Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scania, 113M, 380 - Czujnik za filtrem powietrza?

maxam 19 Paź 2012 17:13 2739 10
  • #1 19 Paź 2012 17:13
    maxam
    Poziom 7  

Witam wszystkich - stałem się szczęśliwym posiadaczem Scanii i staram się powoli usunąć w niej wszelkie usterki.

- za obudową filtra powietrza na gumowym kolanie był jakiś czujnik ale kable od niego tylko zostały i nie wiem czy ma to jakiś wpływ na zużycie paliwa i kopcenie?
    Wg serwisu nr części 309406 "włącznik ciśnienia" ale nie potrafią odpowiedzieć czy to naprawdę czujnik ciśnienia coś ala przepływomierz, czy jakiś czujnik podciśnieniowy zabrudzenia filtra powietrza.

- po uporaniu się z błędami retardera i absu pozostała mi świecąca na desce pod kontrolką od kierunku w prawo kontrolka żółta z przekreśloną przyczepą i napisem ABS (przyczepa nie podpięta i nieużywana),

- jeszcze kontrolka od poziomu płynu w chłodnicy też raz świeci a raz nie, dzisiaj spostrzegłem że ma na nią jakiś wpływ włączenie lub wyłączenie świateł, włączę światła zapali się i za chwilę zgaśnie, wyłącze to samo, czasami przez 50 km się nie świeci a czasami cały dzień jest zapalona.

Jakbyście mogli w jakiś sposób pomóc będę bardzo wdzięczny, końcówka VIN to 4337000

0 10
  • #2 19 Paź 2012 21:39
    serwis_gh
    Specjalista - układy wtrysku Diesel

maxam napisał:
    czujnik podciśnieniowy zabrudzenia filtra powietrza.

Dokładnie to jest to.
    maxam napisał:
    świeci a czasami cały dzień jest zapalona

Należy wykręcić czujnik w górnej części chłodnicy i oczyścić pręt z osadu aby lepiej kontaktował oraz masę chłodnicy nieopodal czujnika.

0
  • #3 20 Paź 2012 08:24
    maxam
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź, tylko że na kontrolkach nigdzie nie widziałem takowej, która mogła by się zapalić jakby filtr był zabrudzony.
    Czy to podaje sygnał gdzieś indziej?
    I czy ma to wpływ na pracę silnika i spalanie?

0
  • #4 20 Paź 2012 19:55
    serwis_gh

Ten jest tylko dla informacji, i nie mają żadnego wpływu.
    Do EDC czyli sterowania silnika są stosowane czujniki w innych miejscach, np. na kolektorze dolotowym, w pompie wtryskowej, pod maską, i to one maja wpływ na pracę silnika.

0
  • #5 20 Paź 2012 20:10
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

sam czujnik nie ma wplywu na prace silnika ale zapchany filtr powietrza na spalanie jak najbardziej

0
  • #6 20 Paź 2012 20:21
    kwantor
    Poziom 38  

Przekreślona kontrolka ABS informuje, że przyczepa jest podpięta, natomiast system ABS przyczepy jest nie sprawny.

0
  • #7 20 Paź 2012 20:31
    maxam
    Poziom 7  

To skoro przyczepa nie jest podpięta to szukać problemu w złączu ABS dla przyczepy?
    A nawiasem jeśli ktoś z Was ma schemat elektryczny to można sprawdzić dokąd idzie sygnał z tego czujnika od powietrza bo skoro nie ma kontrolki to coś musi stanowić?

0
  • #8 20 Paź 2012 21:02
    kwantor
    Poziom 38  

Chyba tak, albo w module wykrywania naczepy.
    Kontrolka może być spalona i tyle.
    Przekręć zapłon i obserwuj test kontrolek ( 2sek) to taka żółta z symbolikiem.
    Ja bym na to nie zwracał uwagi, ale zaglądnął do filtra i pilnował przebiegów i wymian.

0
  • #9 20 Paź 2012 21:38
    maxam
    Poziom 7  

Kolego serwis_gh czujnik wyczyszczony i zwierane kable masy i czujnika a na desce dalej świeci. Wg mnie gdzieś przerwa miedzy kablem z czujnika a nie wiem czym czy bezpośrednio na deske wskaźników leci czy na jakiś przekaźnik ten kabel od czujnika?

0
  • #10 20 Paź 2012 23:30
    serwis_gh

:) :) :)
    Moduł wykrywania braku wody dal ciała. Często wysiadal w Scanii oraz w Volvie. Nie widziałem Scanii 113 od 10 lat bo w okolicy wszystkie Arabowie wykupili, ale będę strzelał znajduje się ten moduł w 7 polu centralki elektrycznej wielkości 2 paczek zapałek i tez nie ma wpływu na spalanie.

0
  • #11 22 Paź 2012 12:39
    maxam
    Poziom 7  

Miałem dzisiaj chwilkę i znalazłem ten moduł, po wyciągnięci go kontrolka od płynu zgasła. Jest szansa go naprawić czy tylko kupno nowego?

0
  Szukaj w 5mln produktów