Odpowiedz na twoje pytanie to conajmniej kilka wykładów lekcyjnych.No ale postaram się na nie odpowiedzieć.Zaczynamy.
Zabezpieczenia przewodów stosuje sia w celu ochrony ich przed skutkami przeciążeń i zwarć oraz ochrony przed działaniem ciepła wydzielającego się z nadmiernie nagrzanego przewodu.
Wymagania dotyczące zabezpieczenia przed skutkami przetężeń tj.zwarć i przeciążeń ujęte są w PN-91/E-05009/43.Zabezpieczenia od zwarć ograniczają skutki zwarć,które to powinny być umieszczone:
1.na początku każdej linii zasilającej i każdego obwodu instalacji odbiorczej
2.na początku i końcu linii zasilanych dwustronnie
3.wzdłuż linii zasil. oraz przy jej rozgałęzieniach, jeżeli przekrój przewodu zmniejsza sie,a zabezp. zainstalowane na początku linii nie stanowi zabezp. zwarciowego przewodu o mniejszym przekroju.
Zapezp. od zwarć powinno być tak dobrane,abyprzerwanie prądu zwarciowego nastąpiło zanim wystąpi niebezpieczenstwo uszkodzeń cieplnych i mechanicznych w przewodach i połączeniach.
Prawidłowość doboru zabezpieczenia należy sprawdzić obliczając przekrój przewodu
S=I * √t * 1 : k
S-przekrój przewodu w mm2,I- prąd zwarciowy w A, t -czas zwarcia w s, k-wsp.zalezny od rodz. przewodu.
Wsp.k wynosi:
115 dla przew.z żyłami Cu i izolacja z poliwinylu
135 dla przew.z żyłami Cu i iz. z gumy
75 dla przew. z żyłami Al i izolacją z poliwinylu
Dobór zabezpieczeń silników
Zab.silników stosuje sie w celu ochr.przed skutkami zwarć,przeciążeń oraz wahań i zaników napięcia.Przed zwarciami stosuje się bezpieczniki lub wyłączniki wyposażone w wyzwalacze / najczęściej elektromagnesowe/.Prąd znamionowy wkładki bezpiecznika / Ibn / winien spełnić warunek
Ibn ≥ Ir : α
Ir-prąd rozruchowy sil., α - wsp.rozruchowy silnika, który dobiera się w zależności od częstości rozruchów oraz od rodzaju wkładki bezp./każda książka lub poradnik posiada tabelę z tym wsp/
Jako zab.od przecążeń silników stosuje się:1.wyzwalacze cieplne,2.czujniki temp./żadko stosowane/,3.specjalne układy elektroniczne.
Prąd wyzwalacza termiczn.powinien być nastawiony na wartość 1,1In silnika.
Zabezpieczenia podnapięciowe stosuje się wprzypadkach,gdy powrót napięcia zasil./ po jego zaniku lub obniżeniu/ może mieć szkodliwe skutki.Jako zabezp.podnapięciowe stosuje się:1.wyzwalacze wybijakowe,2.cewki sterujące styczników,3.specjalne ukł.elektroniczne.
Łączniki.
Łączniki elektroenergetyczne są to aparaty służące do wykowywania czynności łączeniowych w obw.elektroenergetycznych oraz do [przewodzenia prądu.Ze względu na funkcje dzielimy je;1.odłączniki 2.wyłączniki,3.rozłączniki,4.styczniki,5.przełączniki,6.łączniki pomocnicze,przekaźniki i wyzwalacze,7.bezpieczniki
Łączniki najczęściej są montowane w rozdzielnicach.W instal.do 1kV są stosowane jako :
1.nożowe
2.krzyżowe do łączenia prądów roboczych oraz prądów w obw.sterowania
3.Warstwowe do załączania i wyłączania prądów roboczych indywidualnych odbiorników
Łączniki nie zabezpieczają obw. przed zwarciami.
Odłączniki.
Służą do załączania iwyłączania obw.elektr. w stanie bezprądowym.Odłączniki niskiego napięcia są nazywane łącznikami izolacyjnymi.
Wyłączniki.
Służą do załączania i wyłączania prądów roboczych i zwarciowych
Zabezpieczają obw.elektr.przed:1 przeciążeniem,2.zanikiem napięcia,3.nipożądanym wzrostem napięcia
W zal.odsposobu łączenia dzielimy je:1.ręczne,2.automatyczne,zwane samoczynnymi,3.uniwersalne/można nimi sterować ręcznie i automat./
Przekaźniki.
Zwane są inaczej wyzwalaczami,spełniają funkcję samoczynnego zwolnienia zapadki zamka /lub sprzęgła/wyłącznika.
Wyzwalacze dzielimy na:1.cieplne /najczęściej wykonane jako termobimetalowe/, 2.elektromagnesowe, które działają praktycznie bezzwłocznie,a ich czas opóźnienia wynosi 0,01s do 0,2s /Zwłoczne/
Wyłączniki nadprądowe.
Są to wył.z serii S, wyposażone w wyzwalacze cieplne i elektromagnesowe.W zależności od bezzwłocznego zakr.zadziałania wyzwalacza dzieli się na na typy:B,C,D.
Wyłączniki serii S są wykonywane jako:1. S191-jednobiegunowe,2. S192-dwubiegunowe,3. S193-trójbiegunowe,4. S194-czterobiegunowe.
Wyłączniki różnicoprądowe są to urządzenia przeciwporażeniowe,stosowane jako środek dodatkowej ochrony od porażeń prądem elektr.,zabezpieczaja równiez inst.elektr.przed pożarem wywołanym istnieniem prądów doziemnych.
Rozłączniki izolacyjne.
Są przeznaczone do długotrwałego przewodzenia określ. prądów roboczych i zakłóceniowych oraz wykonywania czynn.łączeniowych w instalacjach.Najczęściej stosowane jako wyłączniki główne.
Styczniki.
Podobnie jak rozłączniki służą do łączenia prądów roboczych nie większych jak prąd znamionowy.Zasasniczą różnicą między nimi jest rodzaj napęu.
Bezpieczniki.
Służą do przerwania obw.el.,w którym płynący prąd przekracza określone wartości.Zabezpieczają odbiorniki i instal.elektr. przed skutkmi zwarć i przeciążeniami.
Dzieli się je na:1.bezp.wielkiej mocy,2.bezp.instalacyjne
Wracając do twojego zadania:
Zakłożenia:
- silnik będzie załączany kilka razy na dobę,
- stosąjąc zabezpieczenie zwłoczne
- silnik posiada lekki rozruch,z tabeli przyjmuję wsp.rozruchowy 3,0
- w urządzeniu, w którym zainstalowany jest silnik wymagany jest jeden kierunek obrotów
IbN= Ir : α=10:3,0=3,33 A
Do wykonania instalaci niezbędne będą /dobieramy z katalogów /:
-wyłącznik różnicowoprądowy P304 25/4/0,03 - zabezpieczenie przeciwporażeniowe
-wyłącznik nadprądowy S194 C 6A - zabezp. zwarciowe
- jako zabezp.od przeciążeń zastosowano przekaźnik cieplny,którego prąd nastawiono na wartość
1,1 * 2 A = 2,2 A
Istnieją gotowe tabele w różnego rodzaju poradnikach umożliwiające b.szybko,bez obliczeń ,mając typ silnika,moc,obr.,prąd znamionowy,dobrać zabezpieczenie od zwarć,aparaturę łączeniową/stycznik,termik,przekrój przewodu/
Mam nadzieję,że nic nie ominąłem.
Pozdrawiam.Zbyszek