Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora samochodowego

19 Paź 2012 14:07 3678 1
  • Poziom 2  
    Witam

Chciałem doładować akumulator samochodowy prostownikiem. Wydaje mi się, że ładowanie nie przebiega prawidłowo ponieważ jest ono co kilka-kilkanaście sekund przerywana i przebiega następująco: po załączeniu prąd ładowania chwilowo osiaga 1,5 A, po czym liniowo spada i po około 10-12 sekundach osiąga 0 A (dioda sygnalizująca wskazuje, że akumulator jest naładowany). Po około 8-10 sekundach cykl znowu się powtarza - ładowanie/naładowany. Dodam, że prostownik ma stabilizację prądową 2 i 8 A. Niezależnie od nastawienia prąd i czas ładowania jest taki sam. Po kilku godzinach takiego ładowania przerwa w ładowaniu jest dłuższa o kilka sekund.
    Teraz podłączyłem akumulator żelowy SLA120040 i ładowania jest ciągłe prądem około 1,5 A.
    W czasie ładowania omawianego akumulatora samochodwego napięcie dochodzi do 15 V i spada, akumulator po naładowaniu 12,66 V, przy obciążeniu mocą oświetlenia samochodowego spada do 12,20 V. Brak dostępu do elektrolitu więc nie zrobiłem pomiaru gęstości.
    Dane prostownika: PTC 12D 6/12 V 20-120 Ah (nowy)
    Akumulator samochodowy: Banner Starting 62 Ah (nie znam daty produkcji)
    Potrafi ktoś z z Forumowiczów zdiagnozować czy taki przerywane sposób ładowania jest prawidłowy, czy wskazuje na usterkę akumulatora?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Akumulator o napięciu powyżej 12,60V w spoczynku jest naładowany w 100% i najprawdopodobniej to jest przyczyną wyłączania się prostownika. A czy akumulator jest dobry najlepiej sprawdzić przy rozruchu pojazdu czy napięcie przypadkiem nie spadnie poniżej 10V.