Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar pasma przenoszenia metoda impulsowa

30 Sty 2005 19:08 2225 4
 • Poziom 11  
  Witam Panstwa,
  Zwaram sie z pytaniem... W jaki sposob, okreslia sie pasmo przenodzenia wzmacniacza metoda impulsowa (za pomoca oscyloskopu). Akurat w tym temcie google odmowil mi posluszenstwa :( dlatego zwracam sie z pytaniem do Panstwa, bede wdzeczny za kazda pomoc.
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  no coż, to proste - widmo amplitudowe impulsu Diraca ma stałą wartość dla wszystkich częstotliwości. Wpuszczając na wejście układu taki impuls dokonujemy jego splotu z transmitancją wzmacniacza. Zatem sygnał na wyjściu to odpowiedź impulsowa wzmacniacza. Obliczając widmo tej odpowiedzi uzyskujemy dokładną charkaterystykę częstotliwościową wzmacniacza.
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Poziom 11  
  dziekuje, ale w jaki sposob wyznacza sie to widmo? nie znam sie az tak na elektronice a pytanie zadalem na prosbe kolegi....
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Używając prostszych słów to:

  Jak dasz na wzmacniacz impuls prostokątny o małej częstotliwości (kilkadziesiąt Hz), to na wyjściu będzie on zniekształcony (zróżniczkowany). Za pomocą tego wyznacza się fd (Częstotliwość dolną), ale niestety nie pamiętam co dokładnie trzeba pomierzyć i jaki był wzór... Chyba coś z logarytmem ln2... A jeśli chodzi o fg, to wysyła się impulsy o wysokiej częstotliwości (kilkanaście... Kilkadziesiąt kHz), na wyjściu impulsy są zcałkowane i mierzy się czas narastania impulsu na wyjściu (od 10% do 90% bodajże). I teraz zależnie od jego kształtu są dwa wzory: Bez oscylacji na początku fg=1/3tn, a z oscylacjami nie pamiętam :P Miałem to raz na pracowni w technikum, więc wybacz.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  W przypadku wymuszenia impulsowego jedyną rozsądną metodą pomiaru widma jest analiza sygnału przy pomocy analizatora widma. W przypadku analizatorów analogowych jest to zespół filtrów pasmowoprzepustowych o wąskim pasmie przepuszczania. Za każdym z tych filtrów znajduje się prostownik i wskaźnik poziomu sygnału.
  Współcześnie jednak stosuje się cyfrowe analizatory widma, które przeprowadzają konwersję A/C a następnie FFT i w ten sposób obliczają widmo.
  Twoja propozycja wykorzystania oscyloskopu niestety chyba się nie powiedzie. Można się posłużyć oscyloskopem do badania widma metodą przemiatania częstotliwości. Potrzebny jest jednak do tego wobuloskop.