Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera IP i połączenie GSM

18 Paź 2012 22:00 7572 15
  • Poziom 18  
    Chcę zrobić monitoring obiektu w oparciu o GSM. Składnikami systemu będą:
    -router WiFi z wejściem na modem GSM (USB)
    -modem GSM (USB)
    -kamera IP (WiFi)
    Do połączenia chcę użyć simplusa (365 dni aktywności, pakiet 100MB/mc za 7zł). Dowiedziałem się, że na coś takiego się nie da połączyć (nawet przez DDNS) - ja jednak chcę wykorzystać łączność z kamery do sieci, a konkretnie obraz co 1h na ftp, a po wykryciu "czegoś" wysyłka natychmiastowa na ftp i email.
    Monitoring musi działać bezawaryjnie przez 6 miesięcy bez nadzoru!
    Myślałem o kamerze FI8918W, choć nie potrzebuję obrotu. Czy ta kamerka się nada? Może jest coś lepszego? Czy są kamery IP z watch dogs? Oczywiście kamera w cenie ok 300 zł.
    Kamera powinna mieć detekcję ruchu lub przynajmniej wejście wyzwalające (alarmowe).
    Jeśli ktoś budował coś podobnego, to proszę także o sugestie dotyczące routera i modemu.
    Wszystkie urządzenia mogę podpiąć pod mechaniczny programator czasowy, który wyłączy wszystko na 15 minut co 24h - dobry watch dog
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    Zabawki Foscama raczej nie nadają się do czegokolwiek choćby zakrawającego na profesjonalizm. Z kamerami tego tego typu miałem do czynienia pod wieloma postaciami i naklejkami. Chińszczyzna w najlepszym wydaniu. Spotkałem się też z kamerą właśnie tego typu, która po 2 dniach pracy przy obrocie zaczęła tak trzeszczeć, że nie dało się tego wytrzymać.

Całkiem fajnie za to sprawdza się AVTech AVN80XZ, jest droższy, ale przynajmniej wykonany z materiału nieprzywodzącego na myśl mydelniczki. Dodatkowo korzysta z technologii apple push video i przy wykryciu ruchu (wbudowany PIR) przesyła 5 sekudnowy film na smartphone (nie koniecznie Apple).
  • Poziom 34  
    Mam od ponad roku monitoring składający się z kilku kamerek FOSCAM ,szału nima ale tragedii też,bardzo dobrze reaguje detektor ruchu,błyskawicznie wysyła fotki ze zdarzenia na email,podłączone do routera Wi-Fi pozwalają na sprawdzenie co się dzieje w domu podczas np wakacji w portugalii poprzez smartfona,nawet można nimi sterować zdalnie przez sieć,czytelny obraz w całkowitej ciemności,troszkę słaba jakość obrazu 640x480,ale to zależy od wymagań użytkownika,mi wystarcza.załączam zrzut z jednej z kamer.

• OptexOptex
  • Poziom 18  
    Serdeczne dzięki GanCegall. Mam kilka pytań:
    - Czy kamerki się wieszają (w sposób wymagający fizycznego restartu)
    - Czas do wysyłki na ftp konfiguruje się w sekundach - czy można wpisać duże wartości np. 3600 lub 7200?
    - Czy pomysł, aby na wszelki wypadek odcinać im zasilanie na kilka minut co 24 godziny jest dobry (czy będą jakieś inne konsekwencje)?
    Z góry dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 34  
    Od ponad roku żadna się nie zawiesiła ,nawet te zewnętrzne przeżyły zimę choć tutaj nie ma takich mrozów jak w Polsce.
    Kamerki posiadaja "Scheduler",można zaplanować kiedy ma wysyłać zdjęcia na email.

Niestety po odłączeniu od zasilania czasem tracą ustawienia połączenia z routerem więc zastosowałem awaryjne zasilanie (coś jak UPS)
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    GanCegall napisał:
    Mam od ponad roku monitoring składający się z kilku kamerek FOSCAM ,szału nima ale tragedii też,bardzo dobrze reaguje detektor ruchu,błyskawicznie wysyła fotki ze zdarzenia na email,podłączone do routera Wi-Fi pozwalają na sprawdzenie co się dzieje w domu podczas np wakacji w portugalii poprzez smartfona,nawet można nimi sterować zdalnie przez sieć,czytelny obraz w całkowitej ciemności,troszkę słaba jakość obrazu 640x480,ale to zależy od wymagań użytkownika,mi wystarcza.załączam zrzut z jednej z kamer.

Ach te różowe drzewa :D foscamy powinny wychodzić w wersji hello kitty :P

A tak na serio, to wydaje mi się, że miałeś farta z tymi foscamami, przyznam, że te co ja miałem okazję wymieniać u klienta, widziały podobnie do kamerki zamontowanej w lalce barbi u mojej siostrzenicy :/

Do autora tematu:
    Robiłem podobny zestaw do monitoringu budowy, działało bez problemów, nie wiem czy cena podzespołów będzie Ci odpowiadać.

Router Cisco WRP400-G2 - jakieś 350 zł.
    Do tego Huawei E172 - ok 230 zł

I do tego kamerka.
    Osobiście użyłem IQeye IQA33NE, lokalnie nagrywał na swoją kartę pamięci (1 fps) a na detekcję + wejście alarmowe i o określonych porach wysyłał snapshota na NASa klienta.
    Ale to inna półka cenowa, może znajdziesz coś za 400-450 zł, za mniej nawet bym badylem nie tykał.
  • Poziom 25  
    Panowie,nazwa działu mówi "dla profesjonalistów z odpowiednią wiedzą" a nie dla sztukatorów za 100.Trochę powagi dla słowa Monitoring.Potem informatycy robią takie gówno i nazywają to monitoringiem.
  • Poziom 34  
    Też mi ten kolor nie podchodzi :-) ,ale za takie śmieszne pieniądze nie można wymagać zbyt wiele.Nowe kamery na gwarancji trzy stówy sztuka,router gratis.
    System spełnia wymagania ,choć nie obraziłbym się gdyby rozdzielczość była troszkę lepsza...
  • Poziom 18  
    Dziękuję wszystkim za uwagi. Czekam na kolejne :) Wiem, że kamera za 200 zł i rozdzielczości 640x480 dla profesjonalistów jest śmieszna. Ja jednak mam konkretny cel - chcę zobaczyć, czy "coś" się nie stało - kamera będzie wewnątrz domu. W zasadzie jakość obrazu nie jest dla mnie istotna. Najważniejsze jest coś innego - wszystko ma działać stabilnie - no bo co zrobię jak przez kilka godzin nie będzie zdjęć? Nie uśmiecha mi się kilka godzin w aucie (i do tego w zimie) żeby stwierdzić, że coś się zawiesiło ...
  • Poziom 34  
    scandaliks napisał:
    Panowie,nazwa działu mówi "dla profesjonalistów z odpowiednią wiedzą" a nie dla sztukatorów za 100.Trochę powagi dla słowa Monitoring.Potem informatycy robią takie gówno i nazywają to monitoringiem.

scandaliks - masz rację,to nie jest "prawdziwy" monitoring jak w centrach handlowych czy w kantorach lub bankach ale jeśli nie przewozisz towarów to nie kupujesz ciężarówki,jeśli jeździsz sam to nie potrzebujesz ośmioosobowego vana,i tak samo jest w tym przypadku.Jeśli w monitorowanym obiekcie posiadasz zaledwie jeden kineskopowy telewizor ,starego laptopa i używane łóżko ,to nie ma potrzeby kupować sprzęt przewyższający kwotowo "monitorowane" dobra.
  • Poziom 9  
    Co do tego Foscama, to widziałem ostatnio jakieś klony tej kamerki i chwalili się że posiada IR-CUT. Na zdjęciach zrobionych tą kamerą drzewa nie były już różowe. Natomiast rozdzielczość i reszta bez zmian.
  • Poziom 13  
    Co do tanich kamer - mieliśmy ostatnio śmieszną sytuację z Ubiquiti. Przyjechał do nas klient po oświetlacze podczerwieni, bo jego kamery zewnętrzne typu bullet żałośnie widzą w nocy. Szybkie spojrzenie na specyfikację i... brak trybu dzień/noc w jakiejkolwiek postaci.
  • Poziom 9  
    a co byście powiedzieli o kamerce WVC210 casio ?
  • Poziom 25  
    iZabezpieczenia napisał:
    Ubiquiti

Nadajniki robią the best ,za kamery niech się nie biorą :)
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich forumowiczów i proszę o pomoc.
    Zainstalowałem kamerkę IP zewnętrzną foscam.
    Kamera łączy się z routerem 3g/4g przez wifi.
    W zasadzie wszystko działa ok - można podglądać kamerę z komputera w sieci jak i urządzenia android zalogowanego do domowego wifi.
    Kamerę widać również z komputera zdalnego korzystającego z łącza stałego.
    Problem jest tylko z połączeniem z telefonu android zalogowanego do sieci gsm (plus) - raz odnajduje kamerę , z raz nie (telefon nie widzi ip domowego routera). Ten sam telefon zalogowany do innej sieci wifi (w pracy) bez problemu widzi kamerę.
    Uściślając:
    1)kamera ma stałe IP
    2)mam zrobione w routerze przekierowanie portów
    3)Mam publiczne IP i konto na serwerze ddns.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    Bartek
  • Poziom 18  
    Myślę, że po dwóch latach warto zamknąć ten temat. Układ zrobiłem według opisu z pierwszego postu i działa od dwóch lat. Zastosowałem "klona" Foscama, który ma jednak jedną zaletę - można podłączyć wejście alarmowe (dodatkowe wyzwolenie). Ja dodałem jedną czujkę PIR (zasilanie "ukradłem" z routera). Kamera wysyła obraz VGA (zdjęcie ok 35kB) co godzinę. Dodatkowo gdy zadziała PIR jest wysyłane 5 dodatkowych zdjęć. Wszystko jest przesyłane na serwer FTP. Najważniejszym elementem zestawu jest jednak ... programator czasowy. Użyłem zwykłego mechanicznego, który co dobę wyłącza wszystko (router i kamerę) na 15 minut. Można użyć elektronicznego, wtedy można ustawić wyłączanie np. na 1 min. Raz ktoś przestawił przełącznik na wyłączniku czasowym i było jak się spodziewałem - po pewnym czasie mój układ przestał działać...
    Jakość zdjęcia jest niska, a szansa rozpoznania sfotografowanego intruza raczej znikoma. Jednak jakość jest wystarczająca do oceny czy wszystko jest OK (np. czy telewizor jest nadal na swoim miejscu :). Warto zwrócić uwagę na niskie koszty - w Plusie taryfa rok ważności konta i 7zł/miesiąc za pakiet 300MB.