Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - stworzenie konkretnej formuły

22 Paź 2012 08:29 1563 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    chcę stworzyc w Excelu formułę, która liczy rabat. Pomysł jest taki, że powyżej danej sumy (która jest wyliczona w osobnej komórce) ma mi się pojawic w innej komórce udzielony rabat (np. 10%). Próbowałem robic "licz.jeżeli" i jakimś inny, w którym częściowo to się udało, ale zamiast rabatu pojawiał się napis "prawda" (jeżeli kwota kwalifikowała się do udzielenia rabatu) i "fałsz" (jeżeli kwota jest za mała na rabat). Chciałbym aby zamiast napisu prawda/fałsz pojawiała się liczba.

Mam nadzieję, że wiecie o co chodzi :)
  • Poziom 40  
    Jeżeli masz kłopot z jakaś funkcją w excelu to można wpisując tą funkcję kliknąć na nią i wcisnąć przycisk "pomoc". Wszystko jest tam wytłumaczone co i jak robic by "zadziałało".

Odpowiem ci tak jasno, jak ty opisałeś problem.

Jeżeli już dobrze ci pokazuje Prawdę lub Fałsz to zamiast "prawdy" wpisz formułę obliczająca rabat a zamiast "fałszu" wpisz formułę bez rabatu, i tyle.

Myślę że "wiesz o co chodzi". :)

na marginesie:
    Uważam że w tym przypadku koszystanie z licz.jeżeli() to przerost bo wystarczy zwykłe jeżeli() ale nie wiem co autor liczy więc ... może potrzebne.
  • Moderator Programowanie
    LICZ.JEŻELI to funkcja statystyczna. W zasadzie odpowiedź "zakodowałeś" w treści postu :)
    Jeżeli (kwota > próg ; kwota * %rabatu ; 0)
    i wynik odejmujesz od kwoty...

Hmm, chyba że chodzi o ilość pozycji (sugestia kolegi marek003).