Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Expres Saeco Giro - Nie przygotuje kawy na 3 ziarna

Wiciolo 22 Oct 2012 15:53 3357 7
 • #1
  Wiciolo
  Level 9  
  Mam od pewnego czasu problem z ekspresem, który działa prawidłowo ale tylko jeżeli ma przygotowac kawę słabą (jedn ziarno) lub średnią (2 ziarna). W przypadku chęci przygotowania kawy mocnej automat zmieli kawę, próbuje wykonać parzenie ale nie dochodzi do niego i zostaje wyrzucona sucha kawa do pojemnika. Sadząc po odgłosach pracy silnika, odnoszę wrażenie, że nie ma siły zgnieść kawy i mechanizm zabezpieczenia przerywa proces. Nadmieniam, że rozebrałem cały mechanizm zaparzacza, wyczyściłem i przesmarowałem olejem silikonowym. Wszystko chodzi lekko i bez zacięć a zaparzacz po każdym cyklu prawidłowo przeprowadza operację samoczyszcenia komory kawy. Czy zna ktoś jakieś wytłumaczenie zjawiska no i sposób jego eliminacji. Ekspres ekspoatowany jest już długo i dotąd nie było żadnych problemów.
 • #2
  micho2103
  Level 14  
  Prawdopodobnie przyczyną jest zbyt grubo mielona kawa.Proszę przestawić młynek na drobniejsze mielenie...
 • #3
  Wiciolo
  Level 9  
  Sprawdzałem. Zmiana grubości mielenia niewiele zmienia. Zreszta tego nastawienia nikt nie zmieniał od długiego czsasu a problem zaczął występować dopiero niedawno. Może więc jakieś inne pomysły?
 • #4
  slaff
  Level 15  
  Ekspres zachowuje się jak by miał za dużo nasypane kawy. Zachowuje się dokładnie tak jak by Pan nasypał kawy ręcznie i włączył zwykły cykl z mieleniem kawy. Podwójnej dawki prasa nie jest w stanie ścisnąć i po przeciążeniu układ wyrzuca kawę.
  Po ostatnim serwisie nie przyjrzałem się czy to możliwe, że z młynkiem może nasypać więcej niż jest w stanie ścisnąć. ale tu trzeba szukać przyczyny. Proszę wypróbować z małą ilością nasypaną ręcznie, jeśli to nie pomoże to cykl bez kawy. Jeżeli i to nie pomoże to przyczyna leży w ciężko pracującym mechanizmie.
 • #5
  Wiciolo
  Level 9  
  To prawda, że expres zachowuje sie tak jakby miał za dużo kawy ale czy jest jakiś czujnik (który mogł się sam rozregulować) a jeżeli tak to jak ustalic jego prawidłowe położenie. Mechanizm zaparzacza jest sprawny. Wszystko pracuje lekko i bez zatarć.
 • #6
  slaff
  Level 15  
  Nie zwróciłem uwagi, że to Giro. W giro dozowanie jest w automacie, jest to trochę skomplikowane, zdjęcie poniżej opisuje ten proces.
  Expres Saeco Giro - Nie przygotuje kawy na 3 ziarna

  Tu masz serwisuwkę do ekspresu niestety po angielsku, ale jest wszystko włącznie ze schematami elektrycznymi.

  http://www.partsguru.com/user/SERVICE%20MANUAL%20TALEA%20ODEA%20REV.03%202.pdf


  Jeżeli nie ruszałeś nic wewnątrz, to mechanicznie nic nie miało prawa się przestawić.


  Zwróć uwagę na ostatnie zdanie ze zdjęcia
  "Caution: In case of overdosage, dry coffee may be ejected several times as a result.
  This is not a fault and can occur during first use or after a service."

  Oznacza to, że po pierwszym uruchomieniu (nie wiem czy chodzi o pierwsze po przywiezieniu ze sklepu czy po serwisie), normalną rzeczą będzie wyrzucenie nawet kilkukrotne, suchej kawy, zanim się cały układ skalibruje.

  Moja propozycja to ustaw na maksymalną ilość kawy i rób to do skutku (<10razy), on za każdym cyklem wyrzucenia kawy obniży wartość o 10 (impulsów), aż do momentu kiedy pobór prądu przez silnik nie przekroczy wartości 1000mA. Prąd powyżej 1000mA powoduje wyrzucenie suchej kawy, jest to zabezpieczenie przed przeciążeniem układu.
 • #7
  Wiciolo
  Level 9  
  OK. Dzięki za obszerne informacje.
  Powiadomie o efektach naprawy.
 • #8
  Wiciolo
  Level 9  
  Dzięki uzyskanym wskazówkom problem udało się rozwiązać. Rzeczywiście po kilkakrotnym wybraniu opcji 3 ziaren ekspres "nauczył" się jakiego typu kawa jest stosowana (bo chyba o to chodzi) i w tej chwili wszystko działa OK. W serwisówce jest o tym mowa, że zmiana typu kawy może powodować wyrzucenie suchej kawy w przypadku przekroczenia prądu granicznego silnika zaparzacza i w takim wypadku w następnym cyklu młynek poda mniej kawy i tak do skutku.
  Szkoda tylko kawy :D
  Pozdrawiam.