Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam Schematu 3-fazowej przetwornicy.

19 Paź 2012 23:59 1608 9
  • Poziom 8  
    Witam
    chcial bym zbudować 3-fazowa przetwornice
    z 230V na 3V
    z 230V na 6V
    z 230 na 12V
    Za pomocą 3 transformatorów i przełącznika 3 lub 4 funkcyjnego
    do tego chcial bym zamontować wtyczkę
    -zapalniczki zamochodowej
    -wtyczki najpopularniejsze znane z zasilaczy sieciowych.
    I tu pytanie czy całość da sie zmontować za pomocą tych paru rzeczy W/W czy muszę mieć coś jeszcze
    prosze o jak najprostsze info, instrukcje, schematy
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam,

Jeśli dobrze zrozumiałem nie potrzebujesz przetwornicy 3-fazowej tylko przetwornice ze zmiennym napięciem wyjściowym 3-6-12V. Sama topologia przetwornicy będzie zależała od wymaganych prądów przy danych napięciach, ale sądzę że najłatwiej będzie zbudować (kupić) przetwornicę o napięciu wyjściowym 12V a niższe napięcia uzyskać dzięki stabilizatorom liniowym.
    Podaj jaki prąd (moc) chcesz uzyskać przy danych napięciach, wtedy będzie łatwiej zaproponować nam jakieś rozwiązanie.
  • Poziom 8  
    wiesz jestem dość zielony w temacie.
    chciał bym zbudować sobie przetwornice która będzie jak najbardziej uniwersalna. chodzi o sprawdzanie komputerów jak i używanie np kompresora samochodowego do wydmuchiwania radiatorów lub wentylatorów. naprawdę chodzi o jak naj wiekszą uniwersalność i prostotę urządzenia
    w rezultacie ma być coś w stylu rysunku zrobionego na szybko. wiem że estetyka i styl rysunku to 0 ale chciałem jakoś wyjaśnić o co mi chodzi
    Szukam Schematu 3-fazowej przetwornicy.
  • Poziom 35  
    Kolega głęboko przekombinował. W żadnym wypadku nie są potrzebne Ci trzy fazy, a przy odrobinie szczęścia obejdzie się nawet bez trzech oddzielnych transformatorów.

Sądząc po tym, co piszesz, potrzebujesz trzy napięcia STAŁE (DC), więc najprawdopodobniej każdy z tych zasilaczy będzie składał się z transformatora, mostka prostowniczego i kondensatora. Tak jak mówię, jest szansa, że znajdziesz transformator, który będzie mógł dać np. dwa z tych napięć naraz, może nawet i trzy.

Od razu kolegę zasmucę, kompresorkiem samochodowym nie zrobisz nic sensownego, a pobiera on bardzo dużo.
  • Poziom 8  
    kompresorek samochodowy przy zastosowaniu wąskiej końcówki robi duże ciśnienie przez co idealnie wydmuchuje cały nazbierały w wentylatorze czy radiatorze kuż.
    czy ktoś mógł by mi to nawet w paint narysować jak cos takiego zbudować ??
  • Poziom 35  
    Możemy rozrysować, ale zacznę od prostego pytania - czy kolega wie, w jakie koszta wchodzi?

Kompresorek samochodowy pobiera zależnie od nastroju jakieś 5 - 9 Amper, co czyni około 150Watt - koszt takiego transformatora to co najmniej 80zł. Do tego potrzeba jeszcze mostek prostowniczy, też pokosztuje trochę. Oczywiście moje kalkulacje uwzględniają pewien zapas mocy, przy którym urządzenie wytrzyma więcej niż jedno włączenie.

Za tę cenę kupi kolega bez problemu tani odkurzacz z filtrem odśrodkowym z jakiegoś Tesco czy innego <...>.

Reszta zastosowań to już tania sprawka - ze dwa transformatory po myślę ok. 25W, oba na różne napięcia - tak by po wyprostowaniu było 3V i 9V - tu polecałbym koledze zakup po prostu dwóch zasilaczy wtyczkowych - choć nie wiem, co kolega planuje tym zasilać; jaki pobór będzie miało urządzenie na 3V, a jaki na 9V, w jednostce AMPER [A]( ew. może być napisane jako mA)?
  • Poziom 8  
    wiesz nie jestem wstanie określić mocy jaka potrzebuje ponieważ ma to służyć do testowania różnych urządzeń naprawdę różnych (słuchawki bluetooth wentylatory komputerów, bazy telefonów, czy same telefony komórkowe wszystko to testowanie ładowania) chcę to robić sam dla siebie w domu
    a ciężko jest kupić każdego typu ładowarkę itd. (ze względu na przechowywanie ich ) dla tego wpadłem na pomysł budowy tego urządzenia
    znalazłem nawet w domu dzisiaj transformator 230V/12V z jakiegoś starego prostownika do samochodu dawno nie używanego i sprawnego. ale transformator działa poprawnie i ten kompresorek śmiga podłączony na "krótko" i to działa całkiem nieźle. czyli cena transformatora te 80zł o których kolega pisał mi odpada.

Posiadam także w domu coś takiego Szukam Schematu 3-fazowej przetwornicy. chciałem wnętrzości jego wykożystać do budowy
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    No to w tym zasilaczu wtyczkowym masz napięcia 3V i 9V, wydajność prądowa 1A, powinna do większości zastosowań wystarczyć (oczywiście, jeśli zdjęcie nie jest twojego autorstwa, upewnij się, że masz identyczne parametry na tabliczce).
    Pozostaje pytanie - czy potrzebne ci zasilania 3V i 9V w tym samym czasie?

Co do prostownika, to nie wiem, czy nie zaszkodzi mu to, ale skoro nieużywany... Pamiętaj, że napięcie z prostownika to około 16V, kompresorek jest na 13,8V, taki wzrost napięcia powoduje większą wydajność, ale też i zdecydowanie rośnie pobór prądu, więc możesz coś przegrzać.

Określ, czy będzie potrzeba użycia wszystkich napięć naraz - jeśli nie, myślę, że możesz wykorzystać zarówno prostownik jak i zasilacz wtyczkowy.

Myślę, że jeśli nie planujesz zostawiać urządzenia podłączonego do sieci na cały czas, to mógłbyś podłączyć transformator / transformatory na stałe (bez włącznika) do 230V, włączniki zaś umieścić po stronie wtórnej (niskonapięciowej). Oczywiście warto wstawić stosowny bezpiecznik po stronie 230V, oczywiście szeregowo.

Mam nadzieję, że mimo bycia "zielonym" będziesz pamiętał, że napięcie 230V, z którym będziesz pracował jest bardzo niebezpieczne? Nie wiem, ile masz lat, ale ile byś nie miał, staraj się pracować pod nadzorem drugiej osoby.
  • Poziom 33  
    Według mnie jakiś nieużywany zasilacz ATX pasuje tu dokładnie w potrzeby-mnogość napięć, duża moc i po małych przeróbkach możliwość płynnej regulacji... Zasilacz można dostać za darmo lub za grosze odkupić od kogoś-na pewno byłoby to najtańsze rozwiązanie z przedstawionych w tym temacie.
  • Poziom 8  
    będę kombinował tak jak pisał Ture11 jeśli mi się uda zrobię parę zdjęć i wrzuce tutaj :)^^