Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o identyfikację kabli.

20 Paź 2012 17:43 3969 17
  • Poziom 13  
    Witam.
    Zwracam się do osób doświadczonych w pracy instalacji elektrycznych i modernizacji o identyfikację rodzaju kabli.
    Więc tak; potrzebuję zidentyfikować nastepujące kable: zdjęcie pierwsze przedstawia stare zabudowane na parterze frontu poniemieckiej kamienicy ZK-1. Jak widać, na zasileniu podany jest kabel o ohydnej izolacji. Sama żyła jest sektorowa.

Na drugim zdjęciu widać złącze RBK. Na odejściu do góry (stara matelowa rurka) widać 3 żyły fazowe owinięte jakimś materiałem chyba z bawełny, albo innym (jeśli ktoś miał z tym do czynienia, to będzie wiedział do razu).
    Co ciekawe, żyła zerowa jest "goła" bez izolacji. Ponadto kolor żyły jest jakiś blady (ni to miedz, ni to alu).
    Oczywiście chodzi mi o nazwe techniczną kabla, np. YDY, YKY, YAKY, itp.

Jeśli ktoś wie, to proszę o pomoc, dziekuję.

Proszę o identyfikację kabli. Proszę o identyfikację kabli.
  • Poziom 32  
    sabcio_2 napisał:
    Oczywiście chodzi mi o nazwe techniczną kabla, np. YDY, YKY, YAKY, itp.

Żadna symbolika kabli z powyższych.

Jak instalowano te kable to dopiero rodził się nylon a polwinit może był dopiero w planach :D

Izolacja tego kabla może być gumowa w oplocie bawełnianym w pancerzu stalowym albo coś bardzo zbliżonego. W każdym razie bardzo zaawansowana archeologia ale jeszcze działająca :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Elektryka
    A do czego Kolego sabcio jest Ci to w ogóle potrzebne?

PS. Fatalny bubel jest na 1. fotce, tej z RBK - przewody N i PE uniemożliwają otwarcie rozłącznika. ;)
  • Poziom 13  
    zbich70, jest mi to potrzebne do wykreślenia schematu jednokreskowego.
  • Moderator - Elektryka
    sabcio_2 napisał:
    jest mi to potrzebne do wykreślenia schematu jednokreskowego.

A w jakim celu ten schemat jednokreskowy wykreślasz?
  • Poziom 13  
    No myślę, że powinieneś wiedzieć w jakim celu wykreśla się takie schematy. No ale zboczylismy z głównego wątku. Czy ktoś wie co to za kable i jaka jest ich nazwa techniczna?
  • Specjalista elektryk
    Przewody na lewej fotce to DG 250 (żyła Cu, izolacja gumowa, odzież włóknista), zerowy D (drut Cu goły) ułożone w rurce RiP. Przekrój sam musisz określić.
    Przewodów czy kabla z prawej fotki nie da się zidentyfikować bo śmieci zasłaniają to co istotne. Na tej fotce widać za to skandaliczny stan zardzewiałych zacisków przewodu zerowego (albo zerowo-ochronnego o ile teraz robi to za TN-C).
  • Moderator - Elektryka
    sabcio_2 napisał:
    No myślę, że powinieneś wiedzieć w jakim celu wykreśla się takie schematy. No ale zboczylismy z głównego wątku. Czy ktoś wie co to za kable i jaka jest ich nazwa techniczna?

Spoko, przepraszam! Faktycznie schemat jednokreskowy, bez oznaczeń "archeologicznego" typu kabla/przewodu WYGLĄDA nieprofesjonalnie. :D :D
  • Poziom 13  
    Kolego zbich70, a co wpisałbyś na tym schemacie? YDY 4x25? YKY 4x25? No chyba trzeba wpisać stan faktyczny, czyli to co jest obecnie, a nie przekłamywać.
  • Moderator - Elektryka
    Jeszcze raz zapytam: dla kogo ma być ten schemat? Jakie dla osoby go "czytającej" będzie to miało znaczenie, oprócz tego, że Ty jako twórca tego schematu, "zabłyśniesz" znajomością archaicznych oznaczeń.
  • Poziom 13  
    Nie kapuję o co koledze chodzi. Inspektor w zakładzie en. będzie go czytał i go zatwierdzał. I to on bierze odpowiedzialność na jego poprawność zawartości technicznej i się pod tym podpisuje.
    Sugerujesz, że w takim schemacie można nakłamać, powypisywać bzdury i wierzysz w to, że on to podpisze? Ja wątpię.
  • Moderator - Elektryka
    sabcio_2 napisał:
    Inspektor w zakładzie en. będzie go czytał i go zatwierdzał. I to on bierze odpowiedzialność na jego poprawność zawartości technicznej i się pod tym podpisuje.

Jaki inspektor, jaka odpowiedzialność? Co Ty chłopie gadasz?
    Instalacja odbiorcza interesuje ZE jedynie pod względem ewentualności nielegalnego poboru energii i wprowadzania zakłóceń do sieci. Guzik ich obchodzi jakimi przewodami jest wykonana.

Ale OK, napisz na schemacie LY 25mm². :D

PS. I zdejmij przewód niebieski i papuziasty z tego RBK. ;)
  • Specjalista elektryk
    Konkretnie odnośnie pierwszego zdjęcia:
    Przy przewodzie odchodzącym w górę można napisać 4x DG 250 _mm2 + D _mm2 / RiP fi_ (średnice rurek RiP były stosowane 11 13,5 16 23 29 36 48 - właściwą trzeba wybrać)
    Przy przewodzie odchodzącym w lewo można napisać 5x LY _mm2 / PCV fi_ (średnice rurek są w każdym katalogu).
    Przekroje przewodów trzeba określić, prawdopodobnie DG i D to 4 lub 6 a LY to 10.

Prawe zdjęcie:
    Jeśli to kabel a nie pojedyncze żyły to w zależności od obecności i rodzaju pancerza obwoju może być
    K 4x_mm2 (izolacja papierowa żyły okrągłe)
    KS 4x_mm2 (j.w. żyły sektorowe)
    KO 4x_mm2 (j.w. żyły owalne)
    KFt (pancerz z taśmy stalowej)
    KFo (pancerz z drutów okrągłych)
    KFp (pancerz z drutów profilowych)
    oczywiście możliwe są warianty j.w. sektorowe i owalne KSFt KSFo KSFp KOFt KOFo KOFp.
    Jeśli pancerz kabla jest zawinięty materiałem włóknistym dodajemy na końcu oznaczenie A, n.p. KFtA.
    Na fotce widać tylko żyły więc z fotki rodzaju kabla nie da się określić.

P.S. Kolego lordpakernik, nie wiem gdzie widzisz DGa czy KGao bo na tych fotkach napewno takich nie ma.
  • Poziom 38  
    mar_cik napisał:
    4x DG 250 _mm2

Gdzie tam jest przekrój 250mm2 ??