Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka tyrystora wzbudzana dynamem- układ prostowniczy

20 Paź 2012 19:32 4398 13
  • Poziom 23  
    Witam!

Potrzebuję wzbudzać bramkę tyrystora, oczywiście tyrystor nie potrzebuje wielkich prądów. Model tyrystora to jeden z rodziny BT-151. Jeżeli trzeba do wzbudzania użyć wyprostowanego napięcia to jaki zastosować najlepiej prostownik? Zależy mi na małych rozmiarach, a jak wspomniałem prądy też nie są duże.

Patrzałem na różne schematy układów prostowniczych, parę znalazłem, tylko nie wiem który wybrać (są jedno-połówkowe, pełno, z kondensatorami, są też bez- takie najprostsze). Link

Bardzo byłbym wdzięczny za propozycje lub schematy. Dziękuję!

Pozdrawiam!
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jackziom napisał:
    Potrzebuję wzbudzać bramkę tyrystora, oczywiście tyrystor nie potrzebuje wielkich prądów. Model tyrystora to jeden z rodziny BT-151. Jeżeli trzeba do wzbudzania użyć wyprostowanego napięcia to jaki zastosować najlepiej prostownik?

Jedna dioda starczy (nie zapomnij o rezystorze w szereg) - pytanie o to czy masz jakieś wymagania dodatkowe...
  • Poziom 23  
    jdubowski napisał:
    Jackziom napisał:
    Potrzebuję wzbudzać bramkę tyrystora, oczywiście tyrystor nie potrzebuje wielkich prądów. Model tyrystora to jeden z rodziny BT-151. Jeżeli trzeba do wzbudzania użyć wyprostowanego napięcia to jaki zastosować najlepiej prostownik?

Jedna dioda starczy (nie zapomnij o rezystorze w szereg) - pytanie o to czy masz jakieś wymagania dodatkowe...

Raczej nie... w sumie to ma być tylko taka prosta funkcja. Ale mam pytanie... Czy ¼W wystarczy? W obwodzie tyrystora złącze A-K płynie prąd ok. 30-50mA. Na jakim elemencie będą największe straty podczas jazdy na dynamie? Rezystor powinien chyba wyeliminować grzanie się tyrystora? Myślę o wartości 50-100Ω.
    Jackziom napisał:
    Raczej nie... w sumie to ma być tylko taka prosta funkcja.

A co to w ogóle ma robić?
    Połączenie tyrystora z dynamem jako źródłem impulsów wyzwalajacych raczej jest niecodzienne.
    Jackziom napisał:
    Czy ¼W wystarczy? W obwodzie tyrystora złącze A-K płynie prąd ok. 30-50mA.

Jeśli zwykłe dynamo rowerowe to starczy.

Jackziom napisał:
    Na jakim elemencie będą największe straty podczas jazdy na dynamie?

Na owym rezystorze.

Jackziom napisał:
    Rezystor powinien chyba wyeliminować grzanie się tyrystora?

Tyrystor zazwyczaj się grzeje od prądu w obwodzie głównym, który jest daleko większy od prądu bramki.
  • Poziom 23  
    Zastosowanie ma w tym układzie... którego jeszcze nie wykonałem. Poniżej wymieniony przycisk ma gasić diodę- wyłącza obwód dioda-kondensator.

Tranzystor BT151-500R:

1. Między nóżką Anody a zworą na lewo będzie przycisk rozwierny czyli normalnie zwarty. Jego naciśnięcie powoduje przerwę w obwodzie; Kondensator +, Anoda, Katoda, Dioda, Kondensator -. Konsekwencją tego jest "reset" tyrystora do stanu wyjściowego- musi dojść sygnał na bramkę aby ponownie zamknąć obwód.

2. Bramka G, będzie sterowana z dodatniego potencjału za mostkiem, oczywiście szeregowo do samej bramki będzie rezystor.

3. Katoda będzie miała zworę z ujemnym potencjałem za mostkiem (nie wiem czy to konieczne to prawidłowego sterowania)

Tylko pytanie czy taka kombinacja ma prawo działać? Wiem że sam układ świecący działać powinien, bo schemat jest poprawny.
  • Poziom 43  
    Układ zasilany z dynama będzie tym lepszy im mniej napięcia zmarnuje, bo zacznie działać przy niższej prędkości, twój układ ma mnóstwo elementów połączonych szeregowo, marnujących i tak niskie napięcie: mostek ok 1V LM317 1,5V Dwie diody 1V tyrystor 1V, Zakładając że LED będzie czerwony i zacznie świecić od 1,7V potrzebujesz ponad 6,2V żeby układ zaczął działać. Duże tyrystory mają duży prąd podtrzymania, BT151 ma max 20mA czyli ma prawo rozłączyć obwód poniżej tej wartości.
  • Poziom 23  
    jarek_lnx napisał:
    Układ zasilany z dynama będzie tym lepszy im mniej napięcia zmarnuje, bo zacznie działać przy niższej prędkości, twój układ ma mnóstwo elementów połączonych szeregowo, marnujących i tak niskie napięcie: mostek ok 1V LM317 1,5V Dwie diody 1V tyrystor 1V, Zakładając że LED będzie czerwony i zacznie świecić od 1,7V potrzebujesz ponad 6,2V żeby układ zaczął działać. Duże tyrystory mają duży prąd podtrzymania, BT151 ma max 20mA czyli ma prawo rozłączyć obwód poniżej tej wartości.

Co radzisz wyrzucić? Może coś inaczej?
  • Poziom 43  
    Zaczął bym od początku jak układ ma działać, które funkcje są niezbędne, które stwarzają kłopoty i jakie, jak to zmienić.

Najwięcej psuje LM317 bo marnuje 1,5V i jeszcze wymaga diody, żeby nie rozładowywał kondensatora (dlaczego były trzy diody za LM317 - wystarczyła by jedna)

Może zamiast "stabilizować" napięcie LM317, które przez większość czasu będzie za niskie dla 317, wystarczy źródło prądowe dla diody, albo nawet sam rezystor?

Przerzutnik bistabilny można zrobić tak, żeby nie marnował tyle napięcia co tyrystor,

Jaka to dioda?
  • Poziom 23  
    Nie wiem dlaczego, ale w zbudowanym przeze mnie układzie jest pewna prawidłowość która nie jest pożądana. Przy napięciu ok. 3,1V na kondensatorze C3 rozłącza się obwód i w efekcie dioda D3 gaśnie.

Tyrystor służy do wyłączania diody. Odbywa się to tak:

Anoda tyrystora jest podłączona do punktu A (schemat), Katoda tyrystora jest połączona z punktem K przez przycisk chwilowy-rozwierny. Służy on do resetowania bramki i wyłączania diody. Bramka jest podłączona przez rezystor 50Ω do punktu G na schemacie.
    Jackziom napisał:
    Nie wiem dlaczego, ale w zbudowanym przeze mnie układzie jest pewna prawidłowość która nie jest pożądana. Przy napięciu ok. 3,1V na kondensatorze C3 rozłącza się obwód i w efekcie dioda D3 gaśnie.

Tyrystor by był załączony wymaga przepływu prądu, natomiast przy 3,1V prąd przestaje płynąć bo suma spadków napięcia na diodzie świecącej, złączu CE tranzystora, rezystorze emiterowym i samym tyrystorze jest za duża...
  • Poziom 23  
    Tak też przypuszczałem... Czyli w sumie sytuacja bez wyjścia. Dzięki za odpowiedź!
  • Poziom 28  
    na początek podłącz woltomierz i obróć kołem. Może dostałeś prezent i masz napięcie stałe tętniące? gdzie to dynamo? (aby nie w piaście?)
  • Poziom 23  
    Nie, nie w piaście... A poza tym teraz zasilałem to ze źródła prądu stałego- pakietu akumulatorków.
    Jackziom napisał:
    Tak też przypuszczałem... Czyli w sumie sytuacja bez wyjścia.

Układ jest przekombinowany - bez problemu zbudujesz ładowarkę akumulatorków 5V (4x1,2V) przy użyciu mostka z diod Shottkyego + ogranicznik napięcia na tranzystorze. Po stronie odbiorczej źródło prądowe może jednocześnie pełnić rolę klucza.