Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie magnetofonu do komputera przez wejście mikrofonowe

19 Paź 2012 20:47 4794 26
  • Poziom 26  
    Witam, mój problem polega na tym, że chcę podłączyć do laptopa magnetofon (potrzebuję przegrać kilka kaset magnetofonowych na komputer). Chcę się podłączyć kablem jack-jack (wyjście słuchawkowe magnetofonu -> wejście mikrofonowe laptopa). Niby wszystko działa, tylko czy w ten sposób nie spalę karty dźwiękowej w laptopie?
    Zauważyłem że od głośności jaką ustawię na magnetofonie uzależniona jest jakość dźwięku już odebranego przez komputer. Skala głośności w magnetofonie to 0-31 gdy ustawię niską wartość (2-3) wtedy słychać szumy, gdy za wysoką (13-31) słychać taki metaliczny pogłos. Domyślam się że wtedy napięcie na wejściu mikrofonowym jest zbyt wysokie i stąd ten problem. Ale ja ustawiam na około 10 i wtedy jakość dźwięku prawie nie odstaje od tej gdy odtwarzałbym bezpośrednio z magnetofonu, czyli wydaje mi się że przy głośności 10 napięcie jest takie jak być powinno. No ale wolę się upewnić, czy przegrywanie kaset magnetofonowych w ten sposób jest bezpieczne dla mojej karty dźwiękowej (jest zintegrowana, więc nie chcę jej spalić).
  • Poziom 43  
    A dlaczego nie użyłeś wejścia liniowego zamiast mikrofonowego w karcie dźwiękowej?
  • Poziom 26  
    goldi74 napisał:

A dlaczego nie użyłeś wejścia liniowego zamiast mikrofonowego w karcie dźwiękowej?

Nie mam wejścia liniowego. Mam tylko 2 - słuchawkowe i mikrofonowe.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    dj-MatyAS napisał:
    (dzielniki oporowe na wejściu karty trzeba dorobić)

To znaczy co mam zrobić? Bo ja podłączam bezpośrednio kablem oba gniazda, bez żadnych bajerów ;)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    dj-MatyAS napisał:
    1/ Masz wyjście liniowe w magnetofonie?

Niestety tylko słuchawkowe, więc czy jest sens robić ten dzielnik?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    dj-MatyAS napisał:
    Po pierwsze - nie wiemy co konkretnie Autor będzie nagrywać.

To nie będzie muzyka, tylko m.in. jakieś audycje. Nie zależy mi na stereo, choć jeśli bez większych komplikacji udałoby mi się je uzyskać, byłbym zadowolony.
    dj-MatyAS napisał:
    Tym bardziej jest. Wyjście słuchawkowe ma większe napięcie niż wyjście liniowe, więc na pewno się przyda.
    No tak, ale napięcie na wyjściu słuchawkowym mogę regulować z poziomu magnetofonu (pokrętło głośności), więc chyba dzielnik nie jest niezbędny. Mi chodzi wyłącznie o to żeby podczas przegrywania nie uszkodzić karty dźwiękowej w laptopie.
  • Poziom 26  
    dj-MatyAS napisał:
    Wiem, wiem... Wiem też, że najlepszą jakość uzyskuje się z takiego wyjścia w okolicy mniej więcej połowy - 3/4 maksymalnej głośności. Największa dynamika jest wtedy. Przy niższym poziomie ustawionym na magnetofonie może być gorzej - mniejsza dynamika, większe szumy, zakłócenia. Jeśli na dodatkowy potencjometr podamy sygnał z optymalnego zakresu poziomu, po jego "ściszeniu" za pomocą tegoż dodatkowego potencjometru, nie powinniśmy utracić jakości, a jedynie zmniejszyć poziom samego sygnału.

No właśnie to samo zauważyłem, za cicho = duże szumy, za głośno = piszczenie, trzaski, dźwięki nie przyjemne dla ucha. Również jeżeli obliczę głośność podaną przez Ciebie metodą wyjdzie jakieś 11,5 czyli blisko tej wartości która wg mnie zapewnia najlepszą jakość (10-11).
  • Poziom 26  
    dj MatyAS
    A mógłbyś podać jakie parametry powinien mieć potencjometr który powinienem zakupić, bo z tego co się zdążyłem zorientować to one różnią się "impedentacją".
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    przemak napisał:
    Potencjometr powinien mieć jak najmniejszą rezystancję, 1k jeżeli znajdziesz, 4,7k raczej znajdziesz. Więcej nie ma sensu - ze względu na niską impedancję wejściową wejścia mikrofonowego.
    przemak napisał:
    Zastosowanie potencjometru logarytmicznego B dodatkowo pogarsza sytuację.

To w końcu jest on potrzebny?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    A wiecie co jest najśmieszniejsze, że jak chcę zrobić połaczenie bezpośrednie z tym że w drugą stronę (z komputera do magnetofonu), to nawet jak na komputerze ustawię jak najmniejszą głośność to i tak na magnetofonie słychać piski, zniekształcenia itd. o szumach to wtedy mogę pomarzyć. Z czego to wynika?

Dodano po 22 [minuty]:

przemak napisał:
    Jeżeli chcesz zsumować kanały, to "coś" jest potrzebne, nie można sobie po prostu zewrzeć dwóch wyjść razem i podłączyć do jednego wejścia.

Nie jestem pewien czy nagrywany dźwięk jest stereo, ale na 100% mogę nagrać prawy, bądź lewy kanał (mam taką opcję w ustawieniach karty dźwiękowej i sprawdziłem to).
  • Poziom 26  
    Dałem sobie spokój z tymi potencjometrami, ładnie wysterowałem dźwięk przy użyciu pokrętła głośności i mimo wszystko nagrania ładnie brzmią.
    Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc ;)