Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciężkie początki programowania mikroprocesorów.

amadeuszi 22 Paź 2012 21:04 1941 12
  • #1 22 Paź 2012 21:04
    amadeuszi
    Poziom 2  

Witam,
    To mój pierwszy post, mam nadzieję, że dobry dział

Chciałbym zacząć swoją przygodę z programowaniem mikrokontrolerów.
    Przeczytałem już wiele tematów na elektroda, znalazłem podobne.
    Im więcej o tym czytam, tym mniej wiem.
    Zastanawiam się nad kupnem Starter Kit:
    http://nettigo.pl/products/40

1.Czy programatorem tego Starter Kit jest kabel USB?(nie wiem czy dobrze zrozumiałem co to programator)

2.Czy na tym mikrokontrolerze można robić takie projekty?:
    Ten projekt na pewno planuje na daleką przyszłość
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1699876.html
    wydaje mi się, że nie, ponieważ UNO ma tylko dwanaście wyjść

W takim razie może od razu kupić coś lepszego na przykład:
    http://nettigo.pl/products/259

3. Co musiałbym dokupić do Arduino Mega aby zacząć programować na tym mikrokontrolerze? Jaki programator, itp,

4.UNO czy MEGA na start?

Dodano po 13 [minuty]:

Co to bootloader Arduino przez USB? Czy muszę to dokupować, czy kupię to razem z Arduino Mega?

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

up

0 12
  • #2 22 Paź 2012 21:20
    darek4455
    Poziom 20  

Jeśli kupisz starter kit to tam masz wszystkie rzeczy do uruchomienia swoich pierwszych programów. Jeśli kupisz jakąś płytkę z arduino to od razu możesz zacząć programować (programator jest na płytce ) . Arduino Mega jest lepsze bo ma więcej pamięci wyjść itp. Ale jednak bym ci radził kupić to UNO. Jako że jesteś początkujący to powinno ci wystarczyć .

0
  • #4 23 Paź 2012 16:11
    darek4455
    Poziom 20  

No było by w stanie po w starter kicie jest układ który potrafi zwiększyć liczbę wyjść :D

0
  • #6 27 Paź 2012 22:10
    leonow32

Poziom 30  

170zł za płytkę z procesorem AVR? Daj se chłopie spokój... :) lepiej w dobrą książkę zainwestuj (recenzje książek o elektronice i drugi link)

Kup sobie płytkę stykową na Allegro za 15zł, kup też procek np. ATmega88PA-PU, a jak jesteś bardziej rozrzutny to weź ATmega644PA-PU. Do tego przy okazji jakieś kolorowe diodki, zestaw rezystorów, kondensatorów, przyciski TACT 6x6, kilka wyświetlaczy LED 7seg, weyświetlacz LCD 16x2 ze sterownikiem HD44780, kilka tranzystorów BC547, BC557, głośniczek i wystarczy na początek. Ogarnięcie tych zabawek zajmie Ci jakiś czas, a potem już sam będziesz wiedział, co kupić i co jest Ci potrzebne.

...a no i do tego jedyny słuszny programator USBASP ;) a jeden post wyżej masz najlepszą stronę o procesorkach

0
  • #7 28 Paź 2012 11:08
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
  • #8 28 Paź 2012 12:56
    Dogu
    Poziom 17  

Witam

jako że nie chce zakładać nowego tematu napisze tu...

Ostatnio trafiłem na projekt Arduino, lecz wydanie ponad 100 na zastaw startowy to moim zdaniem za dużo:/

Mam programator USBasp który kiedyś kupiłem bo robiłem jeden projekt i tak teraz leży.zy jak dokopię płytkę stykowa i Atmega to będę mógł tego używać razem ze środowiskiem Arduino IDE??

Czy będę musiał coś jeszcze dorzucić???

pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc:)

0
  • #10 28 Paź 2012 14:58
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

leonow32 napisał:

Bo jest jak tanie wino - tani i dobry :)

Raczej: Bo jest jak tanie wino, tanie i da się wypić.
    Dlaczego tanie wina piją tylko żule, którym nie zależy na smaku, a jedynie na tym, by coś wlać i się uchlać :)
    Podobnie jest z USBasp, jest tani i da się nim zaprogramować.
    Używają go Ci, którym nie zależy na komforcie pracy i pełnej kontroli nad układem, a jedynie tanim kosztem chcą wrzucić program, czy coś ustawić lub odczytać.
    Jest tani, popularny i spełnia w większości swoje zadanie.
    Oczywiście nie mam nic do USBasp.
    I tym bardziej, dla mniej pojętnych wyjaśniam, że nie porównuję użytkowników USBasp do żuli. Każdy używa co lubi i na co go stać.
    Ale na pewno nie jest to jedyny słuszny programator lecz tani i popularny sposób na programowanie AVRów.
    I tak należy go przedstawiać.

0
  • #11 28 Paź 2012 21:33
    kiler129
    Poziom 27  

Aby nie zakładać kolejnego tematu zapytam najpierw tutaj.
    Jestem programistą lecz ze świata desktopów :) Kiedyś bawiłem się a AVR [tiny2313] i BASCOM'a - wspominam raczej źle, ten język był koszmarem.
    Na czyste C dla AVR chyba nie chciałbym się rzucać - w ręce wpadła mi niedawno jednak pozycja "Arduino Cookbook - 2nd edition". Ze wzgledu na to, iż przez lata które programuję wyrobił mi się kompilator w głowie przeczytałem już ponad połowę i środowisko bardzo mi się spodobało.

Co byście polecili dla mnie - UNO czy Mega? Jeśli chodzi o UNO to martwi mnie obecność tylko jednego UARTu oraz mała ilość timerów. Pal licho ilość I/O czy pamięci ale SoftSerial jednak jest wolny z tego co wyczytałem.

@tmf napisał conieco o problemach z mega: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10637497#10637497 - ale nie wiem jak to rozumieć szczerze mówiąc? Czy używając samego środowiska Arduino o te problemy muszę się martwić? Z pewnością używanie libów zamiast czystego kodu mniej uczy ale bardzo szybko zniechęca - widzę to nawet w pracy, kreatywne kawałki kodu idą szybko a wydawałoby się schematyczne bloki wleką się godzinami.

0
  • #12 28 Paź 2012 23:58
    McMonster
    Poziom 32  

Jak masz doświadczenie w programowaniu jakiekolwiek, to równie dobrze olej Arduino i weź od razu C. Arduino ukrywa przed użytkownikiem to, co się rzeczywiście dzieje pod kuszącym API, jak np. digitalWrite() i temu podobnymi, ale pracując w czystym C na mikrokontroler cudów nie ma. Wszystko sprowadza się do ustawiania odpowiednich bitów w rejestrach, a ich dokumentacja do AVR jest krótka i jasna. Spędziłem ostatnie kilka lat programując w Javie i paru językach, do których się nie przyznaję w CV i radzę sobie nieźle nawet ze "strasznymi" i "trudnymi" ARMami (z drobną pomocą tutoriali i przykładów Freddiego ;)).

Znając Arduino znasz Arduino, czyli możesz użyć raptem kilka układów jednej rodziny z ograniczeniami bibliotek Arduino. Znając C robisz co chcesz i jak chcesz.

0
  • #13 29 Paź 2012 02:01
    kiler129
    Poziom 27  

Myślałem na początku o C ale jakoś niechętnie podchodzę do ręcznego klepania tego, co już zostało napisane. Wydaje mi się - nie wiem o ile to przeczucie jest słuszne przy mikrokontrolerach - iż sprowadza się to do pisania kilkunastu % podobnego lub identycznego kodu w każdym projekcie dla pewnych standardowych rzeczy.
    Imho Arduino to na pewno wygoda która "ukrywa" wiele spraw. Nie zrozum mnie źle - gdy spojrzałem na pierwsze kilka stron książki o mały włos nie opłułem monitora z myślą "8 bitowy procesor i obiektowy kod?! czy oni są normalni?" ale skoro to działa... :)

Arduino chciałbym potraktować raczej jako bazę - używam libów do chwili gdy potrzbuję pewnych standardowych rzeczy, gdy zaczynam bawić się w coś ambitniejszego po prostu piszę sam więcej kodu z po za bibliotek.
    Z tego co widzę, samo środowisko nic nie narzuca i pozwala operować na rejestrach jak w klasycznym C.
    Zastanawiam się nad Uno vs Mega tylko ze względu na jeden aspekt - Uno ma procesor w DIPie, Mega to już wlutowany na sztywno SMD. Pojawia się pytanie - czy łatwo ubić go softwarowo?

Generalnie rzecz biorąc zawodowo odchodzę od informatyki na rzecz medycny (tak, wiem, dziwna zmiana) więc tym bardziej elektronika to raczej hobby niż kierunek w którym idę.

0