Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

multiplex 8x8 LED - Jak sterować wyświetlaczem 8x8, poszukuję przykładów w C.

zawadzki666 18 Paź 2012 21:08 2067 4
 • #1 18 Paź 2012 21:08
  zawadzki666
  Poziom 2  

  Multipleks, sterowanie sekwencyjne
  Witam.
  Skonstruowałem ostatnio matrycę LED 8x8 diod. 8 tranzystorów NPN, i 8 tranzystorów PNP na bazach oporniki 10k.(wiem powinny być o mniejszej wartości, lecz diody się zapalają, na razie jestem w fazie testów)wygląda to identycznie jak na tym tutorialu: http://www.youtube.com/watch?v=XzWhQL-FgLE..
  Sterowanie chcę zrealizować na atmega128 kwarc zewnętrzny 16.000MHz.
  Używam portów PA0-PA7 podłączonych do tranzystorów NPN, a portów PC0-PC7 podłączonych do tranzystorów PNP. (oczywiście odbywa się to tak że w momencie gdy na bazie tranzystora NPN jest stan H a na bazie tranzystora PNP stan L dioda świeci, dwa stany wysokie lub dwa niskie dioda zgaszona).
  Problem pojawia się gdy chcę zapalić diody np. dwie na ukos albo w szachownice. Dowiedziałem się, że taki wyświetlacz musi być sterowany "częstotliwościami z procka. I tutaj moja prośba potrzebuję jakichkolwiek materiałów aby zacząć pisać jakieś proste animacje na ten wyświetlacz, zaczynając np od zapalenia 2 diod na ukos albo w szachownice. Będę bardzo wdzięczny za pomoc
  Pozdrawiam
  Marcin

  0 4
 • Pomocny post
  #2 18 Paź 2012 21:11
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Poszukaj o sterowaniu multipleksowym. W skrócie chodzi o to, żeby w danej chwili wysterować diody z jednego rzędu lub kolumny, a w następnej z kolejnego itd. Jeśli będziesz to robił odpowiednio szybko to oko nie zauważy, że nie świecą wszystkie diody na raz i powstanie wrażenie obrazu.

  0
 • #3 18 Paź 2012 21:25
  zawadzki666
  Poziom 2  

  Znalazłem coś takiego http://elektro.w.interia.pl/faq/02.html.. Zasadę pojmuję, odpowiednia częstotliwość podawana na porty i przełączanie sekwencyjne, oko nie zauważa, wyświetlacz tylko pulsuje delikatnie. Ale jak to się ma do kodu C, gdzie mogę znaleźć jakieś proste przykłady, a może ktoś byłby tak życzliwy i podałby prościutkie kody C będę wdzięczny wielce za poświęcony czas.
  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #4 18 Paź 2012 21:33
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Język programowania nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu w odpowiedniej kolejności zmieniasz stan pinów sterujących kolumną, co powoduje jej wybranie, a na wiersz wystawiasz stan diod w wybranej kolumnie. W stopce mojej wiadomości masz link do książki - na jej stronie są na ftp darmowe przykłady w C - m.in. jest tam przykład sterowania multipleksowego wyświetlaczami 7-segmentowymi LED - niemniej dla twojej matrycy zasada jest taka sama.

  0
 • #5 18 Paź 2012 21:40
  zawadzki666
  Poziom 2  

  Jutro zabieram się do roboty, dzięki serdeczne za wskazówki.
  Pozdrawiam

  0
  Szukaj w 5mln produktów