Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapewne uszkodzony HDD - Laptop

adilon 18 Paź 2012 20:40 1167 6
 • #1 18 Paź 2012 20:40
  adilon
  Poziom 2  

  Witam,

  Chyba jeszcze nigdy nie prosiłem o pomoc na forum, ponieważ właściwie wszystkie rozwiązania i porady można spokojnie znaleźć w internecie. Jednak mam na dysku masę ważnych, pamiątkowych i innych rzeczy, których utrata byłaby bolesna i chciałbym się upewnić w kwestii mojego problemu.
  Posiadam Laptop Samsung R525, procesor AMD Athlon II Dual-Core M320 2.10 Ghz, dysk SATA Samsung HM321HI, Windows 7. Chyba takie informacje powinny wystarczyć.
  Kilka dni temu, kombinując z wgrywaniem Androida na pendrive'a i uruchamianie na komputerze (zakończone sukcesem, nie jestem przekonany czy to jest bezpośrednią przyczyną, czy też zbieg okoliczności lub jakieś przeciążenie) po kilku godzinach (już skończyłem się "bawić" androidem) gdy włączałem komputer pojawił się komunikat "Operating system not found", a BIOS przestał wykrywać twardy dysk. Ponadto przy włożonym dysku, podczas uruchomienia laptopa, właśnie on wydaje dziwne "bzyczące" odgłosy i cały system włącza się bardzo powoli (nie uruchamia się, tylko kilka chwil czarny ekran i wspominany już komunikat). Po wyjęciu dysku, nie ma żadnych odgłosów, a komunikat, jak i wejście do BIOSA następuje momentalnie.
  W sieci jest naprawdę multum porad w tej sprawie więc spędziłem kilka dni na ich wertowaniu i próbach naprawy. Nie wiem czy dam radę nawet wymienić wszystkie metody. Na pewno próby z programem MHDD, który za nic nie chciał wykryć dysku (nawet przy zalecanych zmianach związanych z SATA/RAID/AHCI itp.), tak samo żadnych efektów z programem Victoria i innymi. Recovery z system nie da rady, instalacja Windowsa z płyty również nie rusza. Rozkręciłem i przeczyściłem całego laptopa, sprawdzałem wejście dysku. Skutecznie wykonałem również reset BIOSU, poprzez wyciągnięcie baterii z płyty głównej. Niestety żadne z tych czynności nic nie zmieniły/poprawiły. Dysk wciąż jest absolutnie niewykrywalny, a odgłosy wciąż się pojawiają.
  Jedyne czego jeszcze nie wykonałem to sprawdzenia dysku w innym laptopie. Tutaj mam też pytanie. Dzisiaj późnym wieczorem będę miał dostęp do drugiego identycznego i sprawnego laptopa (ten sam model i wszystkie parametry). Zakładam jednak, że będzie to tylko potwierdzenie uszkodzenia dysku, ale dla świętego spokoju sprawdzę. Czy umieszczając ten najprawdopodobniej uszkodzony dysk do sprawnego laptopa (bądź odwrotnie, sprawny dysk do mojego laptopa) nie muszę się obawiać o uszkodzenie działającego laptopa/dysku?
  Raczej nie będę prosił o porady w naprawie, ponieważ jednak wszystko dość jednoznacznie wskazuje na poważne uszkodzenie i ewentualnie już tylko dysk do serwisu. Jeszcze więc jedno pytanie. Na ile skuteczne może być w takim przypadku odzyskiwanie danych w specjalistycznych punktach? Ceny są dość zabójcze. Oddając do naprawy boję się, że nie odzyskam tych danych więc chyba priorytetem jest dla mnie próba wydobycia plików.
  Mam nadzieję, że wszystko co napisałem jest w miarę jasne. Pozdrawiam.

  0 6
 • #2 18 Paź 2012 21:10
  adamadi33
  Poziom 43  

  Najprędzej odzyskasz dale i więcej się dowiesz na temat stanu dysku twardego podłączając
  dysk pod PC.

  0
 • #3 18 Paź 2012 21:34
  adilon
  Poziom 2  

  Dziękuję za odpowiedź. Czy rzeczywiście jest taka różnica pomiędzy analiza dysku przez laptopa, a klsaycznego pc'ta, warto jeszcze spróbować ? I czy będzie, to bezpieczne dla komputera? Pozdrawiam.

  0
 • #4 19 Paź 2012 00:33
  key
  Poziom 22  

  IMHO różnicy nie ma. Komputerowi nic się nie stanie. Oddaj dysk do diagnozy, stracisz co najwyżej 100-150 zł w specjalistycznym punkcie, ale powiedzą co się stało. Zabawa dyskiem i programami może tylko pogłębić problem.

  0
 • #5 19 Paź 2012 15:22
  adilon
  Poziom 2  

  Rozumiem, już właściwie wszystko jest dla mnie jasne. Jeszcze tylko mam pytanie w kwestii przeniesienia tego najprawdopodobniej uszkodzonego dysku do drugiego laptopa (identyczny laptop R525, kupowane jednocześnie z drugim). Czy będzie to bezpieczne dla tego sprawnego laptopa oraz sprawnego dysku, gdy włożę go spowrotem. Serdecznie pozdrawiam.

  0
 • #6 19 Paź 2012 15:26
  key
  Poziom 22  

  Jeśli laptopy są identyczne, to one i sprawny dysk nie powinny zauważyć zmiany. Gorzej z uszkodzonym dyskiem.

  0
 • #7 19 Paź 2012 15:33
  pidar
  Spec od pamięci masowych

  adilon napisał:
  Ponadto przy włożonym dysku, podczas uruchomienia laptopa, właśnie on wydaje dziwne "bzyczące" odgłosy i cały system włącza się bardzo powoli (nie uruchamia się, tylko kilka chwil czarny ekran i wspominany już komunikat). Po wyjęciu dysku, nie ma żadnych odgłosów, a komunikat, jak i wejście do BIOSA następuje momentalnie..


  Lepiej daj go do specjalistycznej firmy w celu dokonania diagnozy przez podłączenie m.in. do terminala dyskowego!

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo