Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny - modyfikacja schematu

20 Paź 2012 16:01 1944 8
 • Poziom 9  
  Witam

  Chciałbym zbudować podobny zasilacz jak na stronie:
  http://electronics-lab.com/projects/power/001/index.html

  Jedyna rzecz która mi się nie do końca podoba to regulacja napięcia i prądu za pomocą potencjometrów...
  Myślałem nad zastosowaniem przełącznika obrotowego (5 pozycyjnego) do zmiany zakresów napięcia i prądu. A dokładniej np. 0-5V; 5-10, 10-15, 15-20 itd i potencjometr 10 obr do dokładnej regulacji pomiędzy zakresami. Podobnie z regulacja prądu.

  Problem w tym ze nie wiem jak to fizycznie zrealizować....
  Czy będzie to wyglądało to jakoś tak?? (załącznik-kawałek mojego shcematu)- U3 oryginał
  1-1 i 2-2 podłączenie w tym miejscu przełącznika obrotowego
 • Poziom 19  
  Ale dlaczego się tak upierasz na skokową zmianę parametrów, skoro możesz płynnie regulować prąd/napięcie ? Żeby skokowo regulować, musiałbyś chyba podłączyć odpowiednie rezystory, które byłyby załączane skokowo przez taki przełącznik.
 • Poziom 9  
  Tak sobie zwyczajnie wymyśliłem żeby zrobić coś innego niż wszyscy i skokowo regulować napięcie i prąd + potencjometr:)

  Wydaje mi się to fajnym rozwiązaniem :) Takim trochę retro :)

  Mam taki fajny przełącznik wymontowany ze starego zasilacza unitry. Zastanawiam się tylko czy odpowiednie dzielniki lutować bezpośrednio do przełącznika czy jakoś na płytce...

  Moze ma ktoś kawałek schematu gdzie takie zastosowanie się stosuje ??

  Nie moge sobie tego wyobrazic...
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Było takie rozwiązanie w dawnych konstrukcjach, ale tam układ regulacji wymagał tylko zmiennego rezystora (dwa przewody łączyły "regulator" z resztą zasilacza), było to bardzo prosto zrealizowane, nie jestem pewien wartości , ale załóżmy że potencjometr miał 5kΩ, przełącznik miał szereg rezystorów również po 5kΩ połączonych szeregowo i można było wybrać 0,1,2,3... rezystory połączone szeregowo z potencjometrem.

  Żeby to samo zrobić z potencjometrem pracującym jako dzielnik napięcia (układ trzy przewodowy) musiał byś mieć podwójny przełącznik i szereg rezystorów na każdej sekcji tak żeby jeśli jeden przełącznik włącza 4 rezystory w obwód od góry, to drugi 0 od dołu i mamy pierwszy zakres, później trzy od góry, jeden od dołu, drugi zakres itd. szeregowo jest zawsze 4 rezystory i potencjometr ale miejsce włączenia potencjometru w dzielnik się zmienia. (rozumiesz?)

  Nie mając podwójnego przełącznika też można to zrobić ale trzeba zastąpić precyzyjne źródło napięcia odniesienia, precyzyjnym źródłem prądowym.

  Jeszcze inny sposób, to sumowanie napięcie z potencjometru z napięciem z przełącznika.

  Użycie potencjometru 10 obrotowego w tym układzie to fatalny pomysł, w oryginale był jedno obrotowy, wyobraź sobie że przy każdej zmianie zakresu musisz przekręcić go o 10 obrotów.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Obawiam się, że chcesz "na siłę" wstawić tam ten przełącznik, tyle że nie przemyślałeś sprawy. Otóż potencjometr typu helipot 10-obrotowy zwykle posiada mały skok regulacji, gdyż to wynika z jego konstrukcji, gdzie suwak porusza się po długiej spirali nawiniętej drutem oporowym, a skok regulacji to rezystancja jednego zwoju spiralki do rezystancji całkowitej. Przykładowo potencjometry 10-obrotowe DM-102 prod. Telpod mają rozdzielczość ponad 1:1500, co oznacza że cała regulacja 30V napięcia wyjściowego byłaby realizowana ze skokiem poniżej 20mV.
  Potrzebujesz mniejszy skok regulacji? - bo jeśli nie to przełącznik jest tylko utrudnieniem w obsłudze.
  Robiąc to na przełączniku musisz to zrobić tak, aby nigdy (w momencie przełączania) nie był otwarty obwód, gdyż wzmacniacz pętli sprzężenia zwrotnego w stabilizatorze "zgłupieje" i napięcie wyjściowe na tę krótką chwilę osiągnie maksimum (to też zależy od konstrukcji stabilizatora). Sposobem na uniknięcie tego byłoby nie przełączanie oporników przełącznikiem, ale dołączanie ich równolegle do siebie nad potencjometrem/odłączanie pod potencjometrem i odwrotnie.
 • Poziom 9  
  Jezeli chodzi o rozdzielczość to dlatego chcialbym zastosowac przełączane zakresy:
  np 0-5V, 10-15 itd. Co przy przykładowym potencjometrze 1:1500 daje rozdzielczość ok 5mV
  Jeżeli chodzi o same potencjometry to cos w tym stylu :
  Potencjometr
  Przełącznik który chcę zastosować widać na zdjęciu.
 • Poziom 43  
  Po co ci tak duża rozdzielczość, masz jakieś specjalne zastosowanie?, zazwyczaj w zasilaczu tyle nie potrzeba, a żeby ustawić potrzebne napięcie, za każdym razem będziesz tracił czas na zbędne kręcenie. Żeby to miało sens, sam zasilacz musiał by być bardziej precyzyjny od typowych, bo po co rozdzielczość 5mV jeśli przykładowo. pod obciążeniem spadnie o 100mV a tętnienia będą 20mV.

  Co do regulacji ograniczenia prądu, w dobrym zasilaczu to może mieć sens, sam stosowałem dwa zakresy żeby można było regulować pojedyncze mA jak i kilka A