Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo FH12 98r. - Poduszki nie podnoszą

mariusz_e 19 Paź 2012 17:24 3468 2
  • #1 19 Paź 2012 17:24
    mariusz_e
    Poziom 6  

Witam wszystkich,

Chciałbym przedstawić swój problem, może ktoś mi pomoże.

Volvo FH12 98rok 380KM, jakies pół roku temu przestały całkowicie podnosic i opuszczac w nim poduszki. W skrzynce z bezpiecznikami są dwa przekaźniki od poduszek - jakimś trafem zauważyłem że po wyjęciu tego lewego i ponownym go włożeniu podnoszenie i opuszczenie zaczyna działać. Po wyłączeniu i włączeniu zapłonu operację trzeba było powtarzać, więc zainstalowałem przełącznik, którego zadaniem było szybkie "restartowanie" przekaźnika. Dało sie z tym żyć.
    Kilka dni temu coś się całkiem pochrzaniło - nie działa poziomowanie ani podnoszenie, tylko opuszcza w dół. I to opuszcza na trybie górnym(regulacja) i środkowym(jazda i poziomowanie).
    Sprawdziłem cała instalacje, drożność przewodów od kostki z przodu kabiny do zaworu blokowego i poziomaka. Zawór blokowy napewno dobry - przekładałem ze sprawnego auta dla sprawdzenia. Kostka z przodu kabiny czysta. Pilot też sprawny.
    Co to może być?
    Czy to elektronika poszła? Podobno jest tam pod bezpiecznikami sterownik poduszek.
    Proszę o pomoc

0 2
  • #2 20 Paź 2012 10:58
    daro111
    Poziom 31  

Witam.
    Najprościej trzeba by podjechać do najbliższego punktu dysponującego odpowiednim diagnoskopem i zdiagnozować ECAS .Tak na "sucho" to przyczyn może być wiele.

0
  • #3 22 Paź 2012 19:39
    mariusz_e
    Poziom 6  

Usterka naprawiona. Przyczyną okazały się przetarte przewody prowadzące od pilota do instalacji. Wiązka biegnie pod tapicerką pod nogami kierowcy.

1