Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia sygnału- Tychy.

medof 21 Paź 2012 19:52 3531 24
  • #1 21 Paź 2012 19:52
    medof
    Poziom 9  

Witam,

Na początku podam parametry mojego sprzętu:

Antena:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-...okopasmowe/347-antena-szerokopasmowa-log-2-65

taka jak na zdjęciu, dokładnie log 2-65

Długość kabla- 10 m

Tuner- wbudowy w tv Manta 4201, wcześniej testowana WIWA

Wzmacniacz antenowy- o 25 dB +-2

Wzmacniacz kablowy 22dB.

Lokalizacja- Tychy, 1 piętro, blokowisko, okno wychodzące w kierunku zachodnim, tylko i wyłącznie możliwość podłączenia anteny na balkonie, który jest skrajny, więc powiedzmy że pod kątem idzie złapać sygnał z Kosztowy, który jest na północnym-wschodzie.

Moim problemem są zakłócenia, aczkolwiek nie zawsze one występują, zazwyczaj wieczorami, a polegają one na tym, że jakość sygnału skacze, różnie od zastosowanej kombinacji,( ale będę podawał przy obecnej kombinacji czyli z zastosowanym wzmacniaczem antenowym 25dB) więc siła sygnału wynosi około 78%, a jakość waha się od 99-45 i w trakcie zmiany wartości jakości obraz i dzwięk się traci na kilka sekund. Do Nadajnika Kosztowy mam z 25 km, więc nie jest to ogromna odlegość. Bez zasilacza sygnał jest zerowy.

Co mogę zrobić by ustabilizować ten sygnał i móc w końcu normalnie pooglądać tv?

Facet w sklepie gdzie kupowałem ten zestaw, powiedział mi, że każdy tak ma, że jest to wina nadajnika Kosztowy- g. prawda, koleżanka też od nich odbiera, ma antene na strychu i nie ma takich zakłóceń, co może być przyczyną?

0 24
  • Pomocny post
    #2 21 Paź 2012 20:31
    _cheetah_
    Poziom 37  

medof napisał:
    g. prawda,
    Masz rację, bo problemem jest lokalizacja twojej anteny, a nie Kosztowy:

medof napisał:
    Lokalizacja- Tychy, 1 piętro, blokowisko, okno wychodzące w kierunku zachodnim, tylko i wyłącznie możliwość podłączenia anteny na balkonie, który jest skrajny, więc powiedzmy że pod kątem idzie złapać sygnał z Kosztowy, który jest na północnym-wschodzie.
    Bardzo trudne warunki odbioru. Falowanie jakości sygnału może pochodzić z różnych powodów:
    • przesterowywaniem wzmacniacza wahającymi się okresowo sygnałami odbieranymi przez antenę.
    • dużymi wahaniami sygnałów odbieranych przez antenę. Możliwe zwłaszcza wieczorem lub o poranku, kiedy są najgorsze warunki propagacji sygnałów TV
    • okresowymi zakłóceniami o zwiększonej ilości - np. zwiększony ruch samochodowy w pobliżu budynku, urządzenia elektryczne w mieszkaniu i u sąsiadów, etc...
    W praktyce może występować mieszanka tych przyczyn...

Rozwiązanie to zmiana lokalizacji anteny (czasami decydują nawet cm), podniesienie / opuszczenie "nosa" anteny, dobór innej anteny, dobór wzmacniacza.
    Podstawa to precyzyjne ustawienie anteny na MAX jakości najgorzej odbieranego mux-a. Tylko uważaj, bo mux-3 to w ogóle jest odbierany marnie z uwagi na niską moc nadajnika oraz zakłócenia od czeskiego Pradeda.

medof napisał:
    Wzmacniacz antenowy- o 25 dB +-2
    A co to za wzmacniacz - specjalny wbudowywany w antenę cy montowany na kablu antenowym?

medof napisał:
    Do Nadajnika Kosztowy mam z 25 km, więc nie jest to ogromna odlegość.
    Stosunkowo blisko, powinien być odbiór nawet na antenie pasywnej. Jaki miałeś odbiór na antenie pasywnej, bez wzmacniacza i ze zwykła wtyczką antenową?

medof napisał:
    Bez zasilacza sygnał jest zerowy.
    I tak być powinno.

0
  • #3 21 Paź 2012 21:05
    medof
    Poziom 9  

Jeżeli chodzi o zmianę lokalizacji anteny, to mogę jedynie przenieść ją o 2 metry w prawo, bliżej skraju bloku- tylko że będę musiał wydłużać kabel i jednocześnie go dzielić, więc nie wiem czy nie traci się przez to siłe i jakość? jutro spróbuję i napiszę czy da efekt.

"Obniżenie nosa"
    Nie wiem czy coś to da, bo jeżeli antenę kieruję w stronę Kosztowy, to przede mną jest 3 piętrowy blok, który staram się ominąć podnosząc antene do góry, więc poprzez opuszczenie nosa anteny wkieruję sygnał centralnie w środek bloku.

Siła i jakoś sygnału są wręcz idealne, bo osiągająć jakość 99% a sygnał 75% zarówno na kanałach polsatowskich i tvp-owskich nie można wymagać za dużo. Myślałem, że może wzmacniacz płytkowy ma za duża moc 25dB i przez to są zakłócenia, ale jednak to nie jest tym powodem.

"wzmacniacz"
    Dokupiona płytka do anteny takiego pokroju:

Nie próbowałem odbierać na zwykłej antenie pasywnej. Mieszkam w tym miejscu od kilku miesięcy, więc jest to moja pierwsza instalacja

0
  • Pomocny post
    #4 21 Paź 2012 21:47
    _cheetah_
    Poziom 37  

medof napisał:
    Jeżeli chodzi o zmianę lokalizacji anteny, to mogę jedynie przenieść ją o 2 metry w prawo, bliżej skraju bloku- tylko że będę musiał wydłużać kabel i jednocześnie go dzielić, więc nie wiem czy nie traci się przez to siłe i jakość? jutro spróbuję i napiszę czy da efekt.
    Każde łączenie wprowadza oczywiście straty poziomu sygnału, a co za tym idzie i jego jakości. Ale mogą być one rekompensowane z nawiązką zminą poziomów i jakości po zmianie lokalizacji anteny. Po prostu, trzeba próbować.

Ale, ale - masz sygnał rozdzielony na więcej odbiorników? Jeśli tak, to czym rozdzielasz? Próbowałeś odbioru na pojedynczym odbiorniku bez rozgałęźnika (antena - jeden TV)? A jeśli tak, to z jakim wynikiem w porównaniu do odbioru na rozdzieleniu?

Co do zasady - stabilny odbiór uzyskujemy na bezpośrednim podłączeniu anteny do odbiornika - a dopiero potem dokonujemy rozdziału.

medof napisał:
    "Obniżenie nosa"
    Bardziej podniesienie - potrafi się w ten sposób czasami znacznie likwidować zakłócenia, np. od samochodów.

medof napisał:
    Siła i jakoś sygnału są wręcz idealne, bo osiągająć jakość 99% a sygnał 75%
    Mało poziomu, jak po wzmacniaczu (o ile poziom MAX to 100%).

medof napisał:
    "wzmacniacz"
    Dokupiona płytka do anteny takiego pokroju:
    Nieekranowany i różnie się one spisują. Nie jest powiedziane, że to on właśnie jest przyczyną wszelkiego złą, ale jeśli już to stawiałbym na jakiś masztowy lub liniowy - FTe, AMS, Terrę.

0
  • #5 21 Paź 2012 22:01
    medof
    Poziom 9  

_cheetah_ napisał:
    Ale, ale - masz sygnał rozdzielony na więcej odbiorników? Jeśli tak, to czym rozdzielasz? Próbowałeś odbioru na pojedynczym odbiorniku bez rozgałęźnika (antena - jeden TV)? A jeśli tak, to z jakim wynikiem w porównaniu do odbioru na rozdzieleniu?

Nie, używam tylko 1 telewizora, nie ma mowy o dzieleniu sygnału.

Próbowałem z takim wzmaczniaczem na kabel:

ale zakłócenia są większe niż w przypadku płytki.

Zadam jeszcze lakoniczne pytanie, czy obrócenie anteny o 90 stopni, tak żeby te pręty były pionowo, a nie tak jak jest do tej pory poziomo, zmieni coś?

Załaduj poprawnie zdjęcie (zalecenia Forum/działu) : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html .
    [SP5ANJ]

0
  • Pomocny post
    #6 22 Paź 2012 09:36
    _cheetah_
    Poziom 37  

medof napisał:
    tylko że będę musiał wydłużać kabel i jednocześnie go dzielić,
    Jak "dzielić" to rozdział na więcej odbiorników sam się nasuwa.

medof napisał:
    czy obrócenie anteny o 90 stopni, tak żeby te pręty były pionowo, a nie tak jak jest do tej pory poziomo, zmieni coś?
    Powinno być zdecydowanie gorzej. Sygnały nadawane są w polaryzacji H, więc antena powinna być umieszczana poziomo.
    Gdyby jednak odbiór się poprawił, to by oznaczało, że instalacja jest całkowicie nieodpowiednia do warunków odbioru.

medof napisał:
    Próbowałem z takim wzmaczniaczem
    Raczej liniowe z serii LNA (AMS) czy FTe. W ogólności przy odbiorach DVB-T wystarcza wzmacniacz o wzmocnieniu 15...20dB, a tylko w wyjątkowych sytuacjach o większych wzmacnianiach.

0
  • #7 22 Paź 2012 10:56
    medof
    Poziom 9  

_cheetah_ napisał:
    Jak "dzielić" to rozdział na więcej odbiorników sam się nasuwa.

Chodziło mi o dzielenie kabla, tzn mam teraz te 10 m i żeby przełożyć antenę to będę musiał dołożyć dodatkowe 3 metry kabla, więc w pewnym sensie jest to jakieś dzielenie. Instalując tez wzmacniacz kablowy tak samo dzieli się kabel.

Może ktoś inny miał podobny problem i jakoś go rozwiązał?

Bo takie kupowanie części raczej nie ma sensu, a nuż się uda, przecież jest to nowa instalacja, nowe wzmacniacze, nowy tv, więc nie powinno być z tym problemu, jedynie ta lokalizacja robi swoje...

edit:
    Zapomniałem jeszcze o jednym. Kiedyś próbowałem złapać zasięg z nadajnika w Wiśle, zasięg złapało, kanały odbierało, ale był niestety ten sam problem...

edit:
    Do nadajnika Kosztowy w linii prostej mam 15 km...

0
  • #8 25 Paź 2012 12:31
    medof
    Poziom 9  

_cheetah_ napisał:
    Rozwiązanie to zmiana lokalizacji anteny

Niewiele pomogło... aczkolwiek przy zmianie anteny to multiplex 1 ma siłe 25- więcej nie idzie wyciągnąć, a 2 ma coś około 78... ale problem nadal ten sam.

0
  • #9 25 Paź 2012 15:32
    egon42
    Poziom 37  

Kolego określenie

medof napisał:
    Lokalizacja- Tychy, 1 piętro, blokowisko, okno wychodzące w kierunku zachodnim
    to nic nie daje trzeba by podać dokładny adres to można coś więcej doradzić bo jeżeli to osiedla od torów na północ to sygnał powinien być jeżeli od torów na południe to teren opada w dół i ciężko to widzę bo pewnie nie ma czystego kierunku na kosztowy. W lokalizacji tory na południe próbował bym łapać sygnał ze szczyrku ale z szczyrku. nadają tylko 2 MUX. Sam mam podobne warunki okno na zachód i aby odbierać 3MUX antenę muszę nieć na dachu.

0
  • #10 25 Paź 2012 18:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Może ja coś podpowiem.

Problem 1-szy -

medof napisał:
    Do nadajnika Kosztowy w linii prostej mam 15 km...

I do tego wzmacniacz na wzmacniaczu - wzmacniaczem pogania i jeszcze :

Cytat:
    Niewiele pomogło...

Zobacz, że nawet przy braku napięcia w.cz. (sygnału) od nadajnika Kosztowy z tej odległości gdzie zachodzi wielokrotność odbić wiązki w.cz. przy mocy nadawczej 100kW i 63kW ERP - to "brak ten" będzie poprawnym sygnałem .

Problem 2-gi -
    medof napisał:
    przecież jest to nowa instalacja, nowe wzmacniacze, nowy tv, więc nie powinno być z tym problemu, jedynie ta lokalizacja robi swoje...

Nowe nie znaczy, że dobre i piękne - niech przykładem będzie twój wzmacniacz (konkretnie jego wejście jako filtr górnoprzepustowy) :

Podpowiem, że w powodu cięcia kosztów u producenta, wstawiane elementy są (bardzo delikatnie pisząc) do Niczego.

O kablu nic nie napisałeś a szkoda.

Pozdrawiam.

0
  • #11 27 Paź 2012 13:50
    medof
    Poziom 9  

egon42 napisał:
    podać dokładny adres

Wpisując mój adres w google- pokazuje całkiem inną lokalizacje, ale postram się wytłumaczyć
    Wpisz google eartch Tychy Bacha, a w kółeczku masz zaznaczony adres

SP5ANJ napisał:
    I do tego wzmacniacz na wzmacniaczu - wzmacniaczem pogania i jeszcze :

Dlatego usunąłem 1 wzmacniacz i zostawiłem ten przy antenie.

Kabel antenowy najzwyklejszy:

kabel antenowy RG6-CCS 100m

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #12 27 Paź 2012 19:31
    irekr
    Moderator

A może takż zdejmiesz ten wzmacniacz przy antenie..?
    W odległości 11 km od Kosztów każdy wzmacniacz będzie przesterowany. TVP2 wychodzi z poziomami powyżej 100 dB, a to najsilniejszy sygnał.

0
  • #13 27 Paź 2012 22:49
    medof
    Poziom 9  

ściągałem i nic nie łapie...

0
  • Pomocny post
    #14 28 Paź 2012 01:23
    irekr
    Moderator

Lokalizacja jaką opisujesz jako blokowisko to obszar na którym stosowanie anten o silnej kierunkowości nie jest najlepszym pomysłem. Antena LOG2-69 to antena silnie kierunkowa, o bardzo dużym stosunku promieniowania przód/tył.
    Przy tak małej odległości od nadajnika i braku widoczności optycznej nadajnika sygnały jakie masz na balkonie pochodzą głównie z odbić i rozproszenia.
    Specyfiką odbioru cyfrowego w takich warunkach to korzystanie z anten o minimalnej kierunkowości, a nawet anten dookólnych. Ostatnio walcząc w śródmieściu Warszawy posługuję się takim wynalazkiem:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    To dziwadło w warunkach ścisłej zabudowy jest nadzwyczaj efektywne. Do odbioru analogowego się nie nadaje - straszne odbicia sygnału - ale cyfra "lubi odbicia", bo sygnały odbite poprawiają jakość przekazu, odwrotnie jak to jest w analogu.
    Twoja uwaga odnośnie umieszczenia w innej płaszczyźnie niż pozioma jest jak najbardziej na miejscu: sygnał odbity czy rozproszony nigdy nie ma tego samego wektora polaryzacji co sygnał bezpośredni i wynika to z praw fizyki.
    Gdybym ja robił takie testy to zacząłbym od takiej prostej anteny i "wyszukał" miejsce, gdzie sygnał ma maksymalny poziom tak siły jak i jakości. Wyniki mogą być zadziwiające.
    Zupełnie oddzielną sprawą jest realna możliwość występowania fizycznych zakłóceń od różnych urządzeń. Czy w czasie występowania problemów z odbiorem cyfrowym sprawdzałeś jak wygląda odbiór analogowy?

I tu uwaga; na ekranie odbiornika cyfrowego wszelkie zakłócenia - np iskrząca instalacja zapłonowa w motorynce - są widoczne z opóźnieniem około 4 sekund od momentu ich rzeczywistego występowania.

0
  • Pomocny post
    #15 29 Paź 2012 10:15
    egon42
    Poziom 37  

Tychy Bacha 1 piętro to bardzo kiepskie warunki bo wszędzie na około jest wyższa zabudowa sygnał aby dojść do anteny musi przejść przez kilkanaście bloków i sieć trolejbusową.

irekr napisał:
    sprawdzałeś jak wygląda odbiór analogowy?
    Szaczególnie sprawdził bym jak działa tvn z kanału 32 i Polsat z kanału 47.

0
  • #16 29 Paź 2012 10:58
    medof
    Poziom 9  

Dzisiaj sprawdzę jak działa analogowo.

Jak nie, to zainwestuje w tą mniejszą antenkę, pytanie tylko czy dać tam płytkę czy może Symetryzator ?

Fakt, lokalizacja beznadziejna, aczkolwiek zauważyłem, że sąsiad w frontowym bloku posiada zwykłą antene siatkową, tylko że on mieszka na 2 piętrze i ma ją skierowaną centralnie w kierunku nadajnika Kosztowy.

Jak wrócę to napiszę precyzyjnie siłe i jakość tvn z 32 i polsatu z 47

0
  • #17 29 Paź 2012 20:42
    medof
    Poziom 9  

Przepraszam, że piszę posta pod postem, ale miałem podać informacje dotyczącą zasięgu, a więc tak, w moim tv nie ma opcji szukania analogowo programów po kanałach, jedynie po częstotliwości, a więc złapałem kilka kanałów,

Polsat 679.25 odbiera dobrze, ale nie idealnie, śnieży

TVN 559,31 MHz odbiera bez szału, raz załapie a raz nie, do tego mocno śnieży i czasami jest bez głosu...

Polsat 647.25 mega śnieży, efekt podwójnego obrazu.

a jeżeli chodzi o tvp1 i 2 to nie jest tak źle

Z kolei jeżeli chodzi o odbiór cyfrowy to na kanale 55 mam Jakość 91, 95,99, 97, 62, 46, 85 i w tym momencie jak spada na niższy poziom to są te zakłócenia, obraz stopuje i dzwięku brakuje. Moc 62

Kanał 49 to jakość podobnie jak wyżej, moc 76.

Zauważyłem, że wczoraj na kanale 55 miałem siłe sygnału 20, ale za to nic nie przerywało.

Jest to sens kupować tą mniejszą antene? Czy może jakaś inna złota rada?

Bo ponadto przy gorszych warunkach atmosferycznych nie przerywało, a teraz jeżeli nie ma żadnych opadów to przerywa.

PS. Jako ciekawostka dodam, że Czeskie kanały nie przerywają... a przy obecnym ustawieniu anteny, nie łapię sygnału z Wisły czy Częstochowy.

PS 2. Przy dłuższym wpatrzeniu się w obraz analogowy, zauwazyłem, że też są zakłócenia, np tvp 1- w miare czysty jest, ale czasami pojawia mi się snieg, no ale obraz się nie zatrzymuje, tak jak to jest w przypadku odbioru cyfrowego. Jest to takie impulsowe.

0
  • Pomocny post
    #18 30 Paź 2012 21:47
    h jaworski
    Specjalista AGD

Jeżeli nie ma dobrego Polsatu i TVN-u to też raczej będzie ciężko żeby złapać doby sygnał dvb-t.

medof napisał:
    Czy może jakaś inna złota rada?
    w takim przypadku raczej nie ma złotych rad może 1 antenę dać wyżej bo na tym osiedlu są bloki 3 piętra+ dach na zdjęciu widać że sygnał musi się przebijać przez kilka budynków.

0
  • #19 31 Paź 2012 11:11
    medof
    Poziom 9  

No i w tym problem, że nie można montować anten na dachu, a wyżej też nie mam za bardzo opcji, żeby cokolwiek zamontować, jedynie wchodzi w grę montaż na balkonie.

0
  • #20 05 Lis 2012 10:31
    medof
    Poziom 9  

Ostatnio miałem taki przypadek, że przestało mi odbierać muxa 1, więc poruszałem anteną jeszcze raz, aż w końcu złapałem dobry sygnał, no ale co się okazało, na wieczór znowu to samo. Pytanie co jest przyczyną? Prace konserwacyjne? Za mocny sygnał?

Zamontować symetryzator czy może Tłumik antenowy regulowany TRA-03 który obniży sygnał, bo nie wiem czy na symetryzatorze cokolwiek mi złapie?

0
  • Pomocny post
    #21 05 Lis 2012 16:10
    egon42
    Poziom 37  

Prace konserwacyjne jak są to są robione rano do południa a nie wieczorem. Byłem tam w okolicy koło piątku u klienta w terenie i moim zdaniem tam nie ma szans na dobry pewny odbiór dvb-t bo sygnał zasłania cały pasaż europejski jedyna rada antena wyżej. Jak jeździłem sprawdzać poziom sygnału w Tychach to wychodziło na to żeby mieć wszystkie 3mux to antena musi mieć czysty widok na nadajnik Kosztowy jak zasłaniał blok to o odbiorze można było pomarzyć a tobie sygnał zasłania kilka bloków.

0
  • #22 06 Lis 2012 14:05
    medof
    Poziom 9  

No nic, w takim bądź razie dziękuję za pomoc.

0
  • #23 15 Lut 2013 22:12
    medof
    Poziom 9  

Odgrzeję może trochę kotleta, ale powiem Wam, że przez całą zimę nie miałem zakłóceń i sygnał był idealny, ostatnio jak polepszyła się pogoda to mam zakłócenia na mux-ie z tvp... Pytanie jest następujące, co może być tego powodem? Za silny sygnał, a w zime poprzez warunki atmosferyczne był osłabiony? Czy może jakieś inne zakłócenia?

0
  • #24 16 Lut 2013 13:53
    Olek II
    Moderator

Z opowieści wygląda, że masz za duże wzmocnienie. Usuń ten wzmacniacz kablowy jak wyżej piszesz.

0
  • #25 16 Lut 2013 18:11
    medof
    Poziom 9  

No w tym problem, że jak go usunę to nie mam sygnału, dosłownie zerowy...

0