funkcje, znakomicie ułatwiające realizacją kanału subwoofera: sumuje sygnały z obydwu kanałów stereofonicznych, odfiltrowuje niepotrzebne wyższe częstotliwości, dostarcza dwa sygnały o przeciwnych fazach, umożliwiające łatwą budowę wzmacniacza mostkowego. Napięcie zasilania: +/-5...+/-16V

Niebawem pochwale sie skonczonym subikiem ;)