Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minus ma przejście do masy

_Sandman_1 18 Paź 2012 22:21 1887 16
  • #1 18 Paź 2012 22:21
    _Sandman_1
    Poziom 7  

Witam !!!! w gniazdku jak sprawdzam miernikiem to mam przejście między minusem a bolcem (masą). Czy to jest prawidłowe ?? czy jednak gdzieś jest przebicie??

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Paź 2012 22:23
    mr.Sławek
    Poziom 31  

A wg. ciebie w której dziurce w gniazdku jest minus? Prawej czy lewej?

0
  • #3 18 Paź 2012 22:25
    Zygaqra
    Poziom 34  

Nie ma przebicia tak samo jak i nie ma minusa w gniazdku. W gniazdku występuje napięcie przemienne, z tym, że jeden przewód jest połączony z ziemią (0) taki sam potencjał(0) występuje na kołku uziemiającym.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 18 Paź 2012 22:28
    _Sandman_1
    Poziom 7  

w prawej

Dodano po 2 [minuty]:

okej to zapytam inaczej, czy to prawidłowo jest że kabel niebieski będący po prawej stronie w gniazdku ma połączenie z kablem który dochodzi do bolca??. Sprawdzone miernikiem

0
  • #5 18 Paź 2012 22:28
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Pewnie zrobione jest zerowanie bo są dwa przewody dochodzące do gniazdka. W przypadku podpięcia np. lutownicy do gniazdka bez bolca może pojawić się napięcie na grocie.

0
  • #6 18 Paź 2012 22:33
    _Sandman_1
    Poziom 7  

mati211p napisał:
    Pewnie zrobione jest zerowanie bo są dwa przewody dochodzące do gniazdka. W przypadku podpięcia np. lutownicy do gniazdka bez bolca może pojawić się napięcie na grocie.
    Minus ma przejście do masy

No właśnie są 3 przewody :) brązowy po lewej, niebieski po prawej i zielono-żółty na bolec czyli tak jak normalnie jest prawie wszędzie. I czy to jest prawidłowe że bolec ma połączenie z niebieskim ??

0
  • #7 18 Paź 2012 22:35
    mr.Sławek
    Poziom 31  

No na transformatorowej to napewno nie. Chyba, ze oporowej z przewodem ochronnym.

Dodano po 1 [minuty]:

_Sandman_1 napisał:
    No właśnie są 3 przewody :) brązowy po lewej, niebieski po prawej i zielono-żółty na bolec czyli tak jak normalnie jest prawie wszędzie. I czy to jest prawidłowe że bolec ma połączenie z niebieskim ??

W starych instalacjach TN-C tak było.

0
  • #8 18 Paź 2012 22:38
    _Sandman_1
    Poziom 7  

mr.Sławek napisał:
    No na transformatorowej to napewno nie. Chyba, ze oporowej z przewodem ochronnym.

Dodano po 1 [minuty]:

W starych instalacjach TN-C tak było.

To jest instalacja taka w garażu zwykłym czyli 2 gniazdka na krzyż i jeden włącznik światła.
    Czy w takim przypadku to jest problem jakiś ????

0
  • Pomocny post
    #9 18 Paź 2012 22:42
    mati211p

U mnie też tak jest w gniazdku;). Przewód neutralny najprawdopodobniej jest połączony z ochronnym i oba uziemione więc nie dziwię się, sieć typu TN-C-S być może.

0
  • #10 18 Paź 2012 22:45
    _Sandman_1
    Poziom 7  

mati211p napisał:
    sieć typu TN-C-S być może.

Co to znaczy ???

0
  • Pomocny post
    #11 18 Paź 2012 22:48
    mati211p

To znaczy że w w pewnej części sieci przewody N i PE są połączone razem jako przewód PEN a w pewnej rozdzielone, czyli jest między nimi bezpośrednie połączenie.

0
  • #12 18 Paź 2012 22:55
    _Sandman_1
    Poziom 7  

A co by mogło się stać jakby plus miał przejście do masy ??

0
  • Pomocny post
    #13 18 Paź 2012 22:58
    Elvis1992
    Poziom 17  

mati211p napisał:
    Pewnie zrobione jest zerowanie

Zerowanie ochronne. Dopuszczalne w układach sieci TN-C.
    Zygaqra napisał:
    W gniazdku występuje napięcie przemienne

Minus występuje przy zasilaniu DC (napięcie stałe).
    _Sandman_1 napisał:
    mam przejście między minusem a bolcem (masą)

Minus ? Masa ? Masa to potoczne określenie minusa w ciągniku lub samochodzie. Styk neutralny (Twój minus) i styk ochronny ( Masa ).
    Poza tym nie ma przebicia. Napięcie może się indukować gdy dwa przewody są obok siebie i roździelone są jedynie izolacją. Jednakże zakładam że wartość prądu i\lub napięcia jest tak mała że nie jest w stanie nawet porazić użytkownika.
    Pozdrawiam

0
  • #14 18 Paź 2012 23:22
    luke666
    Poziom 33  

_Sandman_1 napisał:
    Witam !!!! w gniazdku jak sprawdzam miernikiem to mam przejście między minusem a bolcem (masą). Czy to jest prawidłowe ?? czy jednak gdzieś jest przebicie??

Lepiej zostaw pomiar sieci w domu elektrykowi chyba, że chcesz zostać porażonym prądem - z tego co piszesz wynika, że nie masz zielonego pojęcia co robisz.
    Tematem powinien zająć się moderator.

0
  • #15 18 Paź 2012 23:26
    mati211p

luke666 napisał:
    _Sandman_1 napisał:

Lepiej zostaw pomiar sieci w domu elektrykowi chyba, że chcesz zostać porażonym prądem - z tego co piszesz wynika, że nie masz zielonego pojęcia co robisz.

Mam nadzieję że nie próbował miernikiem zwierać fazy z PE.

0
  • #16 19 Paź 2012 09:01
    _Sandman_1
    Poziom 7  

luke666 napisał:
    _Sandman_1 napisał:

mati211p napisał:
    luke666 napisał:
    _Sandman_1 napisał:

Mam nadzieję że nie próbował miernikiem zwierać fazy z PE.

Spoko potrafię posługiwać się miernikiem :) i mam pojęcie co robię, zadałem tylko pytanie czy jak neutral ma połączenie z masą to jest prawidłowe i dzięki z odpowiedzi.

Nie próbowałem zwierać fazy z PE :) spokojnie :)

0