Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz 16-segmentowy.

22 Paź 2012 20:24 1212 1
  • Poziom 8  
    Witam, chciałbym zrobić wyświetlacz 16 segmentowy sterowany multipleksowo współczynnikiem wypełnienia 1/8 bo będę miał 8 takich pojedynczych wyświetlaczy, oraz częstotliwością przełączania multipleksera równą 10kHz. Na razie udało mi się wysterować pojedynczą kość wyświetlacza ( docelowo będzie ich 8) za pomocą 3xdipswitch6. Wszystko śmiga, prąd przepływu to około 17mA, rezystory 160 Ohm szeregowo z każdą diodą. Jednak teraz chciałbym tam wsadzić jakiś zegar i ustawić docelową częstotliwość i duty cycle. Do tego celu chcę użyć NE555. Jednak pani w sklepie podała mi TS555CM. Czy to to samo? Jutro chcę zlutować ten układzik i podłączyć do VCC żeby tam napięcie się zmieniało od 5 do 0 a na dole ustawię za pomocą dipswitch na stałe 0. Bo na dole teżmam wybór dipswitchami między 5 a 0 to domyślam się że muszę dać 0 żeby nie spolaryzować diod zaporowo. Czy takie podłączenie układu zadziała?
    Wyświetlacz 16-segmentowy.

Na początek chcę duty cycle na 51% i częstotliwość 1 Hz. Czy wartości elementów są dobrze dobrane?
    Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 8  
    Następny problem o którym myślę. Docelowo chcę zastosować CPLD które będzie decydować 8-bitowe znaki na 16 segmentów które potem będą podawane do demultiplexera. Jakiego demultiplexera użyć? A może kilku demuxow. Musiałby to być demux 16 in 128 out. Chyba ciężko coś takiego dostać. Może da się jakoś podłączyć 16 demuxow 1 in 8 out albo 8 demuxow 1 in 16 out...