Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia Marshall JCM 800 - Transformator bez uzwojenia z BIASem

djseban 21 Paź 2012 14:22 4800 11
  • #1 21 Paź 2012 14:22
    djseban
    Poziom 9  

Witam
    Moje prace nad JCM 800 2203 chylą się ku końcowi, lecz właśnie przy końcu napotkałem problem. Zakupiłem transformator InMadOut'a:
    http://amptone.redcart.pl/templates/images/description/4686/Image/transformatory/PT34M102.pdf
    lecz teraz okazało się, że nie ma on uzwojenia z BIASem (w oryginalnym schemacie napięcie na BIASie powinno wynosić około 100v). Pytanie mam następujące: co zrobić aby pociągnąć BIAS od napięcia anodowego?
    Cały układ jest zrobiony tak jak na layoucie:
    http://site.triodestore.com/JCM8002203Stock.pdf
    Oczywiście BIAS nie jest podłączony.

Pozdrawiam

0 11
  • #2 21 Paź 2012 15:32
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

djseban napisał:
    okazało się, że nie ma on uzwojenia z BIASem (w oryginalnym schemacie napięcie na BIASie powinno wynosić około 100v). Pytanie mam następujące: co zrobić aby pociągnąć BIAS od napięcia anodowego?

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/zasilacz.htm
    Rysunek 5 chociażby...

djseban napisał:
    Cały układ jest zrobiony tak jak na layoucie:
    http://site.triodestore.com/JCM8002203Stock.pdf

Ty lepiej wstaw schemat ideowy, nie będziemy tej druciarni przecie analizować...

0
  • #3 21 Paź 2012 15:48
    djseban
    Poziom 9  

Okej, zamieszczam schematy. Zasilacz 100W Output Stage i Preamp Master Volume

Kopia Marshall JCM 800 - Transformator bez uzwojenia z BIASem Kopia Marshall JCM 800 - Transformator bez uzwojenia z BIASem

Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie jak objawia się brak podłączonego BIASu? Ja, gdy włączam wzmacniacz na ON lampy normalnie żarzą, gdy jednak włączę przycisk Standby na ON wzmacniacz (kolumna) zaczyna buczeć i lampy EL34 się wzbudzają (to znaczy zaczynają mocniej się świecić).

Pozdrawiam

0
  • #4 21 Paź 2012 16:32
    jdubowski

djseban napisał:
    Okej, zamieszczam schematy. Zasilacz 100W Output Stage i Preamp Master Volume
    Kopia Marshall JCM 800 - Transformator bez uzwojenia z BIASem

Rozumiem schemat zasilacza w/g tego co na dole - jeśli tak to układ z rys. 5 na wspomnianej stronie Toma będzie w sam raz.

0
  • #5 21 Paź 2012 16:34
    djseban
    Poziom 9  

Ok. Jeszcze miałbym taką prośbę, mógłby Pan wpasować jakoś ten układ od Toma w ten zasilacz? Ja już po 5 dniach roboty jestem niestety wykończony mentalnie i wszystko mi się miesza, tak to miałbym lepsze na to spojrzenie i wiedziałbym jakie elementy muszę dokupić.

Pozdrawiam

0
  • #6 21 Paź 2012 16:46
    jdubowski

djseban napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie jak objawia się brak podłączonego BIASu? Ja, gdy włączam wzmacniacz na ON lampy normalnie żarzą, gdy jednak włączę przycisk Standby na ON wzmacniacz (kolumna) zaczyna buczeć i lampy EL34 się wzbudzają (to znaczy zaczynają mocniej się świecić).

A ty masz za dużo tych lamp czy za dużo pieniedzy - pytanie jest z gatunku "Co sie stanie jak rozpędzę samochód pozbawiony hamulców do 100km/h".

Lampy się zaś nie wzbudzają tylko płynie zbyt duży prąd anodowy.
    Pamiętaj że uruchomienie wzmacniacza zacząć musisz od uruchomienia bez lamp celem przekonania się o prawidłowości pracy zasilacza (pamiętaj o rozładowaniu kondensatorów filtra po tym teście).

Dodano po 9 [minuty]:

djseban napisał:
    Jeszcze miałbym taką prośbę, mógłby Pan wpasować jakoś ten układ od Toma w ten zasilacz?

Odrobina własnej pracy nie zawadzi.
    Dla wypoczynku przewałkuj stronę Toma, nie będziesz zadawał pytań jak wyżej...

0
  • #7 21 Paź 2012 19:00
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

On te lampy już prawdopodobnie zatłukł na śmierć. Kto by przez 5 dni wytrzymał katowanie pałką drewniana po głowie...

0
  • #8 21 Paź 2012 21:37
    djseban
    Poziom 9  

No niestety (a może i stety :D) painlust, mylisz się. Wzmacniacz odpaliłem tak dwa razy na 3 sekundy, obecnie zrobiłem układ, który polecił mi jdubowski - działa, chociaż jeszcze do roboty trochę będzie (mod #34/#36). Mam jeszcze pytanie odnośnie transformatora. Czy właśnie taki jak wyżej, starczy do zasilenia takiego wzmacniacza? Kolega, który budował podobny dostał kiedyś maila od pana Ogonowskiego, w którym pisał on, że na taki wzmacniacz potrzebne jest przynajmniej 250W mocy. Ten, który posiadam ma lekko ponad 190 (tak jak piszą w specyfikacji).

Pozdrawiam

0
  • #9 21 Paź 2012 22:00
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Za każdym razem jak włączałeś końcówkę bez biasu to lampy obrywały tak po tyłku jak ty byś dostał w twarz od Tysona. Jeśli ich nie zatłukłes to na pewno nie mają już 100% emisji. Zrobienie układu biasu to akurat połowa sukcesu. Teraz trzeba jeszcze ten bias ustawić. Standardowo prąd spoczynkowy dla tej końcówki to jakieś 30mA na lampę. Jeśli trafo się nie grzeje to będzie dobre. Daje i tak za wysokie napięcie więc co najwyżej napięcie sobie siądzie. Ważne żeby uzwojenie się nie przegrzały.

0
  • #10 22 Paź 2012 00:34
    djseban
    Poziom 9  

Niestety, transformator się grzeje (tylko sieciowy). Tylko dlaczego? Może po prostu jest za słaby na takiego ampa?

Pozdrawiam

0
  • #11 22 Paź 2012 10:51
    jdubowski

[quote="djseban"]Niestety, transformator się grzeje (tylko sieciowy). Tylko dlaczego?

Samo żarzenie EL34 to około 40W, przy twoich 510V spoczynkowy prąd 25mA na lampę da około 51W, dorzucając potrzeby przedwzmacniacza w spoczynku transformator będzie obciązony w nieco ponad 50%, do ciągłej pracy z wysterowaniem taki transformator jest za mały, przewidziany był zapewne do wzmacniacza z jedną parą EL34.

Nadto rodzi sie pytanie czy u ciebie płynie w spoczynku 25mA czy więcej, warto pomierzyć...

0
  • #12 22 Paź 2012 21:58
    djseban
    Poziom 9  

Problem został rozwiązany. Wczoraj niestety nie miałem części do zrobienia układu od jdubowski i musiałem podłączyć napięcie z AUX'a. Po podłączeniu układu wszystko zaczęło działać prawidłowo.

Pozdrawiam

0