Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System UPS instalacji C.O. + solary + ogniwa fotowoltaiczne

21 Paź 2012 17:40 9408 10
  • Poziom 9  
    Witam Was! : )

Może na początku krótko naświetlę sytuację:
    W tym roku zainstalowałem solary do ogrzewania wody użytkowej oraz piec z podajnikiem na ekogroszek. W skład systemu wchodzą standardowe elementy takie jak sterownik (CO+solary), pompa CO, pompa solarów, pompa CWU...
    Nie zliczałem jeszcze dokładnie zapotrzebowania na prąd, a orientacyjnie pewnie możecie sobie wyobrazić ile taki układ może pobierać prądu.

Do całej tej instalacji chciałem jeszcze dorzucić ogniwa fotowoltaiczne, które zasilałyby w/w elementy. Myślę teraz nad tym jak skonstruować układ, który spełniałby moje wymagania, które można opisać takimi scenariuszami:

1. Gdy jest słonecznie: cały układ zasilany jest ogniwami fotowoltaicznymi.
    2. Gdy jest noc: sterownik + pompa CO + pompa CWU zasilane są z akumulatora.
    3. Gdy brakuje słonecznych dni a akumulator zaczyna być rozładowany: układ zaczyna być zasilany z 230V a akumulator ładuje się z 230V.

Chciałbym aby zasilanie 230V używane były tylko w ostateczności. Wyglądałoby to zapewne tak, że wszystkie elementy zasilane byłyby zawsze z akumulatora 12V poprzez przetwornice na 230V, akumulator ładowany byłby ogniwami (które są na 24V, tak?).

Do całości jednak trzeba byłoby dodać założenie, że akumulator nigdy nie może być rozładowany bardziej niż do ~50%, aby w przypadku braku prądu z 230V w pochmurny dzień cały układ mógł działać awaryjnie.

Wstępnie wymyśliłem zwyczajnego UPS'a z możliwością ładowania akumulatora z ogniw fotowoltaicznych. Nie wiem jednak jak zachowują się UPS'y. :/ Wydaje mi się, że gdy jest prąd w 230V to mostkiem 230V z sieci zasilane są wszystkie elementy układu, a dopiero gdy brak 230V - powoduje przełączenie na akumulatory. W takim wypadku kiepsko sprawdziłby się taki zwyczajny UPS, bo ogniwa fotowoltaiczne nie byłyby wykorzystywane.

Idealny byłby układ, który: zawiera akumulatory ładowane ogniwami fotowoltaicznymi oraz przetwornicę, która zamienia 12V aku na 230V. W wypadku gdy naładowane aku spada poniżej 50% - aku doładowywany jest z 230V.

Zastanawiam mnie tylko fakt, czy taki układ jest opłacalny z wydajnościowego punktu widzenia? Każda przetwornica, ładowanie to zawsze jakieś straty energii. Nie wiem też jakiej mocy musiałbym zainstalować ogniwa fotowoltaiczne?

EDIT: Myślałem też o układzie: zwykły UPS plus przetwornica 24V (ogniw) na 230V. W takim wypadku prąd wytwarzany przez ogniwa zasilałby UPS jak z normalnego gniazdka. Dalej UPS (offline) zasilałby układ a niewielki prąd ładowałby aku. W przypadku dużego spadku napięcia na ogniwach zasilanie przełączałoby się na 230V sieciowe. Pytanie tylko: czy da się z tych 24V ogniwa falować na 230V bez dużych strat energii? I ogniwa musiałyby dostarczać na tyle dużo energii by zasilić układ i do tego jeszcze ładować akumulator.

EDIT2: Dalej grzebiąc w internecie znalazłem rozwiązania: ogniwa + regulator ładowania + akumulator + przetwornica do 230V. Czy istnieją regulatory ładowania, które w przypadku braku odpowiedniego prądu na ogniwie przełączają się na ładowanie z 230V?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Świetnie! Właśnie na takim urządzeniu pracującym w trybie Energy Saving mi zależało! Szukałem również alternatyw do tego produktu, ale z mizernym skutkiem... Pewnie dlatego nie mogłem znaleźć takiego urządzenia. ; p Dzięki!
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Dzień dobry wszystkim!

Mam dodatkowe pytanie: czy takie coś można zasilać wiatrem oprócz (lub zamiast) fotowoltaniką? Innymi słowy czy na wejściu może być dowolne "nieprzewidywalne" źródło zasilania ? (moja logika by podpowiadała, że tak, ale logika laików często bywa zwodnicza...).
  • Poziom 16  
    Zaleca się podłączenie wiatraka przez regulator do akumulatora, a nie do wejścia "solar".
  • Poziom 16  
    Witam,
    Zastanawiałem się nad podobnym problemem, nawet przez jakiś czas testowałem układ składający się z trzech paneli fotowoltaicznych o mocy 225 W (jeden) połączonych szeregowo plus regulator ładowania EP MPPT 3215RN. Regulator ładował dwa akumulatory VIPOW 55Ah połączonych szeregowo. (regulator ma funkcję wykrywania akumulatora 12 V lub 24V i wejście do 150V napięcia stałego z paneli fotowoltaicznych). Dodatkowo do tych samych akumulatorów podłączyłem przetwornicę Orvaldi 24V-1kW a z jej wyjścia zasiliłem sterownik pompę solarną i automatykę do pieca co. Problemem było jednak rozładowanie się akumulatorów w pochmurne dni i w tym momencie nie było zasilania awaryjnego. Przerobiłem układ następująco:
    Panele fotowoltaiczne podłączone są do inwertera Mastervolt Solanin 600 który synchronizuje się z siecią publiczną, zamiast przetwornicy podłączyłem UPS Orvaldi INV24 a do niego te same akumulatory. Inwerter niezależnie oddaje energię do sieci która jest "konsumowana przez gospodarstwo domowe" teoretyczne nadwyżki są oddawane do sieci. UPS ładuje akumulatory z sieci 220 V do której oddają energię panele fotowoltaiczne poprzez inwerter, w przypadku braku napięcia sieciowego UPS zasila podłączone odbiorniki. Problemem jest tylko marnowanie się energii w przypadku kiedy mamy słoneczny dzień a z jakiegoś powodu zaniknie się publiczna bo wtedy inwerter nie pracuje (względy bezpieczeństwa). Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Wiktor813 napisał:
    Witam,
    Zastanawiałem się nad podobnym problemem, nawet przez jakiś czas testowałem układ składający się z trzech paneli fotowoltaicznych o mocy 225 W (jeden) połączonych szeregowo plus regulator ładowania EP MPPT 3215RN. Regulator ładował dwa akumulatory VIPOW 55Ah połączonych szeregowo. (regulator ma funkcję wykrywania akumulatora 12 V lub 24V i wejście do 150V napięcia stałego z paneli fotowoltaicznych). Dodatkowo do tych samych akumulatorów podłączyłem przetwornicę Orvaldi 24V-1kW a z jej wyjścia zasiliłem sterownik pompę solarną i automatykę do pieca co. Problemem było jednak rozładowanie się akumulatorów w pochmurne dni i w tym momencie nie było zasilania awaryjnego. Przerobiłem układ następująco:
    Panele fotowoltaiczne podłączone są do inwertera Mastervolt Solanin 600 który synchronizuje się z siecią publiczną, zamiast przetwornicy podłączyłem UPS Orvaldi INV24 a do niego te same akumulatory. Inwerter niezależnie oddaje energię do sieci która jest "konsumowana przez gospodarstwo domowe" teoretyczne nadwyżki są oddawane do sieci. UPS ładuje akumulatory z sieci 220 V do której oddają energię panele fotowoltaiczne poprzez inwerter, w przypadku braku napięcia sieciowego UPS zasila podłączone odbiorniki. Problemem jest tylko marnowanie się energii w przypadku kiedy mamy słoneczny dzień a z jakiegoś powodu zaniknie się publiczna bo wtedy inwerter nie pracuje (względy bezpieczeństwa). Pozdrawiam

układ dobry ale nie zawsze się sprawdzi nowe liczniki elektroniczne prąd (nadwyżkę)podawaną do sieci liczą jako zużycie jak byśmy pobrali od ZE
  • Poziom 24  
    Thew skąd Ty wykopujesz te tematy sprzed roku :D
  • Poziom 20  
    Niestety aktywnie dopiero od jakiegoś czasu mogę uczestniczyć jakiś czas temu nie miałem wcale czasu na nic non stop gonitwa praca itp teraz znajdują się chwile i możliwość wypowiedzi kopie patrze co było bo wcześniej nie było czasu przyjrzeć się tematom były czasy też że za granicą mobilny internet i nie dało się zaszaleć bo limit załatwiało się pocztę jakieś ważne sprawy a na resztę nie było limitu.
    Był też czas gdy miałem poważny wypadek operacje rekonwalescencje i rehabilitacje wiadomo że wtedy zero czasu dostępu i chęci na inne rzeczy tym bardziej jak się było krojonym w kilku miejscach.
  • Poziom 17  
    Pytanie do specjalistów.
    Czy ups ON-Line Legrand MEGALINE 5000 nie zgłupieje jak podłącze mu bezpośrednio za pomocą odpowiedniej ładowarki akumulatorów zasilanie z PV ?
    Miał bym wtedy częściową przetwornicę ON-Grid , bez oddawania energii do sieci.