Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału DVB-T w Katowicach - Ligocie

koles57 19 Paź 2012 21:39 4485 10
  • #1 19 Paź 2012 21:39
    koles57
    Poziom 7  

Witam wszystkich. To mój pierwszy post. Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ wygląda na to, że to jedyne forum na którym ktoś ma rzetelną wiedzę. Wszędzie indziej trafiałem na sterty bzdur i sprzecznych informacji.
    A teraz mój problem.
    Mieszkam w Katowicach - Ligocie przy ul. Kredytowej 15, na 1 piętrze bloku 10 piętrowego, okna od strony wschodniej.
    Powinienem odbierać sygnał DVB-t z nadajnika Katowice - Kosztowy, ale nie odbieram.
    Próbowałem na:
    - starym TV CRT z przystawką (firmy MANTA - przystawka pożyczona, w Zabrzu z tzw. siatką działała)
    - nowym TV LCD - model TX-L42ET5E
    - tunerze TV na USB do PC - Media-Tech Nano DVB-T Stick
    Korzystałem z anten (w każdej możliwej konfiguracji z powyższymi odbiornikami):
    - jakaś śmieszna "wykałaczka" dołączona do tunera (nic dziwnego, że nie odbierała niczego)
    - pokojowa firmy Thomson (nie znam modelu) - kiedyś "łapałem" nią TV analogową (dziś bardzo kiepski odbiór 2 lub 3 kanałów analogowych, cyfrowa - 0)
    - pokojowa Strong SRT ANT 10 (pożyczona - w Wiśle u znajomego działała) - analogowa i cyfrowa - 0
    - stara antena kierunkowa (nie znam modelu, co najmniej 20-25 lat) - DVB-T - 0, analogowy sygnał słaby (obraz bardzo śnieży)
    - nowa antena kierunkowa - Opticum AX1000 - jw.
    - antena zbiorcza w bloku - ani analogowego sygnału, ani cyfrowego. (Tu się nie dziwię. Typowe dla SM Górnik. Z anteną zbiorczą zawsze były problemy. Można swego czasu było odbierać jedynie TVP1,2,3.)
    Co jest grane?
    Rozumiem,że powinienem kierować antenę na południowy - wschód.
    Próbowałem anteną AX1000 również trochę "pomachać" na wszystkie strony.
    Nie łapię żadnego kanału cyfrowego. Analogowe - 1, 2, 3 , POLSAT, TVN na antenach kierunkowych - kiepski odbiór.
    Czy to wina gęstej zabudowy, a może anten GSM na sąsiednim bloku lub sąsiada - amatora radia CB? (Kończą mi się pomysły.)
    Próby przeprowadzałem o różnych porach dnia i nocy - zawsze to samo.
    Próbowałem rozmawiać z sąsiadami, ale większość korzysta z kablówki UPC lub z anten satelitarnych. Ci u których zauważyłem antenę na balkonie mówią, że mają w miarę dobry odbiór. Nie bardzo ufam tym ostatnim, ponieważ oni chyba sami nie bardzo wiedzą jaką mają telewizję: analogową, cyfrową czy kablową. Trudno się od nich dowiedzieć czegokolwiek pewnego (choćby czy ten kawał żelaza na balkonie jest podłączony do telewizora).
    Ogólnie mówiąc czuję się jakbym mieszkał na ciemnej stronie księżyca (chociaż tam bym pewnie złapał jakiś sygnał).
    Obecnie ratuje sytuację kablówka UPC.
    Dlaczego nie odbieram sygnału DVB-T?
    Cz ma ktoś jakiś pomysł?
    Z góry dziękuję.

0 10
  • #2 19 Paź 2012 22:07
    cb13
    Poziom 17  

Witam. Więc Ligota do nadajnika Mysłowice Kosztowy to rzeczywiście południowy wschód z przewagą na wschód. Odbiór zaskakujący nawet mnie. Ja cały czas walczę z TVP 2 HD z nadajnika Kosztowy, ale sądzę że w Twoim przypadku to wina nadajników GSM bo CB nadają spodradycznie. Gęsta zabudowa też, warunki falowe - odbicia, zakłocenia, interferenmcje itp. pozostają niezmienne. Jeżeli jest to możliwe to warto spróbować umieścić antenę jak najwyżej w Twoim bloku (poprosić sąsiadów) standardowy układ (np. jak piszesz Manta z siatką), LCD z dowolną anteną ze wzmacniaczem. Poza tym zmień miejsce odbioru (poziomo i jak pisałem pionowo w bloku). Instalacja zbiorcza w bloku się nie nadaje (filtry).

0
  • #3 19 Paź 2012 22:09
    h jaworski
    Specjalista AGD

koles57 napisał:
    POLSAT, TVN na antenach kierunkowych - kiepski odbiór.
    Kolego aby mieć sygnał tv cyfrowej musisz mieć tvn i polsat dobry jak to uzyskasz to będziesz miał i cyfrową do tego potrzebna jest dobra antena ustawiona na kosztowy a kierunek możesz sobie sprawdzić tu http://www.dvbtmap.eu/..

1
  • #4 08 Lis 2012 16:55
    333mario
    Poziom 17  

Na ligocie bez problemu powinieneś odbierać DVB-T. Gdzieś po drodze robisz błąd, na antenach pokojowych z okolicy ul. Rolnej ludzie odbierają MUX1 MUX2, MUX 3 to inna bajka z powodu słabego nadajnika i na dodatek pokrywajacego się kanałami z nadajnikiem z Czech.

0
  • #5 08 Lis 2012 17:25
    mikstu2
    Poziom 27  

Podstawowym warunkiem poprawnego odbioru telewizyjnego, jak i zresztą każdego innego na podobnych częstotliwościach, jest aby anteny odbiorcza i nadawcza się "widziały".

Sama "oczywistość" z praw fizyki.
    Regulamin pkt 3.1.17 .
    [SP5ANJ]

0
  • #6 08 Lis 2012 22:28
    _cheetah_
    Poziom 37  

koles57 napisał:
    Mieszkam w Katowicach - Ligocie przy ul. Kredytowej 15, na 1 piętrze bloku 10 piętrowego, okna od strony wschodniej.
    Twój główny problem to lokalizacja anteny - niskie piętro w środku blokowiska i na dodatek w niedalekiej odległości od w miarę silnych nadajników.

Kierunki na nadajniki. Włącz opcję 'Satelita' - znajdziesz swój dom.

koles57 napisał:
    Czy to wina gęstej zabudowy, a może anten GSM na sąsiednim bloku lub sąsiada - amatora radia CB? (Kończą mi się pomysły.)
    Niestety, w takich warunkach gęstej zabudowy tak może być, że nie da się uzyskać stabilnego odbioru.

Z jednej strony brak sygnałów bezpośrednich wytłumianych przez wysokie bloki na trasie sygnału, z drugiej strony masa odbić od sygnałów cyfrowych i analogowych z silnych nadajników, uniemożliwiających poprawną synchronizację odbiornika. GSM-y czy CB to już tylko kwiatki do kożucha.

koles57 napisał:
    Czy ma ktoś jakiś pomysł?
    Antena na dach.

A w ogóle, gdzie ty tymi antenami machasz - w mieszkaniu, w oknie czy na balkonie?

W takiej sytuacji kierunek na nadajnik nie ma zwykle znaczenia - szuka się takiego miejsca umieszczenia anteny, aby w ogóle złapać jakikolwiek odbiór. Szukamy oczywiście na strojeniu ręcznym, ustawiając mux-2 Kosztowy (k49), kręcąc powoli antena, bo wskaźniki (i w ogóle cały dekoder) mają zwykle sporą bezwładność sięgającą do kilku sekund.

Co jeszcze - w takim przypadku (montaż przy oknie lub na balkonie) zwykle najlepiej sprawują się anteny siatkowe, czasami konieczny jest wzmacniacz, który też w pocie czoła trzeba zwykle dobrać.
    Spróbuj też ustawienia anteny pod kątem, tak by patrzyła nawet pod kątem do 45°.

Spróbuj, może uda się złapać Skrzyczne.

Ostatnia deska ratunku

0
  • #7 09 Lis 2012 01:37
    koles57
    Poziom 7  

@_cheetah_
    Anteny balkonowe miałem zamocowane na słupku do balustrady balkonu.
    To "machanie" wyglądało tak, że poluzowałem mocowanie anteny, skierowałem ją o jakieś 10 stopni od osi antena-nadajnik i włączyłem wyszukiwanie kanałów w telewizorze. Gdy TV nic nie znalazł wyszedłem na balkon obróciłem antenę o kolejne +-10 stopni i znowu wyszukiwanie w TV, itd, itd, itd (ładnych kilka godzin w ciągu 2 dni), aż zrobiłem 360 stopni.
    Nie mogę przenieś anteny na dach - SM się nie zgadza. Zresztą jak miałbym pociągnąć kabel? Po elewacji? Na to spółdzielnia nie da zezwolenia. A nawet gdyby, to biorąc pod uwagę niektórych mieszkańców tego bloku to kabel prędzej czy później miałby bliskie spotkanie z nożyczkami. Wewnątrz budynku tez nie mogę go poprowadzić bo musiałbym wiercić stropy. Rozwiązaniem byłyby piony wodociągowe / wentylacyjne, ale na to też nie dostanę zgody.
    Ostatnio dowiedziałem się o pakiecie minimalnym UPC. Mało oglądam TV więc te 10 programów mi wystarczy. Zamiast kilkudziesięciu złotych płaciłbym kilkanaście. Zadzwoniłem do biura obsługi klienta UPC, ale tam twierdzą, że nie ma takiego pakietu. Dziwne. Jedna z sąsiadek pokazała mi swoją umowę z UPC na taki pakiet. Chyba będę musiał jeszcze podzwonić do UPC.
    Ostatni sporo grzebałem w sieć próbując się dowiedzieć o ww. pakiet czy o różne przepisy dot. anten zbiorczych. Wygląda na to, że spółdzielnie pozawierały umowy z dostawcami tv kablowej na dostarczanie podstawowego pakietu (czyli tego minimalnego) w zastępstwie za AZART. Oczywiście nie poinformowali o tym lokatorów. Dziwne jest jeszcze to, że skoro ten pakiet ma odpowiadać temu co odebrałoby się z anteny zbiorczej to dlaczego w pakiecie minimalnym jest tylko 10 kanałów skoro w DVB-T jest ich 2 razy tyle.

0
  • #8 09 Lis 2012 10:26
    _cheetah_
    Poziom 37  

• Ustawianie anteny trzeba prowadzić na strojeniu ręcznym - ustawia się kanał i kręci powili anteną (coś w stylu, który sam robiłeś). Strojenie automatem nie jest czasami w stanie wyłapać słabych sygnałów, z uwagi, że wtedy odbiornik potrzebuje więcej czasu na ich zdekodowanie, niż to przewiduje automat.

• Jeśli to balkon, spróbuj 'siatkę' ze wzmacniaczem.

• Jeśli masz okna od zachodu - spróbuj i tam.

Spółdzielnia to Wy, to Wasze pieniądze. Każdą umowę można zerwać, renegocjować lub od niej odstąpić. Jeśli umowa jest niekorzystna dla mieszkańców niech Rada Nadzorcza lub Walne coś z tym zrobi.

• Powinniście minimum wynegocjować umieszczenie w pakiecie AZART (AIZ) trzech mux-ów. To w zasadzie jest obowiązek kablówki, aby wszystkie programy dostępne z poziomu DVB-T były też dostępne z poziomu kablówki. Jeśli Rada Nadzorcza tego nie zrobi - wywalić, przejąć władzę i przenegocjować umowy z kablówką. Naprawdę, Spółdzielnia jak chce, to może bardzo, ale to bardzo utrudnić życie operatorowi kablówki, bo to jest w końcu nie Bóg, a jedynie usługodawca...

0
  • #9 12 Lis 2012 20:17
    koles57
    Poziom 7  

Dzisiaj znów grzebałem przy telewizorze. Eksperymentowałem z dwoma antenami pokojowymi (jedna ma wzmacniacz a druga nie ma) oraz kierunkową anteną na balkonie. Tym razem próbowałem ustawić kanały ręcznie. Ustawiłem tak: MUX1 k.55 cz.746,00, MUX2 k.49 cz.698,00 i MUX3 k.51 cz.714,00. Próbowałem też dostrajać kanały o 1MHz w górę i w dół. Na podanych powyżej ustawieniach telewizor podawał, że moc sygnału wynosi 75-85% (na wszystkich antenach). Jakość sygnału wynosiła 0-5%. Znowu nie złapałem żadnego kanału.
    Kilka dni temu byłem w sprawie AZARTu w spółdzielni - skierowali mnie do mojej administracji. Administracja skierowała mnie do spółdzielni, ponieważ to ona decyduje o remoncie instalacji. Zabawne, bo według moich informacji AZART został już zlikwidowany, a jego rolę przejęło UPC. BOK UPC się tego wypiera i twierdzi, że roli AZARTu nie przejmowali i w sprawie jego remontu mam rozmawiać ze spółdzielnią.
    Chyba teraz wyślę do SM Górnik pisemko. Zobaczę co odpowiedzą (mam nadzieję, że na piśmie). Będę mógł pokazać ich pismo w ADM i UPC.

0
  • #10 14 Lis 2012 08:11
    cb13
    Poziom 17  

Koledzy już dużo podpowiedzieli ale ja też mam problemy, dziwi mnie brak odbioru MUX-2 komercyjnego i ewentualnie MUX-1. Czy oprócz wymiany anten wymieniasz separator/zasilacz? kabel antenowy? bo jeżeli u Ciebie słabo odbieralne analogi to z cyfrowymi będą problemy tak myślałem od początku a ha można pokusić się skierować antenę na północną stronę i liczyć na sygnał odbity. Antena jak najwyżej. Skończyły mi się możliwości podpowiedzi.

0
  • #11 14 Lis 2012 08:14
    333mario
    Poziom 17  

Stara śpiewka, kiedyś gdy sieć była własnością firmy Ryntronik to w zamian za wpuszczenie we własne zasoby spółdzielcze wiele administracji miało umowy o
    tzw pakiet AZART z kablówką. W ten sposób nastąpił powolny zgon tych instalacji z powodu braku konserwacji i powolnym wycinaniu sieci przez samych lokatorów. Gdy siec zakupiła firma UPC to z umowy o AZART w wielu miejscach pozostały wspomnienia, spółdzielnie teraz udają Greka a UPC zaprasza do zakupów swoich dekoderów. Na całe szczęście nie wszystkie.

0