Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nierównomierne podświetlenie matrycy

30 Sty 2005 14:03 13810 13
 • Poziom 12  
  Witam

  Iiyama E481,widoczna nierównomierność podświetlenia na czarnym tle,szczególnie zauważalna wieczorami,przy braku zewnętrznego oświetlenia.

  Nierównomierność podobna do tej: www.prad.de/board/attachment.php?attachmentid=2241&sid=0c967ea0fbc86ae9c8d5cbbf55e5e3b0
  W moim przypadku rozświetlenia są większe (3x6 cm) i występują u góry i na dole (w okolicach diody).Dodatkowo występują nierównomierne szczeliny pomiędzy obudową a matrycą.

  Wiem,że serwis Iiyamy ma wewnętrzne normy dotyczące podświetlenia i mierzy jasność w 5 punktach matrycy.

  Czy serwis jest w stanie całkowicie usunąć defekty podświetlenia matrycy poprzez rozłożenie i ponowne staranne i precyzyjne złożenie panelu ?

  PS. Z lektury www.prad.de wynika,że podobne defekty zdarzają się również u Eizo,NEC,Sony,Viewsonic,itd. i trzeba mieć szczęście by trafić na idealnie podświetlony egzemplarz.

  Pozdrawiam
 • Zasilacze UPS
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam ja nie wierzę że w serwisie gwarancyjnym LCD ktoś by zaryzykował
  rozbieranie matrycy aby poprawić równomierność oświetlenia ekranu bo
  jest to operacja b. ryzykowna i mało prawdopodobne poprawienie producenta matrycy. Jednym z głównych parametrów jakości matrycy jest równomierność rozproszenia podświetlenia ekranu i te matryce które
  przechodzą w I gatunku są montowane przeważnie w monitorach firmowych producenta matryc, a gorsze idą do monitorów innych producentów bez tradycji, są jeszcze matryce na których producent nie
  umieścił nazwy kto je wyprodukował i nie raz na takich jest naklejka f-my
  Chungwa słynnej z kiepskiej jakości kineskopów monitorowych. Na razie
  gdy produkcja matryc nie zaspakaja ilością producentów monitorów to sytuacja jest taka jaka jest.
 • Poziom 12  
  satgal napisał:
  Witam ja nie wierzę że w serwisie gwarancyjnym LCD ktoś by zaryzykował rozbieranie matrycy aby poprawić równomierność oświetlenia ekranu

  Miałem na myśli poprawienie samego montażu chińskiej fabryki,która składa panel LCD (matryca+moduł elektroniczny+obudowa).
  http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=65
  Wydaje mi się,że przyczyną jest nieprecyzyjnie złożona obudowa panelu(zbyt duże naprężenia?).
  Świadczą o tym nierównomierne szczeliny między obudową a matrycą.

  satgal napisał:
  Na razie gdy produkcja matryc nie zaspakaja ilością producentów monitorów to sytuacja jest taka jaka jest.

  Dlatego polecam kupującym sprawdzenie podświetlenia w ciemnym pomieszczeniu lub kupowanie w internecie (10 dni na zwrot towaru).
 • Zasilacze UPS
 • Pomocny post
  Spec od monitorów
  W tej matrycy są źle ułożone polaryzatory. Można to poprawić jednak jest ryzyko uszkodzenia martycy. Robiłem to ale w LCD gwarancyjnych gdzie miałem do wyboru wymienić monitor na mowy lub naprawić matrycę. Nie było żadnego ryzyka więc mogłem się bawić.
 • Pomocny post
  Spec od monitorów
  Może i jest to problematyczne dla kogoś kto nigdy nie rozbierał LCD. Robiłem to już kilka razy. Często jest tak, że polaryzatory można ułozyć w jeden tylko możliwy sposób i nie da się pomylić. A każdym innym przypadku wystarczy zapamiętać kolejność i sposób ułożenia.
  Problemem za to jest to, aby mieć warsztat bez kurzu i zanieczyszczeń. Całe to dziadostwo przykleja się do polaryzatorów i matrycy. Efekt - widoczne piękne kropki po włączeniu.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam tak jak koledzy sugerują aby rozebrać matrycę i złożyć matrycę po
  swojemu od nowa i może być ok, jak udowodnić klijentowi że teraz jest lepiej, oprócz polaryzatorów w matrycy jest problem z jednolitą strukturą
  szkła, tak pisze serwis NEC z Białegostoku przy okazji wystawiania na Allegro swoich LCD, według mnie rozebranie monitora i poprawienie mocowania w nim matrycy nic nie pomoże bo nie tu jest problem. Ja ostatnio rozbierałem matrycę w monitorze który był po powodzi w Niemczech, cały monitor wewnątrz był mocno zardzewiały,robiłem to bez
  przekonania że coś z tego wyjdzie po rozebraniu na drobne kawałki oczyszczeniu i ponownym złożeniu monitor działa i to bez najmniejszych
  zastrzeżeń kilka miesięcy.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  W tym konkretnym przypadku przejaśnienia są spowodowane naprężeniami w obudowie monitora i samej matrycy.
  Jednolita struktura szkła - którego szkła? (tego z którego zrobiona jest sama matryca??)
  Odbiegając od tematu z tego co mi wiadomo to serwis NEC jest w Bielsku (wiem bo zamawiałem tam trafo).

  Czyste polaryzatory (nie zalane np: cherbatą), nie powodują takich plam, przynajmniej ja się z takim objawem nie spotkałem a kilka matryc juz w życiu rozebrałem. Czasem między polaryzatory potrafi wleźć jakiś robal - fajnie to wygląda.
  Nierównomierne podświetlenie wiąże się najczęściej ze zużyciem świetlówek lub naciskiem na matrycę.
  Chyba że na starcie producent zawalił konstrukcję podświetlenia.
  Istnieją również matryce które w zależności od kąta patrzenia dają efekt nierównomiernego podświetlenia ale takich jest coraz mniej.

  Co do rozbierania matryc domowym sposobem to do tego trzeba czystego fartucha, mocnych nerwów, delikatnych rąk (uwaga na taśmy) i maksymalnie sterylnego pomieszczenia z wilgotnym powietrzem.
  Tylko nie stosujcie preparatów antystatycznych bezpośrednio na matryce, polaryzatory i światłowód. Takimi płynami możecie dodatkowo spryskać sobie ręce po umyciu ich wodą.
  Powodzenia
 • Spec od monitorów
  Jak dla mnie jest to uszkodzenie matrycy - punktowe pęknięcia i rozlanie.
 • Poziom 40  
  Myślę że tych pryszczy dostał jak służył za tarczę strzelecką, podobno acze jest najlepsze na odplamiacze.
 • Poziom 12  
  StynkS napisał:
  Chyba że na starcie producent zawalił konstrukcję podświetlenia.

  Reklamacja została rozpatrzona pozytywnie i otrzymałem zwrot pieniędzy od Iiyamy Polska.
 • Poziom 11  
  Witam
  Przeczytałem na tym forum chyba wszystko co do nierównomiernego podświetlenia matryc LCD. Jednak nie mogę się pogodzić z tym co zobaczyłem na ekranie monitora Eizo FlexScan M1700. Rozumiem też pewne niedociągnięcia, jak to określają producenci pewnym współczynnikiem. Jednak ten egzemplarz przebija chyba wszystkie współczynniki.
  Na czarnym tle widać jedynie te przejaskrawienia, ale już na jednolitych kolorach efekt jest taki jak na namagnesowanym kineskopie.

  Zdjęcie: http://auta.dolibog.com.pl/images/eizo.jpg
  lewa strona przy normalnym świetle w pokoju, ustawiona jaskrawość 60%
  prawa strona zgaszonym świetle w pokoju, ustawiona jaskrawość 20%

  Co o tym sądzicie.
 • Poziom 20  
  Też mam ten monitor, iiyama 481 i też matryca jest źle podświetlona.

  I jest to na pewno wynik złego skręcenia, bo było wszystko dobrze do czasu, gdy nie padł inwerter i monitor wrócił z serwisu. Poza tym dociskanie obudowy niweluje te nierównomierności.

  Ale, że są nieduże i widać je tylko na czarnym tle w ciemności, to mi zbytnio nie przeszkadza.
 • Poziom 13  
  Hmmm, może dostałeś inna matrycę? Bo nie wierzę, by naprawa (wymiana) inwertera miała cokolwiek wspólnego z nierównomiernym rozświetleniem czerni... Przy takiej wymianie NIE ROZKRĘCA SIĘ PRZECIEŻ MATRYCY! :) A sama obudowa monitora nie ma tu praktycznie nic do rzeczy. Jej sztywność (plastik) jest ŻADNA w porównaniu z metalową ramką matrycy.