Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbieranie aktualnych satelitarnych map pogodowych przy pomocy odbiornikaRTL/SDR

Hetzer 22 Oct 2012 19:38 15771 7
 • Odbieranie aktualnych satelitarnych map pogodowych przy pomocy odbiornikaRTL/SDR
  Ten projekt pokaże wam, jak pobierać aktualne pogodowe zdjęcia satelitarne przy pomocy łatwo dostępnych urządzeń i części.
  Będziecie potrzebowali przede wszystkim odbiornika RTL SDR podłączanego do portu USB. Kosztuje on około 20 funtów.
  Otóż, odkryłem pewien problem dotyczący tego odbiornika. Nie odbiera on sygnału z satelit pogodowych, jednak wszystkie inne sygnały docierają do niego bez przeszkód. Wygląda to tak, jakby tracił czułość na sygnały w czasie pracy.
  Czego będziemy potrzebowali?
  -SDR Sharp, możecie poszukać informacji na temat tegoprogramu w google.
  -Audacity
  -APT Decoder - to darmowy program, w internecie jest wiele stron, z których możemy go pobrać.
  -2-metrowy odcinek przewodu
  -wysoki przedmiot do przytrzymania przewodu
  -mały, przenośny komputer, który będziesz w stanie trzymać przez 15 minut (możesz również podłączyć twój odbiornik do przedłużacza USB i trzymać w ręku tylko odbiornik zamiast całego komputera, jednak jeśli wybierzesz tą możliwość musisz uwzględnić zakłócenia sygnału, które powoduje przedłużacz USB, więc moim zdaniem lepiej jest podłączyć odbiornik bezpośrednio do złącza USB w komputerze)
  Odbieranie aktualnych satelitarnych map pogodowych przy pomocy odbiornikaRTL/SDR
  Zmodyfikowałem moje urządzenie poprzez usunięcie istniejącego gniazda i zamontowanie zamiast niego wtyczki koncetrycznej. Całość zabezpieczyłem folią, która może pomóc w tłumieniu niepożądanych szumów.
  Musisz po prostu zabezpieczyć przewód koncetryczny przylutowując go lub trwale łącząc w jakiś inny sposób. Drugi koniec kabla jest przymocowany na samym końcu kijka. Kiedy już ustawisz odpowiednią częstotliwość przy pomocy oprogramowania możesz zamknąć laptopa i trzymać go w jednej ręce, podczas gdy w drugiej będziesz trzymał kijek, do którego przymocowany jest przewód, tak długo, aż nie zostanie wykryta satelita.
  Aby oprogramowanie wykrywało odbiornik, musisz skopiować plik rtlsdr.dll do tej samej lokalizacji, w której znajduje się SDR Sharp. Dokładniejszych wskazówek możesz poszukać w sieci. W SDR Sharop musisz zdefiniować odbiornik, którego używasz. W moim przypadku będzie to RTL SDR/RTL 2832U. Odznacz opcję filtrowania audio i ustaw przepustowość na 36 kHz. Tryb powinien być ustawiony na NFM z wyłączoną blokadą szumów.
  Dostrzegłem, że mój odbiornik łączy się najlepiej z satelitą NOAA 18, tutaj możecie śledzić jej położenie:
  http://www.n2yo.com/?s=28654
  Jednocześnie jest odbierany sygnał z innych satelitów, ponieważ istnieją szumy powodowane przez częstotliwości NOAA 18 i NOAA 15. Zakłócenia mogą być powodowane również przez sam moduł odbiornika.
  Aby rozpocząć nasłuch musisz otworzyć jednocześnie Audacity i SDR Sharp. W Audacity nagrywanie musi być ustawione na stereo oraz częstotliwość próbkowania na 11025. Rozpocznij od pozycji laptopa na ziemi i odbiorniku ustawionym na 137.9125. Kiedy satelita się zbliży ustaw antenę tak, aby był widoczny sygnał, a następnie kliknij na środku wizualizacji spektrum sygnału widocznej w SDR Sharp. Rozpocznij nagrywanie w Audacity, zamknij laptopa i trzymaj antenę. Będziesz wiedział kiedy złapiesz sygnał, kiedy usłyszysz wyraźne wysokie odgłosy. Umieściłem próbkę brzmienia tego sygnału, abyście wiedzieli jakiego odgłosu macie się spodziewać. Ustawcie głośność w systemie na około 50%. Jeśli będziecie używali słuchawek do nasłuchu, usłyszycie te odgłosy czyściej i wyraźniej.
  Wyniki będą się różnić, w zależności od warunków pogodowych. To zdjęcie jest najlepsze, spośród wszystkich jakie otrzymałem używając tej metody przy ładnym, bezchmurnym dniu. Aby zdekodować sygnał musisz użyć APT Decodera i załadować swój nagrany plik wav. Koniecznie musi mieć częstotliwość próbkowania 11025 Hz. Głębia nie ma znaczenia, wystarczą 32 bity dla najlepszej jakości. Najlepsze rezultaty dałaby specjalistyczna, montowana na dachu antena, jednak jest to bardzo droga opcja.
  Odbieranie aktualnych satelitarnych map pogodowych przy pomocy odbiornikaRTL/SDR
  Link do pliku wav
  Źródło:Link

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Hetzer
  Level 13  
  Offline 
  Hetzer wrote 123 posts with rating 49, helped 0 times. Live in city Września. Been with us since 2012 year.
 • #2
  dj_volt
  Level 25  
  Hetzer wrote:
  Najlepsze rezultaty dałaby specjalistyczna, montowana na dachu antena, jednak jest to bardzo droga opcja
  Antena QFH w domowym wykonaniu to naprawdę niewielkie pieniądze. wystarczy jakieś 3m drutu, kawałek koncentryka, plastikowe rurki do wody, klej, wiertarka i ~2h czasu :) Antenę GP wykonasz z kawałka drutu lub np. prętów-zawiesi do sufitów podwieszanych.
  Możesz zamieścić plik WAV z przelotu?

  OK, nie zauważyłem linku :)
 • #3
  dublet
  Level 10  
  A gdzie w Polsce można nabyć taki moduł???
 • #4
  Lazer
  Level 23  
  ... na aledrogo ...
  Gigabyte U7300 100zł
  Tuner Cyfrowy LV5T 3D 100zł
  TUNER HDTV DVB-T MPG4 DEKODER HD RADIO E-4000 T202 60zł
  ADAPTER DVB-T STICK / HAMA 85zł

  Wszystkie wymienione mają Chipset: RTL2832U
 • #5
  bogi
  Level 29  
  Polecam LifeView / Not Only TV LV5T Deluxe. Ceny 45 -70 złociszy.

  Załączam
  Link
 • #7
  Yasko
  Level 11  
  Kilka ciekawych informacji na temat instalacji tunera USB jako odbiornik SDR http://ywd.pl/projekty/odbiornik-sdr/ z wykorzystaniem taniego odbiornika DVBT (o którym wspominał "bogi") - LV5TDLX firmy Not Only TV.
 • #8
  Prepond
  Level 19  
  da sie jakos w podobny sposob odebrac dane z lazika na marsie? :)