Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2 monitory i 1 komputer - monitory identyczne, ale jeden wyświetla ciemny obraz

Darkos666 19 Oct 2012 19:40 2571 1
    Darkos666
    Level 1  
    Witam wszystkich!
    Jestem studentem informatyki i zazwyczaj takie problemy rozwiązuje sam, ale tym razem nie daje rady, ba nawet nie wiem gdzie leży problem, więc postanowiłem poprosić was o pomoc :D
    Sytuacja wygląda następująco:
    Do katy graficznej (GeForce GTX 285) mam podpięte dwa monitory;
    Zarówno pierwszy jak i drugi to dokładnie ten sam model - LG Flatron M227WDP.
    Obydwa monitory są podpięte do odpowiednich gniazd DVI na karcie graficznej, obydwa kablami w standardzie DVI-D Dual Link.
    Obydwa monitory mają ustawione identyczne parametry obrazu (reset do ust. fabrycznych + jeszcze później ręcznie sprawdziłem) - mimo to ten sam obraz (np tapeta) na jednym monitorze różni się znacząco od tego na drugim.
    Na pierwszy rzut oka widać że obraz na pierwszym jest sporo ciemniejszy. (chociaż "ciemniejszy" to bardziej skrót myślowy tego co się dzieje niż dokładny opis zjawiska - podbicie jasności na monitorze nie rozwiązuje problemu, obraz robi się wyblakły).
    Sprawdziłem eksperymentalnie że nie jest to wina kabli:
    Monitor1 + kabel A + wyjście1 i Monitor2 + kabel B + wyjście2
    zamieniłem na:
    Monitor1 + kabel B + wyjscie1 i Monitor2 + kabel A + wyjscie2
    - obraz bez zmian (nadal jest ciemniejszy na pierwszym monitorze)
    Sprawdziłem również że nie jest to wina samych monitorów:
    Monitor1 + kabel A + wyjscie1 i Monitor2 + kabel B + wyjscie2
    zamieniłem na:
    Monitor1 + kabel A + wyjscie2 i Monitor2 + kabel B + wyjscie1
    - ciemny obraz przeniósł się z pierwszego monitora na drugi.
    Wykonałem jeszcze jeden eksperyment:
    W systemie (Win7 Ulti x64) zmieniłem sposób wyświetlania z "Rozszerz te ekrany" na "Powiel te ekrany" i wtedy o dziwo różnica pomiędzy wyświetlanymi obrazami znacząco się zmniejszyła, choć wciąż była wyraźna (najlepiej widać to na białych częściach tapety - biel na pierwszym monitorze jest "bardziej szara" od tej na drugim). Stery do grafiki oczywiście aktualne, w panelu sterowania Nvidii wszystko domyślne, nic nie grzebałem.
    Już sam nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć, to chyba nie jest wina karty graficznej skoro zmiana ustawień samego systemu wpływa na to dziwne zjawisko.
    Będę dozgonnie wdzięczny jeśli ktoś pomógłby mi rozwikłać tą zagadkę i doprowadzić stanowisko do stanu używalności ;)
    marek216

Level 43  
    Jeśli po przełożeniu monitorów i kabli problem zawsze jest na złączu 2 karty to winna jest karta.