Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenia - pojęcia. Wyłączniki, łączniki, styczniki, grupy zabezpieczeń.

stefan36 30 Sty 2005 02:05 14754 7
  • #1 30 Sty 2005 02:05
    stefan36
    Poziom 10  

Czesc,

moj post moze wydac sie bardzo dziwny ale naprawde nmam juz metlik w glowie od pojec, a projektuje instalacje, co prawda na studiach ale zawsze :)))

mam prosbe o podanie mi znaczenia nastepujacych pojec odnosnie zabezpieczen obwodów elektrycznych:

1. wylacznik mocy
    2. wylacznik
    3. lacznik
    4. lacznik z wyzwalaczem termicznym przeciazeniowym
    5. wylacznik nadpradowy
    6. stycznik
    7. rozlacznik
    8. rozlacznik izolacyjny
    9. lacznik izolacyjny
    10. odlacznik
    11. bezpiecznik
    12. rozlacznik mocy
    13. wylacznik roznicowo-pradowy (to akurat wiem :P)

a teraz ktore z powyzszych naleza do tej grupy zabezpieczen?:
    A. zabezpieczenia przeciwporazeniowe
    B. zabezpieczenia przeciwzwarciowe
    C. zabezpieczenia przeciwprzetezeniowe

i przyklad:
    na obwodzie pracuje silnik o pradzie znamionowym 2A i rozruchowym 10A, spodziewane zwarcie na tym silniku 3fazowe 4,5kA (wartosci wyssane z palca)
    powiedzmy ze kabel umiem dobrać, mam prosbe abyscie pomogli mi dobrac zabezpieczenia dla tego silnika, ja mam katalog LEGRAND 2004 i kompletnie nie moge sie w nim polapac, na moje oko wystarczy tylko wylacznik silnikowy M250 + roznicowo pradowy i mam wszystkie typy ochorny zapewnione, bo M250 ma w sobie bimetal i wyzwalacz el-mag (to chyba do zwarc), ale nie wiem, wiec prosze Was o pomoc

bede wdzieczny

pozdrawiam
    Krzysiek

0 7
  • Pomocny post
    #2 30 Sty 2005 22:28
    zbyszek_
    Poziom 26  

Odpowiedz na twoje pytanie to conajmniej kilka wykładów lekcyjnych.No ale postaram się na nie odpowiedzieć.Zaczynamy.
    Zabezpieczenia przewodów stosuje sia w celu ochrony ich przed skutkami przeciążeń i zwarć oraz ochrony przed działaniem ciepła wydzielającego się z nadmiernie nagrzanego przewodu.
    Wymagania dotyczące zabezpieczenia przed skutkami przetężeń tj.zwarć i przeciążeń ujęte są w PN-91/E-05009/43.Zabezpieczenia od zwarć ograniczają skutki zwarć,które to powinny być umieszczone:
    1.na początku każdej linii zasilającej i każdego obwodu instalacji odbiorczej
    2.na początku i końcu linii zasilanych dwustronnie
    3.wzdłuż linii zasil. oraz przy jej rozgałęzieniach, jeżeli przekrój przewodu zmniejsza sie,a zabezp. zainstalowane na początku linii nie stanowi zabezp. zwarciowego przewodu o mniejszym przekroju.
    Zapezp. od zwarć powinno być tak dobrane,abyprzerwanie prądu zwarciowego nastąpiło zanim wystąpi niebezpieczenstwo uszkodzeń cieplnych i mechanicznych w przewodach i połączeniach.
    Prawidłowość doboru zabezpieczenia należy sprawdzić obliczając przekrój przewodu

S=I * √t * 1 : k
    S-przekrój przewodu w mm2,I- prąd zwarciowy w A, t -czas zwarcia w s, k-wsp.zalezny od rodz. przewodu.
    Wsp.k wynosi:
    115 dla przew.z żyłami Cu i izolacja z poliwinylu
    135 dla przew.z żyłami Cu i iz. z gumy
    75 dla przew. z żyłami Al i izolacją z poliwinylu

Dobór zabezpieczeń silników
    Zab.silników stosuje sie w celu ochr.przed skutkami zwarć,przeciążeń oraz wahań i zaników napięcia.Przed zwarciami stosuje się bezpieczniki lub wyłączniki wyposażone w wyzwalacze / najczęściej elektromagnesowe/.Prąd znamionowy wkładki bezpiecznika / Ibn / winien spełnić warunek

Ibn ≥ Ir : α
    Ir-prąd rozruchowy sil., α - wsp.rozruchowy silnika, który dobiera się w zależności od częstości rozruchów oraz od rodzaju wkładki bezp./każda książka lub poradnik posiada tabelę z tym wsp/
    Jako zab.od przecążeń silników stosuje się:1.wyzwalacze cieplne,2.czujniki temp./żadko stosowane/,3.specjalne układy elektroniczne.
    Prąd wyzwalacza termiczn.powinien być nastawiony na wartość 1,1In silnika.
    Zabezpieczenia podnapięciowe stosuje się wprzypadkach,gdy powrót napięcia zasil./ po jego zaniku lub obniżeniu/ może mieć szkodliwe skutki.Jako zabezp.podnapięciowe stosuje się:1.wyzwalacze wybijakowe,2.cewki sterujące styczników,3.specjalne ukł.elektroniczne.
    Łączniki.
    Łączniki elektroenergetyczne są to aparaty służące do wykowywania czynności łączeniowych w obw.elektroenergetycznych oraz do [przewodzenia prądu.Ze względu na funkcje dzielimy je;1.odłączniki 2.wyłączniki,3.rozłączniki,4.styczniki,5.przełączniki,6.łączniki pomocnicze,przekaźniki i wyzwalacze,7.bezpieczniki
    Łączniki najczęściej są montowane w rozdzielnicach.W instal.do 1kV są stosowane jako :
    1.nożowe
    2.krzyżowe do łączenia prądów roboczych oraz prądów w obw.sterowania

3.Warstwowe do załączania i wyłączania prądów roboczych indywidualnych odbiorników
    Łączniki nie zabezpieczają obw. przed zwarciami.
    Odłączniki.
    Służą do załączania iwyłączania obw.elektr. w stanie bezprądowym.Odłączniki niskiego napięcia są nazywane łącznikami izolacyjnymi.
    Wyłączniki.
    Służą do załączania i wyłączania prądów roboczych i zwarciowych
    Zabezpieczają obw.elektr.przed:1 przeciążeniem,2.zanikiem napięcia,3.nipożądanym wzrostem napięcia
    W zal.odsposobu łączenia dzielimy je:1.ręczne,2.automatyczne,zwane samoczynnymi,3.uniwersalne/można nimi sterować ręcznie i automat./
    Przekaźniki.
    Zwane są inaczej wyzwalaczami,spełniają funkcję samoczynnego zwolnienia zapadki zamka /lub sprzęgła/wyłącznika.
    Wyzwalacze dzielimy na:1.cieplne /najczęściej wykonane jako termobimetalowe/, 2.elektromagnesowe, które działają praktycznie bezzwłocznie,a ich czas opóźnienia wynosi 0,01s do 0,2s /Zwłoczne/
    Wyłączniki nadprądowe.
    Są to wył.z serii S, wyposażone w wyzwalacze cieplne i elektromagnesowe.W zależności od bezzwłocznego zakr.zadziałania wyzwalacza dzieli się na na typy:B,C,D.
    Wyłączniki serii S są wykonywane jako:1. S191-jednobiegunowe,2. S192-dwubiegunowe,3. S193-trójbiegunowe,4. S194-czterobiegunowe.
    Wyłączniki różnicoprądowe są to urządzenia przeciwporażeniowe,stosowane jako środek dodatkowej ochrony od porażeń prądem elektr.,zabezpieczaja równiez inst.elektr.przed pożarem wywołanym istnieniem prądów doziemnych.
    Rozłączniki izolacyjne.
    Są przeznaczone do długotrwałego przewodzenia określ. prądów roboczych i zakłóceniowych oraz wykonywania czynn.łączeniowych w instalacjach.Najczęściej stosowane jako wyłączniki główne.
    Styczniki.
    Podobnie jak rozłączniki służą do łączenia prądów roboczych nie większych jak prąd znamionowy.Zasasniczą różnicą między nimi jest rodzaj napęu.
    Bezpieczniki.
    Służą do przerwania obw.el.,w którym płynący prąd przekracza określone wartości.Zabezpieczają odbiorniki i instal.elektr. przed skutkmi zwarć i przeciążeniami.
    Dzieli się je na:1.bezp.wielkiej mocy,2.bezp.instalacyjne
    Wracając do twojego zadania:

Zakłożenia:
    - silnik będzie załączany kilka razy na dobę,
    - stosąjąc zabezpieczenie zwłoczne
    - silnik posiada lekki rozruch,z tabeli przyjmuję wsp.rozruchowy 3,0
    - w urządzeniu, w którym zainstalowany jest silnik wymagany jest jeden kierunek obrotów
    IbN= Ir : α=10:3,0=3,33 A
    Do wykonania instalaci niezbędne będą /dobieramy z katalogów /:
    -wyłącznik różnicowoprądowy P304 25/4/0,03 - zabezpieczenie przeciwporażeniowe
    -wyłącznik nadprądowy S194 C 6A - zabezp. zwarciowe
    - jako zabezp.od przeciążeń zastosowano przekaźnik cieplny,którego prąd nastawiono na wartość
    1,1 * 2 A = 2,2 A

Istnieją gotowe tabele w różnego rodzaju poradnikach umożliwiające b.szybko,bez obliczeń ,mając typ silnika,moc,obr.,prąd znamionowy,dobrać zabezpieczenie od zwarć,aparaturę łączeniową/stycznik,termik,przekrój przewodu/
    Mam nadzieję,że nic nie ominąłem.
    Pozdrawiam.Zbyszek

1
  • #3 31 Sty 2005 00:13
    stefan36
    Poziom 10  

dzieki za odpowiedz, w miare rozjasnilo mi to temat

a teraz kolejna zagwozdka:

przegladajac katalog LEGRAND trafiam na nastepujacy sprzet

WYLACZNIK NADPRADOWY S300

pytam sie czy to jest bezpiecznik (popularny korek) taki jak mam w domu?

bo potem w katalogu sa topiki serii R300, wiec nie wiem ktore z nich mam zastosowac jako zabezpieczenie od zwarcia a ktore od przeciazenia

w wielu projektach widze ze stosuje sie tylko S300, z kolei w katalogu LEGRAND jest napisane ze mozna dobezpieczac S300 wkaldakmi topikowymi, po co?

slowo NADPRADOWY sugeruje mi ze wylacza on wszystko powyzej okreslonego pradu znamionowego, w okreslonym przez charakterystyke czasie, ale w takim razie czy bezpieczniki topikowe maja w ogole obecnie jakiekolwiek zastosowanie?

0
  • Pomocny post
    #4 31 Sty 2005 08:17
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Nie to że można, ale nawet trzeba dobezpieczać wyłączniki samoczynne (S300) bezpiecznikami wtedy, gdy są zamontowane w obwodzie w takim miejscu, gdzie spodziewany prąd zwarciowy jest większy od 6 (S300), 10 (S310) i 25 (S320) kA. Jest to parametr podawany w katalogach wszystkich producentów wyłączników samoczynnych.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #5 31 Sty 2005 10:56
    stefan36
    Poziom 10  

czyli rozumiem ze dla S300 jezeli prad zwarciowy przekorczy 6kA to S300 go ne wylaczy tak? wiec musze dostawic bezpiecznik,

a na jakich zasadach dostawia sie ten bezpiecznik, powiedzmy ze na obwodzie jest S300 (6kA) a spodziewany prad zwarciowy bedzie 7kA to jaki bezpiecznik mam wstawic, znamionowy prad S300 to powiedzmy 16A, a w obwodzie niech plynie 14A

0
  • Pomocny post
    #6 31 Sty 2005 12:59
    jiwaniuk
    Poziom 30  

W parametrach wkładek bezpiecznikowych znajdują się charakterystyki prądu ograniczonego w zalezności od spdziewanego prądu początkowego zwarcia. W tym przypadku trzeba dobrać wkładkę, która ograniczy prąd do 6 kA. Warunek drugi to selektywność współpracy wkładki bezpiecznikowej z wyłącznikiem samoczynnym. Tabele takiej współpracy znajdują się w katalogach wyłączników (np. a katalogu Legranda - który masz taka tabela jest na stronie 110).

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #7 31 Sty 2005 13:43
    stefan36
    Poziom 10  

no dobrze ale czy nie prosciej dobrac po porstu wylacznik S310 ktory wytrzyma 10kA?

poza tym, zawsze sadzilem ze prad znamionowy wylacznika czy innego zabezpieczenia oznacza ze "puszcza" ono wszystki eprady ponizej pradu znamionowego a powyzej rozlacza (lub przepala sie topik),

sadzilem ze jezeli przez wylacznik 16A poplynie nawet 1000kA to on go wylaczy w nieskonczneie krotkim czasie, ale rozumiem ze chodzi tu o wytrzymalosc dynamiczna takiego aparaciku, tak?

0
  • #8 31 Sty 2005 14:32
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Oczywiście że prościej dobrać wyłącznik o wyższej wytrzymałosci zwarciowej jeżeli taki jest dostępny (tylko nie o to sie pytałeś). A każdy wyłącznik posiada parametr określajacy jego maksymalny zwarciowy prąd wyłączalny. Należy wziąść pod uwagę również to, że ceny aparatów nie rosną proporcjonalnie do wytrzymałosci zwarciowej ale szybciej, więc czasem jest taniej dołożyć bezpiecznik niż kupować mocniejszy wyłącznik.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo