Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorowanie i analiza na bazie liczników energii SOCOMEC

macieej47 19 Paź 2012 11:38 1845 4
  • #1 19 Paź 2012 11:38
    macieej47
    Poziom 17  

Witam
    Mamy w firmie zainstalowanych kilkadziesiąt liczników socomec a20, a40, a41, Ap, liczniki sa rozproszone po całym obiekcie w dużych odległościach. Co tydzień spisujemy odczyty z tych liczników co jest dosyć uciążliwe, więc powstał pomysł, aby zrobić monitoring i analizę tak jak to powinno być, czyli w jednym miejscu i dostępne w każdej chwili. Niestety jeszcze nie wiem jaki będzie budżet, ale wiem, że rozwiązanie socomec i legrand jest dla nas nieosiągalne. Szukam więc rozwiązań pośrednich, stąd ten temat. Może ktoś już to przerabiał i podsunie pomysł jak to zrealizować w miarę tanio i funkcjonalnie. W części liczników, które mamy są zamontowane moduły wyjściowe impulsowe (impuls regulowany), w części moduły com (RS485) transmisja JBus/ModBus, a w części nie ma żadnych modułów (trzeba będzie zakupić). Oczywiście trzeba będzie pociągnąć kabelek, ale głównie chodzi o to, aby to wszystko wrzucić do wewnętrznej sieci Ethernet i móc to w pewien sposób gromadzić oraz analizować. Proszę o sugestie. Jeśli to nie ten dział proszę przenieść do właściwego.

pozdrawiam

0 4
  • #2 19 Paź 2012 15:08
    gervee
    Specjalista Automatyk

Najsensowniej byłoby (niekoniecznie najtaniej) wyposażyć liczniki w możliwośc zdalnego odczytu via RS-485 przy uzyci u protokołu MODBUS. Zostawienie oczytu przez wyjścia impulsowe z liczników rodzi dodatkowe problemy (np. rozjeżdżanie sie wskazań), których nie będziemy mieć korzystając z RS-485 (tu albo mamy wartości albo nie). Poza tym korzystanie z protokołu komunikacyjnego i łącza RS-485 pozwala nam na czytanie więcej niż tylko np. mocy czynnej. Do odczytu z licznika jest wiele parametrów.

Moim zdaniem da się to zrobić korzystając z RS-485 ( lub np. połączenia via sieć bezprzewodową) i oprogramowania do wizualizacji.
    Widziałem takie rozwiązanie w praktyce - uruchamiałem rozwiazanie systemu monitoringu energii (nie tylko elektrycznej). W rozwiazaniu tym, na razie tylko energia elektryczna, zastosowane zostało pewne oprogramowanie, w którym została stworzona aplikacja na potrzeby monitoringu energii (nie tylko ilości zużytej energii ale też pochodnych czyli kosztu energii, kosztu energii na jednostkę produkcji danego typu, ilości CO2 związanej z kWh (MWh) energii).

Rozwiązanie bazowało na licznikach/miernikach SECOMEC (typu nie pamiętam w tej chwili), które podłączone były przez RS-485 do licznika z modułem komunikacyjnych Ethernet. Poprzez KEPWare Serwer (MODBUS TCP/IP) odczytywane były parametry z tych liczników.

0
  • #3 15 Gru 2015 09:03
    wojtalek
    Poziom 9  

Monitorować i analizować zdalnie dane z liczników można za pomocą oprogramowania Meternet. System działa na wspomnianym porcie RS485 i transmisji JBus/ModBus. Możesz spokojnie dane wrzucić do sieci wewnętrznej Ethernet, a dane analizować w Excelu. System monitoruje pobór energii, i tak jak wspomniał gervee powyżej, kilka innych parametrów. Czytałem, że taki system sprawdza się w szczególności w przypadku dużych, rozproszonych systemów, ale pewnie w pojedynczych firmach też instalują.

0
  • #4 15 Gru 2015 12:47
    kornik280
    Poziom 18  

1. Liczniki->rs485 (Modbus RTU)-> Modbus gateway(Modbus TCP)
    2. Liczniki->rs485 (Modbus RTU)-> Serwer OPC

No i wizualizacja jakaś SCADA, lub własny soft do wizualizacji.

0
  • #5 21 Gru 2015 22:38
    piotrd76
    Specjalista Automatyk

Miałem w obiekcie podobne rozwiązanie.
    Do przesłania danych z JBus/Modbus z Socomec'ów na Ethernet można użyć np. bramek EGX100. Rejestrację i wizualizację robiliśmy na serwerze z oprogramowaniem ION - niestety tanie nie jest, ale tam akurat budżet nie był problemem. Zamiast ION można by pokombinować z jakimś tańszym OPC i samemu wizualizację zrobić.

0