Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell latitude D800 bateria 7050mAh Sanyo Y0956 ciągle ładuje

23 Paź 2012 06:41 3477 1
 • Poziom 30  
  Podłączyłem zasilacz PA-10, wtedy nie miałem jeszcze zielonego pojęcia o tym cwanym systemie DELL-PSID z epromem 1-wire.
  Bateria naładowała się dobrze po czym nie była w ogóle używana. Stan naładowania 100%.

  Zasilacz musiałem oddać, aż pewnego pięknego dnia podłączyłem zasilacz bez igły, kiedy to nieświadomy o systemie PSID, gdzie wydajność z 2,1GHz multipier x21 zmalała do 600MHz x6, skupiłem się na zielonej lampce zasilania, która zaczęła migać 4x pomarańczowo / 1x zielono w odstępie 1s i bateria przestała być widoczna.

  Podłączyłem PA-12, ale tester baterii w postaci 5 diod po naciśnięciu przycisku obok zapalił 3 diody 10101 sygnalizując jej uszkodzenie, wtedy też lampka zasilania w laptopie zapaliła się na pomarańczowo w sposób ciągły. Wróciła komunikacja 1-wire, bateria znów była widoczna, ale wydajność x6 nadal była na niskim poziomie.

  W instrukcjach serwisowych DELL wyczytałem, że gdy dedykowany zasilacz 90W zastąpi się zasilaczem 65W może to spowodować nieoczekiwane problemy z ładowaniem, więc podłączyłem z powrotem zasilacz PA-10, wróciła wydajność max. performance 2,1GHz x21, kupiłem czysty ee i przegrałem do niego zawartość z epromu znajdującego się w środku PA-12, po czym aby nie ryzykować uszkodzenia laptopa jak i zasilacza ten głupi scalak włożyłem do komputera, bo w kablu zasilającym sygnał ID jest zaekranowany plusem, który z kolei jest zaekranowany minusem, gdzie wystarczy przełamać kabel i gotowe uszkodzenie nie do zrobienia.

  Myślałem, że na tym skończą się problemy z DELL-em, ale bateria nadal sygnalizuje uszkodzenie.
  Odłączyłem zasilanie sterownika, podłączyłem z powrotem, przycisk test przestał reagować (dłuższe podtrzymanie również) aż do chwili włożenia baterii do komputera z powrotem, po czym nadal bateria sygnalizuje uszkodzenie. Wyjąłem pamięć i w międzyczasie puśiło połączenie na tym rezystorze

  Dell latitude D800 bateria 7050mAh Sanyo Y0956 ciągle ładuje

  Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy odleciał, ale na pewno przy rozbieraniu, bo wcześniej napięcie Vcell działało dobrze.
  Doszedłem, że jest on fabrycznie zły, bo rozstaw pinów nie zgadza się z rozstawem pól lutowniczych na płycie.

  Po rozebraniu bateri stwierdziłem zadziałanie blokady FUSE, a ogniwa wcale nie była rozładowane. Do tranzystora od grzałki FUSE podłączyłem żarówkę, wyjąłem 24C01 (brak zasilania), wpisałem tam zawartość tej samej baterii z innym uszkodzeniem Link po czym baterię włożyłem do komputera, którego BIOS włączył z powrotem zasilanie 24C01, włączył wskaźnik naładowania (nadal 10101 uszkodzenie), po chwili wykrył baterie, po czym żarówka zapaliła się, wskaźnik naładowania baterii pokazał 0% przy napięciu ponad 19V, to dlatego bq8011 wystawił flagę o przepaleniu FUSE, a więc analizując też znalezioną na FO zawartość podobnej działającej Link znalazłem blokadę, wartość 8h w komórce $07, 0h odblokowane

  Dell latitude D800 bateria 7050mAh Sanyo Y0956 ciągle ładuje

  Wyzerowałem obie, sterownik baterii po odłączeniu od zasilania ruszył dopiero po rozładowaniu jej ogniw do ok. 9-10V, naładowałem do 75%
  Naprawiłem uszkodzenie Vcell, podłączyłem willema SDA, SCL bezpośrednio, bo było już zasilanie, wgrałem oryginalną zawartość z wyzerowaną blokadą

  Dell latitude D800 bateria 7050mAh Sanyo Y0956 ciągle ładuje

  ale żeby sterownik ruszył z nowymi nastawami trzeba było ponownie odłączyć zasilanie, bateria naładowana w 75% pokazała 0%, więc znów rozładowałem do 0 i teraz jest taki problem jeżeli ładuję od 0, to ładuje do 100% i tak się zatrzymuje

  Dell latitude D800 bateria 7050mAh Sanyo Y0956 ciągle ładuje

  Kiedy ładuje powiedzmy od 40%, to zatrzymuje się na 99% i wtedy zmienia się wartość

  Dell latitude D800 bateria 7050mAh Sanyo Y0956 ciągle ładuje

  tzn, CC ciągle rośnie, a FCC zwiększa się do stałej wartości ok. 31xxxx.
  To samo dzieje się, kiedy przy 100-110% wyjmę i włożę baterię, to wskaźnik zatrzymuje się na 99%.

  Czytam o tych bateriach, nie jestem w tym biegły, dlatego prosiłbym o wyrozumiałość, bo nadal nie mogę czegoś tu zrozumieć.
  Noty kat. innych sterowników, np. bq2040 Link mówią jasno i przejrzyście o mapie pamięci, a tu jest to jakieś tajne czy co ?

  Dodano po 39 [minuty]:

  Dodam jeszcze, że jak się zatrzyma tak, to lampka zasilania z ciągłego zielone zmienia się na na migające w odstępie 8s zielone,
  Charge Rate 4W/10W, gdzie w miarę upływu czasu ok. 20h maleje do 3W/10W... czy to drugi etap ładowanie stałym napięciem ?

  Sterownik bq8011. Bateria trzyma +/- 2.5h przy obciążeniu ok. 23W przez komputer. Wear level 61%.
  O co tu chodzi, czy to jest bezpieczne ? Komputer jest mi potrzebny może ktoś podpowie co dalej.
 • TestoTesto

 • Poziom 32  
  Odpowiem ci z grubsza na twoje pytania. Po pierwsze bateria jest Sanyo. I to jest główny powód wszystkich problemów. Po drugie, nie można dosłownie nigdzie zdobyć datasheeta bq8011 ! Prosiłem znajomych chińczyków z XitongHan o rzeczony schemat i niestety oni również go nie mają. Po co on ? Ano po to aby w jakiś sposób rozpracować mapę pamięci dla tego kontrolera. Ponieważ mam Sanyo Tool, poradziłem sobie z problemem baterii na bq8011 ale też nie od razu. Otóż jeśli do eepromu zapiszesz więcej niż dwie linie wsadu, zakryjesz pewien fragment pamięci kontrolera i bateria nie będzie działać. Osobiście nie programuję eepromu żadnym programatorem, zapis robię w Sanyo tool. Baterie działają, chociaż sam fakt pomijania danych z pozostałych linii wsadu eepromu nie jest dla mnie do końca jasny. Z informacji, które otrzymałem z XitongHan wsad eepromu musi pokrywać się z częścią flasha i jedynie zmiany mogą dotyczyć FCC i CC. Jednak sprawdziłem, że w bateriach na bq80201 można zmienić DC, DV, oraz sterowanie np diodami led.