Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST2000DL003-9VT166 to dysk AF czy nie AF - sprzeczność

szafranek72 22 Paź 2012 23:40 1824 10
  • #1 22 Paź 2012 23:40
    szafranek72
    Poziom 16  

Witajcie.

W ramach sprawdzania swoich dysków na jaw wyszła taka sprawa: przez producenta model Barracuda Green ST2000DL003 jest dyskiem z advanced format i cały czas żyłem w tym przekonaniu. Link do PDFa

Coś mnie tknęło i do linii poleceń wpisałem fsutil fsinfo ntfsinfo e: (gdzie e był owym seagatem)

I wyszło mi cos takiego:

Z tego co wiem, jeśli w linijce bajtów na sektor oraz bajtów na sektor fizyczny mamy wartość 4096, to faktycznie mamy do czynienia z dyskiem AF. a tutaj normalne 512!

Wynik identyczny dla obu posiadanych przeze mnie ST2000DL003

Ktoś(coś) tu kłamie? Czy możecie mi wytłumaczyć o co chodzi?

Oba dyski DL003 mają fw w wersji cc32 (ostatnia)

Pozdrawiam

0 10
  • #2 22 Paź 2012 23:56
    kyku
    Poziom 11  

W swoim WD Caviar Green WD10EZRX 1GB po wpisaniu danej komendy mam

Cytat:
    Bajtów na sektor fizyczny: 4096

Dobrze masz partycje założone od LBA 2048 ?

0
  • #4 23 Paź 2012 00:20
    szafranek72
    Poziom 16  

@kyku
    hmm, nie wiem, a jak to sprawdzić?

zakładałem tak jak najprościej poprzez zarządzanie dyskami, partycja MBR, nie GPT.

Jedyne co jest "udziwnione", to te dwa dyski pracują w Raid1 w kieszeni OWC Mercury Elite Pro, do sprawdzenia wyciągnąłem je i podłączyłem bezpośrednio pod sata, ale to chyba nie ma wpływu na wielkość fizycznego sektora dysku?

Dodano po 14 [minuty]:

@ pidar

Również 512... w załączniku raport (skróciłem do tego co istotne)

0
  • #5 23 Paź 2012 13:41
    kyku
    Poziom 11  

Najprościej to będzie to widać w DMDE np.

Poza tym jeśli formatowałeś dysk pod Vista czy Win7 to powinieneś mieć tak domyślnie, jeśli pod XP to masz partycje od LBA63, możesz wtedy użyć programu co wyrównuje sektory, są odpowiednie na stronach producentów dysków, np WD Align, Samsung Advanced Format Utility, dla Seagate chyba DiscWizard pełni tę funkcję.

Tutaj jest bardzo dobrze opisane Advanced Format
    http://www.seagate.com/pl/pl/tech-insights/advanced-format-4k-sector-hard-drives-master-ti/

Wg rady na stronie (sam dół) http://www.wdc.com/global/products/features/?id=7&language=16 może pomóc wyjęcie dysku z obudowy USB i formatowanie spod Sata.

Do tego jeszcze na forum Segate była poruszana identyczna kwestia i jest napisane, że wszystko jest 'w porządku' tylko firmware dysku może to błędnie raportować :)
    http://forums.seagate.com/t5/Barracuda-XT-Bar...cuda/ST2000DL003-4K-Advance-Format/m-p/114266

Z tego co przeczytałem, to aby była zgodność z AF wystarczy aby każda partycja zaczynała się od numeru sektoru (LBA) podzielnego przez 8 oraz wielkość partycji (liczba sektorów) mieć wielokrotność 8. Dlatego na screenie widać u mnie nieprzydzielone miejsce między partycjami.

Np. w GParted jak tworzysz partycje to zaznaczasz checkboxa "Round to cylinders".

0
  • Pomocny post
    #6 23 Paź 2012 14:54
    helmud7543
    Poziom 42  

To jest dysk AF tylko "udaje" przed systemem standardową wielkość sektora (dla starszych systemów). Nie wiem natomiast jak się w tym dysku to ustawia. Funkcja nazywa się Seagate SmartAlign.

0
  • #7 23 Paź 2012 15:13
    szafranek72
    Poziom 16  

A ja w międzyczasie znalazłem takie coś: Link

Jeśli dobrze to przetrawiłem wynika z tego, że dyski ST AF posiadające SmartAlign mogą być widziane przez system jako 512 (=> 512e)... Chyba że się mylę...

edit: nie wiem dlaczego, ale pisząc powyższy post nie widziałem jeszcze Twojego, helmud. Chyba coś z odświeżaniem.

Ale mniejsza, prawdopodobnie o to się rozchodzi.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Paź 2012 18:30
    kyku
    Poziom 11  

Czyli dla dysków Seagate z SmartAlign jest bez znaczenia jak się zakłada partycje bo dysk inteligentnie sam sobie wyrównuje te sektory?

W pdfie o SmartAlign http://www.seagate.com/docs/pdf/pl-PL/whitepaper/mb6101_smartalign_technology_faq.pdf
    jest napisane że nie ma programów od Seagate potrzebnych do wyrównywania bo jest to niepotrzebne a pod koniec pisze, że należy upewnić się czy się używa "narzędzi konfiguracyjnych, które tworzą partycje o odpowiednich wielkościach sektora"

Jak to w końcu jest?

0
  • #9 23 Paź 2012 21:21
    helmud7543
    Poziom 42  

Z tego co zrozumiałem to nie jest wymagane używanie odpowiedniego programu ale jest to zalecane dla osiągnięcia maksymalnej wydajności. Jeśli masz Vista SP1 (chyba) albo Windows 7 to nie ma znaczenia - te systemy obsługują 4kB sektory i zakładając partycje za pomocą ich instalatora wszystko będzie ok. W starszych (np: XP dysk) wydajność może być niższa.

0
  • #10 23 Paź 2012 22:58
    kyku
    Poziom 11  

Ok czyli wychodzi na to, że Seagate technologią SmartAlign nazywa to, że jak dysk nie jest sformatowany zgodnie z AF, to wtedy SmartAlign pozwala na emulację sektorów o wielkości 512B aby dysk mógł chodzić pod systemami, które AF nie obsługują jak XP.

W każdym razie aby mieć dysk sformatowany zgodnie z AF należy mieć odpowiednio poukładane partycje, co Win7 i Vista SP1 robi domyślnie.

Tu link gdzie jest krótko i prosto napisane: http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/221411en

Jest też mały programik Partition Offset Information dzięki któremu można sprawdzić czy partycje mamy dobrze ułożone zgodnie z AF.

@szafranek72
    Co ci ten program pokazuje? Masz jakieś czerwone wykrzykniki?

0
  • #11 24 Paź 2012 02:06
    szafranek72
    Poziom 16  

@ kyku

nie używałem żadnych programów od ST. Partycje założyłem w 7HP na macierzy.
    Program pokazuje 2048, żadnych wykrzykników.

Teraz dyski zamontowałem już spowrotem w macierz do obudowy i więcej testów nie odpalam.

Pod XP nie zamierzam podłączać tej macierzy, więc jego obsługą się nie przejmuję.

Cieszy fakt (przynajmniej mnie), że ST w ten sposób podszedł do sprawy AF - dla szarych użytkowników wydaje się być to przezroczyste przejście na nowy format, nawet przy używaniu XP.
    Podejście WD z kolei mnie zirytowało - po zakupie 5003ABYX (RE4) na opakowaniu wydrukowane bycze informacje o AF, żeby się z tym zapoznać, użyć programu AlignTool i zaktualizować sterowniki kontrolerów. Straciłem dobrych kilka godzin na poszukiwaniach, rozmowach w innym wątku na elektrodzie by w końcu dowiedzieć się, że dysk nie jest AF !! ;] brak słów.

Niniejszym zagadka została rozwiązana, dziękuję wszystkim z udział w dyskusji!

Pozdrawiam

0