Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio samochodowe BETA 5 Grundig - samoistnie włączające się podświetlenie radia

Tomek2500 19 Oct 2012 12:58 4065 8
e-mierniki
    Tomek2500
    Level 10  
    Witam

Nie mogę zdiagnozować usterki w radiu samochodowym Beta 5 Grundig. Problem polega na tym, że w czasie kiedy radio jest wyłączone a ze stacyjki są wyjęte lub nie wyjęte kluczyki samoistnie włącza się i po chwili wyłącza lub niemiarowo mruga podświetlenie panela radia. Pragnę tą usterkę usunąć, gdyż ma ona negatywny wpływ na żywotność akumulatora. Bardzo często zdarza się, że przychodzę po nocy rano do samochodu, a tam samo świeci się podświetlenie radia. W celu ochrony akumulatora na czas długiego postoju auta odłączam wszystkie kostki i radio wyciągam z kieszeni. I tu zauważyłem kolejny myślę problem. Po ponownym podłączeniu zasilania i włączeniu radio na początku powinno poprosić o wpisanie 4 cyfrowego kodu odblokowującego (SAFE). A tak nie jest. Po podpięciu i włączeniu zaraz odtwarza dowolną radiostację.

W kostce zmierzyłem miernikiem napięcie na przewodzie odpowiedzialnym za podświetlenie radia. Po włączeniu przełącznikiem świateł samochodu na przewodzie pojawiło się stabilne, nieprzerywane napięcie 12V. Po wyłączeniu świateł napięcie 12V zanikło tj. 0V i nie było innych, żadnych chwilowych napięć. Stabilne 0V. Czyli wszystko prawidłowo.

To dlaczego w stanie spoczynku samoistnie włącza się i na przemian wyłącza podświetlenie radia?

Bardzo proszę o pomoc lub ewentualne sugestie.
    Z góry dziękuję
  • e-mierniki
    maniutekddz
    Level 1  
    Witam.
    Mam ten sam problem co kolega wyżej. Co to może być?
  • e-mierniki
    czarut
    Level 12  
    Witam. Panowie, usuńcie preparatem czarne plamy korozji przy przelotkach na płycie.To stare radio. U mnie pomogło.
    Tomek2500
    Level 10  
    czarut czy też miałeś taki objaw?
    O jakie przelotki na płycie chodzi?
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    Tomek2500 wrote:
    O jakie przelotki na płycie chodzi?

Rozbierz chociaż swoje radio to będziesz widział o jakie przelotki chodzi !
    Tomek2500
    Level 10  
    Miałem rozebrane tylko teraz nie mogę skojarzyć

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

Dziękuję za podpowiedź.
    Sprawdzę od spodu radia czy na płycie w miejscu przelotek na drugą stronę płytki (laminat dwustronny) nie ma brązowego nalotu, jak coś takiego będzie, przemyję dokładnie płytę.
    Tomek2500
    Level 10  
    Tylko jeszcze proszę o podpowiedź jakim płynem płytę przemyć?
    czarut
    Level 12  
    Kolego, popróbuj. Może być nitro, jakiś spirytus, preparat do czyszczenia styków i koniecznie ścierka... Powodzenia :D
    Tomek2500
    Level 10  
    Przemyłem te czarne plamy korozji przy przelotkach na płycie alkoholem izo-propylenowym. Trochę ich było. Od tego momentu problem ustąpił.
    czarut bardzo dziękuję tobie za podpowiedź.