Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Mastercook PTE 124 uszkodzenie łożysk/programatora

20 Paź 2012 18:08 2793 7
  • Poziom 8  
    Witam,
    W trakcie wirowania przy 1200 obrotach łożyska jakby zaczęły się mielić, poszły iskry z pod programatora (elektroniki pod panelem, to chyba programator) i wybiło w domu korki.
    Po rozebraniu programatora zobaczyłem dwie wypalone ścieżki, które zastąpiłem przewodami (1 wyprowadzony na zewnątrz, ponieważ przewód oraz blaszka we wtyczce się wypaliła).
    Po złożeniu wszystkiego do kupy prąd dochodzi do programatora, ponieważ słychac przeskok,ale diody nie świecą i pralka nie startuje.
    Dodadm, że po wstępnych oględzinach poza programatorem nie widać uszkodzeń.
    Moje pytanie jest następujące: gdzie mogło dojśc jeszcze do uszkodzenia (może poza programatorem) ?
  • Specjalista AGD
    Czarno to widzę. Najlepiej najpierw sprawdź silnik.
  • Poziom 8  
    Silnik cały i zdrowy, styki przeczyściłem i nic sie nie zmieniło,dalej trup, tylko w programator wydaje dźwięk przy podłączeniu do prądu.

Dodano po 5 [godziny] 17 [minuty]:

Dziękuję
    jutro sprawdze miernikiem wskazane częsci i dam znać jak poszło
  • Specjalista AGD
    premislao napisał:
    prąd dochodzi do programatora, ponieważ słychac przeskok

premislao napisał:
    tylko w programator wydaje dźwięk

Jaki dźwięk, jaki przeskok :? Z czego?
    Powiadasz, że łożyska uszkodzone - na pewno?
  • Poziom 8  
    Gdy jest ustawiony jakiś program i podłączy się pralkę do prądu słychać pyknięcie programatorze.To samo dzieje się przy wyłączaniu z sieci.Normalny dżwięk z czasów,gdy pralka była sprawna.Nie świecą diody i nie startuje.
  • Poziom 8  
    dz1,dz2,r1 sprawne...,brak mi pomysłu co dalej...
  • Specjalista AGD
    Prosty sposób, bo chyba triak st66 uszkodzony ( zwarcie na rotorze silnika), piny licząc od strony druku od lewej: 7- , 8 podać +5V , a oscyloskop na cs1 i wszystko jasne.
    "Po mojemu" : silnik "trup" , triak "trup", a co za tym idzie: procesor na module - tysz nieżywy.
    Szukaj nowej pralki.
  • Poziom 8  
    triak wymieniony i teraz słychac buczenie ze środka pralki