Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

d-link DNS-320 - Samsung UE32EH5300 nie widzi plików DLNA z DNS-320

kulert 07 Sty 2014 21:34 19611 55
    michalb77
    Poziom 15  
    Niedawno chwaliłem że działa, a teraz przestało, tzn. mam ten sam problem co autor tematu.
    Podejrzewam że coś skopali w najnowszym sofcie TV.
  • IT SerwisIT Serwis
    helmuto
    Poziom 2  
    Wyszedł nowy soft 2.04beta na którym wreszcie 1 raz zadziałało dlna w każdym razie u mnie - samsung PS60e550
  • IT SerwisIT Serwis
    michalb77
    Poziom 15  
    helmuto skąd masz nowy soft?

Na ftp na razie jest tylko 2.03B03.
    helmuto
    Poziom 2  
    Proszem bardzo [url=http://www.mmnt.net/db/0/0/ftp.dlink.hu/dns/dns-320/driver_software
    michalb77
    Poziom 15  
    Dziękuję bardzo, tylko żeby ściągnąć trzeba nazwę usera i hasło :(
    helmuto
    Poziom 2  
    Jak nie dasz rady moge wyslac ci meilem.
    michalb77
    Poziom 15  
    Dzięki za soft, ale to nie przyniosło spodziewanych rezultatów.

Poradziłem sobie w inny sposób. Okazuje się że to najprawdopodobniej nie jest wina softu serwera czy TV, ale mała ilość pamięci TV na przechowywanie spisu plików.
    Mam dysk 1TB praktycznie pełny (dużo plików), ostatnio dość dużo plików usunąłem...wczoraj zrobiłem odświeżenie struktury plików z poziomu NAS (trwało to kilka godzin) i foldery/pliki pojawiły się na dlna.

Proponuję tym którzy mają problem z plikami odświeżyć swój dysk, albo na próbę wsadzić do NAS inny/dodatkowy dysk z kilkoma plikami.
    silver777
    Poziom 11  
    Ja osobiście też polecam dla DNS-320 zainstalowanie funplug i server Twonky.
    Ten fabryczny jest beznadziejny a Twonky chodzi spoko. Używam już go jakieś 2 lata i nie ma problemów (może poza napisami w filmach).

Tu jest opis instalacji FFP (funpluga):
    http://nas-tweaks.net/371/hdd-installation-of-the-fun_plug-0-7-on-nas-devices/

A tutaj Twonkye'go:
    http://nas-tweaks.net/384/installation-of-twonky-server-7-on-nas-devices/

Ponadto warto zainstalować funpluga, bez tego używa się tylko 50% możliwości NAS'a.

Można wtedy:
    - logować się po ssh przez putty oraz WinSCP do edycji - zarządzania uprawnieniami plików.
    - robić sobie linki symboliczne - bardzo ułatwia życie (np. przenoszenie plików spod windowsa między dwoma udziałami SMB trwa wieki, wytarczy link symboliczny, żeby katalog źródłowy i docelowy były widoczne w jednym u dziale, i przenoszenie plików trwa ułamek sekundy)
    - instalować różne programy, np transmission - Dużo lepszy od wbudowanego, obsługuje magnet linki, są dodatki do firefoksa i programy do zarządzania na androida,
    Ja sobie też zainstalowałem Midnight Commander, żeby przyspieszyć niektóre operacje kopiowania / przenoszenia (odbywają się wewnątrz dysku).

Co kto lubi :)
    Ale ten funplug to moim zdaniem dla tych tanich dysków sieciowych to pozycja Must Have :)
    barti_1507
    Poziom 9  
    Mam pytanie czy ten serwer Twonky jest darmowy czy trzeba wykupić jakąś licencje. Czy instalacja powyższego programu rozwiązuje problem ze strumieniowaniem plików do odtwarzaczy?? Głównie chodzi mi o to, czy będzie współgrał z Samsung le37c630 oraz 55f6770?? Oba telewizorki radzą sobie z plikami z serwera postawionym na PC. Proszę o odpowiedź bo rozmyślam zakup DNS-320.
    silver777
    Poziom 11  
    Twonky niestety nie jest darmowy :(
    Dla ludzi bez sumienia jest to problem do obejścia ;)
    Ja zakupiłem licencje, z tego co pamiętam kosztowało mnie to ok 80 zł.
    Po zainstalowaniu na dysku jest miesiąc (chyba) testowania za darmo.

Tymczasem jeżeli jeszcze nie posiadasz dysku, żeby go przetestować możesz pobierać wersję na komputer tu (na prawo Twonky server):
    http://twonky.com/downloads/
    Interfejs jest jak na dysku, tylko przez stronę www, trochę czasu trzeba poświęcić żeby ogarnąć, ale jest to jednorazowa operacja.
    Najbardziej potrzebne hinty:
    - domyślny port www:9000
    - odbudowa bazy po zmianie zawartości: http://ADRES_IP:9000/rpc/rebuild
    - W katalogach z muzą lepiej wykasować playlisty

Możesz jeszcze rozważyć zyxel nsa320, który wydaje się mieć o wiele lepsze parametry.
    (szybszy procek i o wiele więcej ramu - a to jest ważne).
    Na nim też się instaluje funpluga (z tą różnicą, że na pendrive) a więc prawdopodobnie twonkyego też się da.
    barti_1507
    Poziom 9  
    Dziękuję za odp. i kolejne pytanie czy w takim razie wersja jedno-dyskowa ZYXEL NSA310 będzie wystarczający jako serwer multimediów dla Samsungów, czy też występują jakieś problemy z tą funkcją?
    silver777
    Poziom 11  
    Niestety poza telefonem nie posiadam innego sprzętu samsunga, więc nie pomogę.

Ogólnie jest tak, że na tych tanich dyskach zawsze coś działa nie tak i z pomocą przychodzi Funplug, ale trzeba się dużo naczytać i a czasem nagłowić żeby wszytko działało ok.

Jeżeli potrzebne jest rozwiązanie działające od razu, a do tego dodatkowe aplikacje instaluje się spod oprogramowania dysku i posiadają własne ikonki w interfejsie to trzeba wybulić na dysk, od firm które praktycznie tylko tym się zajmują. Patrz Synology i Qnap :)
    barti_1507
    Poziom 9  
    Kupiłem DNS-320 i jak już wcześniej było opisane był problem z odtwarzaniem plików po DLNA. Problem rozwiązałem instalując na dysku Debian squeeze a następnie miniDLNA, od tej pory wszystko działa jak należy, odtwarza praktycznie wszystkie formaty wraz z napisami (.srt). Najważniejszą cechą jest to, że instalując te programy nie ingeruje się w oryginalne oprogramowanie. :D
    silver777
    Poziom 11  
    A mógłbyś zapodać linkiem do instrukcji wgrywania tego debiana, z której korzystałeś. Zrobiłeś mi smaka :)
    PS. Mi się wydawało, że miniDLNA to jest właśnie w oryginalnym sofcie, ale jak już to pewnie jakaś stara wersja :(
    barti_1507
    Poziom 9  
    Nie ma problemu mogę pomóc ale to dopiero w przyszłym tygodniu. Korzystałem z wielu źródeł więc muszę to uporządkować i złożyć w całość a narazie egzaminy :) Wbudowany programik do DLNA to uShare który zupełnie nie współpracuje na Samsungach.
    silver777
    Poziom 11  
    Myślałem, że skorzystałeś z jednego walkthrough i mógłbyś go polecić jako sprawdzonego.
    A jak tak, to nie ma ciśnienia. Jak znajdę czas żeby go zainstalować to poszukam sobie wtedy po sieci. Więc extra się z mego powodu nie kłopocz. Chyba, że zainteresowanych byłoby więcej :)
    barti_1507
    Poziom 9  
    Korzystałem z tych blogów:

http://slavko-nas.blogspot.com/2013/01/dns-320l-minidlna.html
    oraz:
    http://netbit73.blogspot.com/search/label/dns-320

Zabawę należy zacząć od instalacji Debiana.
    W moim przypadku te metody nie do końca działały, problem pojawiał się z repozytoriami oraz trzeba sobie poszukać fun_pluga w nowej wersji. Fun_plug najnowszy jaki znalazłem to wersja 0.7. Jeżeli Ci się uda zainstalować to cieszę się, że mogłem pomóc a jeżeli będą problemy to mogę pomóc. :D
    silver777
    Poziom 11  
    Dzięki!
    Funpluga 0.7 już mam.
    Jak znajdę chwilkę to postaram się zainstalować Debiana z Twoich linków :)
    saper2004
    Poziom 10  
    witam chciałbym zainstalować Debiana ale niestety nie mogą go znikąd pobrać zna ktoś jakieś aktywne linki lub mógłby podesłać mi na pocztę??
    pawlok87
    Poziom 2  
    Witam,
    Nie czytałem całej historii, ale nie zauważyłem żeby osoby którym nie działa udostępnianie plików (z DNS320 na telewizor) uruchamiali usługę UPNP i udostępniali przez nią pliki. Także w pierwszej kolejności uruchamiamy usługę, udostępniamy katalogi a następnie odświeżamy aby serwer zbudował bibliotekę.
    Ja obecnie walczę z napisami. Przez UPNP nie działają, przez USB działają.
    Telewizor LG smart LM47....
    Pozdrawiam
    silver777
    Poziom 11  
    @saper2004:

Niedawno go prałem z serwisu 4 shared, musiałem się zarejestrować jakimś tymczasowym e-mailem.

@pawlok87:
    Też mam LG (ale starszy model) i też mi się nie udało uzyskać napisów.
    Możesz spróbować spełnić następujące warunki:
    - Napisy powinny mieć tą sama nazwę co film, bez spacji i dziwnych znaczków,
    - Napisy najlepiej formacie .srt
    - Spróbować różnych serwerów DLNA, najlepszy chyba minidlna.

Ja osobiście na moim DNS320 już mam 3 serwery: fabryczny, twonky i minidlna (2 ostatnie instalowane spod funpluga).

Na forum Twonkyego zadałem pytanie o niedziałające napisy. Na kompie w XBMC gdy film ładowany był przez UPNP Twonkyego to napisy nie działały, a jak przez SMB to działały. Dostałem odpowiedź, standard UPNP/DLNA nie obejmuje napisów więc jak czasem działają to dobrze, a jak nie to nie mogę mieć pretensji :)

Docelowo zostałem przy Minidlna, bo zajmuje najmniej pamięci (co ma wpływ na prędkości transferu). Czytałem też, że ludziom działały na nim napisy, które nie działały na Twonkym.

Niestety nie testowałem już napisów z Minidlna, bo kupiłem sobie ustrojstwo na Andoidzie, które odtwarza bezproblemowo filmy po SMB :)
    pawlok87
    Poziom 2  
    @ silver777

1- Napisy powinny mieć tą sama nazwę co film, bez spacji i dziwnych znaczków,
    2- Napisy najlepiej formacie .srt

Sprawdzałem, ani 1 ani 2 nie pomogło.

- Spróbować różnych serwerów DLNA, najlepszy chyba minidlna.

Aż tak zaawansowanym użytkownikiem jeszcze nie jestem. Nie instalowałem jeszcze żadnych innych systemów na DNS320L.
    Daj proszę jakiś namiar gdzie dowiem się jak zainstalować np minidlna.
    silver777
    Poziom 11  
    Ja korzystałem dla DNS-320 z poniższych stron:

1) Instalacja fun_pluga:
    http://nas-tweaks.net/371/hdd-installation-of-the-fun_plug-0-7-on-nas-devices/
    Teoretycznie dla DNS-320L trzeba postępować jak dla DNS320, ale są z tym jakieś problemy z uprawnieniami, najlepiej przeczytać w komentarzach czy udało im się je rozwiązać.

Po uruchomieniu ssh przydatny oprócz putty jest programik winscp.

2) Instalacja uwi siteloadera:
    http://forum.nas-central.org/viewtopic.php?f=249&t=5841

ale tylko do momentu slacker -Ua

3) potem minidlna: http://forum.nas-central.org/viewtopic.php?f=249&t=5841&start=45#p56567

Instalacja jest w punkcie "INSTALL INSTRUCTIONS" powyżej opis konfiguracji i używania :)

BTW: ja wyłączyłem inotify jako za bardzo zasobożerne i aktualizuje bazę ręcznie przez /ffp/start/minidlna.sh rescan

Tu wątek, w którym autor uzyskał działające napisy z LG i minidlna właśnie.
    http://forum.dsmg600.info/viewtopic.php?id=7275
    Opis instalacji jest nieaktualny, ale wytyczne co do nazw plików pewnie dalej są aktualne :)

Powodzenia :)
    simon83
    Poziom 12  
    silver777, korzystałeś z instrukcji oznaczonej jako przestarzała czy tej nowej? Zainstalowałem u siebie minidlna w wersji 1.1.0 z repozytorium Kylek. Po instalacji nie został utworzony plik konfiguracyjny. Utworzyłem go ręcznie. Przy próbie uruchomienia demona rzuca mi błędem "minidlna.c:801: fatal: Bad user '-v'", jakby oczekiwał w linii poleceń nazwy użytkownika z prawami którego ma zostać uruchomiony...
    Przejrzałem passwd NASa, podczas instalacji nie został też utworzony dodatkowy użytkownik "minidlna", który powinien pewnie istnieć.

Edit: Wyrzuciłem z konfiguracji wpis o użytkowniku i demon uruchomił się poprawnie. Wolałbym jednak nie zostawiać go jako roota :-). Utworzyć ręcznie użytkownika minidlna i dać mu uprawnienia do odczytu udostępnionych katalogów?
    silver777
    Poziom 11  
    @simon83
    Kurcze, tak dokładnie to nie pamiętam już.
    Punkt 2 jest przestarzały jeśli chodzi o instalację minidla, ale podałem go celu instalacji siteloadera/slackera. Do tego momentu opis jest aktualny :) a slacker jest potrzebny żeby wgrać minidlna 1.1 wg linka z pkt 3 :)

Zainstalowałem Minidlna 1.1 dokładnie wg tej instrukcji i nie było problemu.
    Dziwne, że masz z go z Kyleka podczas gdy w instrukcji jest podane z br2,s i Uli:
    "slacker -UaA br2/ffmpeg1.1.1 s:zlib s:bzip2 s:uClibc s:openssl s:gcc"
    "slacker -aA s:libjpeg s:libexif s:sqlite s:libiconv s:gettext uli:flac uli:libid3tag uli:libogg uli:libvorbis"
    ...o kyleku ani słowa.

W passwd mam użytkownika:
    minidlna:x:499:500:MiniDLNA:/mnt/HD/HD_a2/minidlna/cache:/ffp/bin/false

Może masz DNS320L - czytałem, że tam jest coś jest namieszane z użytkownikami i kontami (ale dokładnie nie wiem o co chodziło).
    pedrokalisz
    Poziom 7  
    panowie i panie może ma ktoś plik instalki dodatku minidlna... nie mogę nigdzie znależć za chiny ludowe a na jedynej stronie na której jest nie mogę się zarejestrować ani nic innego zrobić żeby go pobrać...

proszę o wrzutkę

pozdrawiam