Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dap palladium 1600 vintage i bezpieczniki!

18 Paź 2012 19:42 2730 28
  • Poziom 15  
    Witam!
    Mam problem z końcówka mocy jak w temacie. Otóż gdy włączam wywala mi bezpieczniki w domu. Nie za każdym razem tak się dzieje ale większość razy gdy włączam. Dzieje się tak przy włączaniu, gdy już chodzi to jest wszystko okej. Wina leży po stronie końcówki czy może po stronie instalacji domowej? Z tyłu końcówki są przełączniki lecz nie wiem do czego konkretnie służą. Może one coś pomogą? Proszę o szybką odpowiedź.
    Dap palladium 1600 vintage i bezpieczniki!
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Miękki start posiada bo jak się włączy to słychać kliknięcie przekaźnika i kolumny zaczynają działać.
  • Poziom 26  
    To jest zabezpieczenie głośników...
    Moim zdaniem brak softstratu transformatora...
  • Poziom 15  
    a jak mogę to sprawdzić? Dodam jeszcze że kiedyś były problemy z prądem w gniazdku.
  • Poziom 26  
    Hmm...
    Najpierw sprawdź w innym gniazdku, najlepiej na innej fazie.
    Softstart to prosty sposób załączania dużego transformatora toroidalnego poprzez układ ograniczający prąd (np kilka odpowiednich rezystorów), a potem zwarcie go poprzez przekaźnik czy inny element wykonawczy.
    Taki transformator ma za sobą bardzo dużą pojemność, która stanowi dla niego niejako zwarcie. I właśnie przez tą chwilę ładowania kondensatorów pobiera największy prąd (przy rozruchu pobiera bardzo duży prąd, co może wywalać bezpieczniki w domu).

Moderowany przez dj-MatyAS:

Shadowix napisał:
    Taki transformator ma za sobą bardzo dużą pojemność,
    CO???
    Od kiedy?
    Kolego, wiesz że dzwonią ale który to kościół - już nie...
    Shadowix napisał:
    I właśnie przez tą chwilę ładowania kondensatorów pobiera największy prąd
    Guzik. Nie chodzi tu wcale o ładowanie kondensatorów, ale o przemagnesowanie rdzenia transformatora toroidalnego!
    Ostrzeżenie za szerzenie nierzetelnych informacji i wprowadzanie w błąd.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 15  
    Sprawdziłem 4 razy na 3 innych gniazdkach i 2 innych fazach i wszystko jest okej. Dodam że sprawdzałem bez podłączonych kolumn.
  • Poziom 15  
    To można coś z tym zrobić? Nie mam zamiaru kilka razy dziennie włączać bezpieczników. Z tyłu jest taki przełącznik 220 albo 130. Może to coś pomoże?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    Dziwi mnie fakt, że do tej pory nikt nie zapytał jakie masz zabezpieczenie na gniazdkach?

Jeżeli masz B10 to nie dziw się że lubi wywalić - B16 i po problemie. Niczemu nie jest winna końcówka, posiadająca soft-start, bo ktoś sobie chyba jaja robił pisząc że go nie ma, bo w tedy trafo 1,5kW wywalało by nawet 25A...

Sprawdź jakie masz bezpieczniki, gdyż jest to dość mocna końcówka jeżeli chodzi o warunki domowe. 6A bezpiecznik będzie wyrzucała za każdym razem, nawet na soft starcie, 10A wyrzuca ale nie zawsze, natomiast przy 16A nie ba problemu.
  • Poziom 15  
    Czyli jest to wina bezpieczników w domu tak? Będę musiał poprowadzić trochę kabla za meblami który będzie wpięty w gniazdko które ma mocniejszy bezpiecznik. Sprawdzę dzisiaj jakie mam bezpieczniki w domu i napisze. Po twojej wypowiedzi wyniki że mam prawdopodobnie 10A.
  • Poziom 23  
    Przy 10A to nic dziwnego że wywala :P Nie ten prąd i nie ta charakterystyka do rozruchu trafa o takiej mocy ;) Zmień na 16B, ew korzystaj z innego gniazdka. Chociaż to dziwne żeby mieć różne bezpieczniki na różnych fazach :P
    Moderowany przez dj-MatyAS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie. Wyjaśnienie w poście poniżej.

• Użytkownik obserwowany
    Po pierwsze, nic nie zmieniaj bo jest to rada co najmniej szkodliwa.

Po drugie, co mają różne fazy do różnych bezpieczników? Ani bezpiecznik nie zależy od fazy, ani faza od bezpiecznika. Bezpiecznik zabezpiecza instalację elektryczną, i skoro ta została wykonana na obciążenie do 10A to takie zabezpieczenie powinno być założone - na innej fazie instalacja może być dostosowana do obciążenia 16A i w tedy są takowe bezpieczniki - więc nie rozumiem Twojego zdziwienia.

Jeżeli jego instalacja jest przewidziana do obciążenia 10A to takie musi zostać. Gdyby zmienił na 16A bo tak mu się podoba, wyobraź sobie co stanie się z instalacją gdy ją obciąży takim prądem. W najlepszym wypadku przepali gdzieś przewody elektryczne, w najgorszym może wywołać pożar.

Zatem, najpierw trochę wiedzy - potem dawać porady.
  • Poziom 15  
    Luke15 ma racje z tym obciążeniem.
    Sprawdziłem dzisiaj bezpiecznik i pisze przy nim B16.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam może jeszcze że pod ten bezpiecznik jest tez podłączony cały komputer + internet(router i antena). Może to zbyt wiele dla tego bezpiecznika gdy włączam dapa?
  • Użytkownik obserwowany
    Nie, nie powinno wyrzucić B16, komputer i cała reszta to żadne obciążenie. Jesteś pewien że to na pewno bezpiecznik od zasilania pod które się podłączasz?

DAP'a kupiłeś nowego czy używanego? Może ktoś coś w nim grzebał, bo skoro wyrzuca 16A to wygląda to na nieprawidłowo pracujący soft start.
  • Poziom 33  
    No u mnie co prawda na C16 ale pracuje ADSplx3200 obciązony 2x2om i behringer epx4000 (8 om) i nie zdarzyło się wybicie więc albo bezpiecznik coś nie tak albo softstart szlag trafił.
  • Poziom 15  
    Dapa kupiłem nowego kilka dni temu. Wszystko jest z nim okej no może po za tym że diody od sygnału po jednej stronie trochę słabiej świecą i te bezpieczniki a tak to jest sprawny. Czyli mam kupić nowego soft starta?

Cytat:
    Jesteś pewien że to na pewno bezpiecznik od zasilania pod które się podłączasz?

Jak mi wywala bezpiecznik to nie mam prądu a jak go włączę to mam prąd to musi być to ten bezpiecznik. Chyba że o coś innego ci chodziło?
  • Poziom 15  
    Kiedyś były problemy w tych gniazdkach ale jakoś wszystko 'ucichło'. Na allegro są takie płytki z soft startem.
    Code:
    skąd masz pewność, że nic ponad to co wymieniłeś nie jest podłączone?

Wiem jeszcze że jest podłączone radio 2 żyrandole i laptop ale to chyba nie jest za duże obciążenie?
  • Poziom 15  
    Pamiętam że też były problemy z prądem. Za duże albo za małe napięcie było w tym gniazdku i pamiętam tez że czasem wywalało bezpiecznik a czasem nawet i główny.
    Instalacja jest dobrze wykonana. Były problemy z bezpiecznikami ale to w innych gniazdkach i zostały wstawione 3 mocniejsze bezpieczniki na miejsce starych.
    Spróbuje podłączyć dapa pod inne gniazdko(inny bezpiecznik) na dłużej, na dzień lub dwa bo czasami często wywala bezpieczniki a czasami nie. Dzisiaj np. tylko raz mi wywaliło. Dodam jeszcze coś co może być przydatne. Jak mi wywali bezpieczniki to przeważnie gdzieś tak po 3 próbach włączenia wzmacniacza i bezpieczników zaczyna wszystko działać prawidłowo. Włączę wzmacniacz, wywali bezpieczniki, wyłączę wzmacniacz, włączę bezpieczniki i tak 2-3 razy aż w końcu 'zaskakuje' to wszystko i działa jak należy.

Dodano po 2 [minuty]:

A jeśli chodzi o żyrandole to są małe. zawierają po 3 żarówki i tyle. I zapomniałbym o ostatnim są jeszcze 2 pary takich długich rurek świecących ok 70cm.(zapomniałem ich nazwy).
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    dj-MatyAS napisał:
    michael564 napisał:
    Jak mi wywali bezpieczniki to przeważnie gdzieś tak po 3 próbach włączenia wzmacniacza i bezpieczników zaczyna wszystko działać prawidłowo. Włączę wzmacniacz, wywali bezpieczniki, wyłączę wzmacniacz, włączę bezpieczniki i tak 2-3 razy aż w końcu 'zaskakuje' to wszystko i działa jak należy
    To może wskazywać albo na kłopoty z soft-startem (pisałem wyżej)albo - co znacznie groźniejsze- na iskrzenie instalacji przy nagłym wzroście obciążenia.

Ani problem z soft startem ani iskrzenie instalacji - po prostu, coś jest z tą instalacją nie tak, lub z tym bezpiecznikiem. Dzieje się tak dlatego iż rozruch wzmacniacza na zimno wiążę się z dużym poborem prądu, mimo soft startu gdyż ładują się kondensatory w zasilaczu. Przy każdej próbie włączenia końca, kondensatory się podładowują, i już za 3 czy 4 razem są naładowane, więc wzmacniacz nie ciągnie już tak dużej ilości prądu i zaskakuje bez wywalenia bezpiecznika. Ot cała magia ;)

Ja bym nic nie robił z tym wzmacniaczem, a już na pewno nie wysyłał na gwarancję bo jak nic nie znajdą to będziesz musiał pokryć koszty co najmniej samej wysyłki. Końcówka jest ok - problem leży w instalacji.
  • Poziom 33  
    Odnośnie kupna softstartu do trafa toroidalnego kupisz w każdym sklepie w częściami RTV cena około 50zł. Jeśli faktycznie problem leży w nim.
  • Poziom 15  
    Coraz bardziej niepokoją mnie te bezpieczniki. Nie jestem żadnym tam fachowcem ale mam jakieś dziwne wrażenie że coś jest z nimi nie tak. Czy jest jakaś możliwość aby sprawdzić bezpieczniki czy są dobre? Może po prostu trzeba wymienić je na nowe? Mają za sobą już trochę lat.
    Jak były wymieniane bezpieczniki na mocniejsze to było też i coś z tą instalacją robione(pytałem się starszego).
    Cytat:
    ...rozruch wzmacniacza na zimno wiążę się z dużym poborem prądu, mimo soft startu gdyż ładują się kondensatory w zasilaczu. Przy każdej próbie włączenia końca, kondensatory się podładowują, i już za 3 czy 4 razem są naładowane, więc wzmacniacz nie ciągnie już tak dużej ilości prądu i zaskakuje bez wywalenia bezpiecznika.

Gdy go dostałem kondensatory były rozładowane i mimo wszystko nie wywaliło bezpieczników. Po dzisiejszej nocy i prawie całym dniu włączam wzmacniacz i wszystko jest ok. Bezpieczniki działają. Mam rozumieć że kondensatory były naładowane i przez te kilka godzin się nie rozładowały? Czasami po kilku próbach włączenia i wyłączenia wzmacniacza bezpiecznik wywali. Nie jestem znam się na tym aż tak bardzo ale wydaje mi się że tu nie o ładowanie kondensatorów chodzi.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Okej. W następnym tygodniu załatwię jakiegoś speca od instalacji tego typu i mi powinien wszystko wyjaśnić i naprawić.
    Dzięki wszystkim za pomoc.