Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - zmiana napięcia dla wentylatorów oraz wentylator na CPU

wlodarq 23 Paź 2012 14:32 2970 11
  • #1 23 Paź 2012 14:32
    wlodarq
    Poziom 6  

Witam!

W obudowie huczą mi wentylatory dołączone do obudowy oraz wentylator dodatkowy SilentiumPC Zephyr 120mm oraz wentylator na chłodzeniu CPU SilentiumPC Fera Pro.
    Wentylatory dodane do obudowy (Qoltec StarStation 7703b) trochę za dużo hałasują i nie mam nad nimi kontroli niestety ponieważ są podłączane poprzez MOLEX na 12V. Nie chcę się bawić w zamianę na 5V bo nie wiem czy na pewno wystartują. Chodzi mi bardziej o to by dobrać do tego jakiś rezystor który skręcił by je na 9V.
    Wszystkie 4 wentylatory są podłączone pod jeden Molex. Każdy z nich jest na 12V 0.20A. Osiągają one 1200rpm.
    Pytanie jest takie: jakie rezystory do tego dobrać (wybaczcie ale w tym jestem ciemny) Do każdego z wentylatora chciałbym na przewodzie plusowym zamontować taki rezystor zmniejszając napięcie na tych wentylatorach.
    Co do tego SilentiumPC Zephyr 12cm - jest cichy na 1000rpm, ale jest on regulowany programowo przeze mnie bo jest wpiety na 3pinowe gniazdo z płyty głównej. Myślę że jak skręce na 9V pozostałe wentylatory będzie podobnie czyli 1000rpm i będzie ciszej (przy 4 sztukach jest różnica).

Przejdźmy teraz do drugiej części czyli chłodzenia CPU - SilentiumPC Fera Pro.
    Wentylator na nim montowany ma 12cm i obroty na max wydajności to 1600rpm. Robi hałas taki że nie chce mi sie w nocy siedzieć przy komputerze.
    Na jaki wentylator warto wymienić ten standardowy? Budżet na wentylator do 50zł. Chciałbym nabyć coś co da ciszę i wydajność podobną lub najlepiej ciut wyższą niż ten dodawany w zestawie :)
    Dla jasności to siedzi on na AMD Phenom II 965BE - nie podkręcany (może po wymianach skręcę go o jakieś 200-400Mhz więcej.
    Myślę o tym żeby nowy dać na nawiew a ten dodawany w komplecie dać na ''wydmuch'' (po co ma się kurzyć w szafie skoro są zaczepy dodatkowe w komplecie na drugi 12cm) :)

Z góry dziękuję za przeczytanie (trochę tego jest) i oczywiście za zainteresowanie i pomoc :)

Pozdrawiam!

0 11
  • #2 23 Paź 2012 15:55
    Tomix C
    Poziom 12  

W moim starym komputerze zrobiłem sobie takie sterownie pod wentylatory bazując na słynnym układzie LM317. Z przodu obudowy panel z dwoma potencjometrami i regulowałem sobie prędkość obrotów właśnie nimi. Dobre rozwiązanie ale trzeba się pilnować z temperaturami. Z biegiem czasu przerobiłem potencjometry na termistory które były przyczepione do radiatorów. Jeden na procesorze drugi na radiatorze zasilacza (u mnie były dwa wentylatory). Jedyny problem jaki miałem to dobranie odpowiednich termistorów ale wysterowałem wszystko dodatkowymi rezystorami podłączonymi szeregowo z termistorem.

0
  • #3 23 Paź 2012 16:12
    wlodarq
    Poziom 6  

A nie da się jakoś prościej? :D
    np. jeśli dam sam rezystor na przewód (+) od wentylatora i pięknie ładnie koszulką termokurczliwą? :) Nie musi być regulacja potencjometrem, tylko skręcenie go z 12V na 9V.

0
  • #4 23 Paź 2012 16:23
    Tomix C
    Poziom 12  

Można spróbować ale taki zwykły rezystor będzie się pewnie grzał dość ostro, najlepiej niech ktoś potwierdzi jeszcze.

-1
  • #5 23 Paź 2012 16:43
    Christophorus
    Poziom 40  

Rezystor będzie się na pewno nagrzewał. Jak bardzo to zależy od prądu pobieranego przez wentylatory.

Prostym rozwiązaniem może być użycie układu LM7809, który zredukuje napięcie z 12 na 9V. Maksymalny prąd układu LM7809 to 1A. Więc przy większym obciążeniu też będzie się nagrzewał.

Może warto zastosować regulator PWN na układzie NE555, kilka elementów i możesz mieć regulację prędkości obrotowej wentylatorów ręcznie potencjometrem lub automatycznie termistorem.

0
  • #6 23 Paź 2012 16:52
    wlodarq
    Poziom 6  

Jeśli drogo nie wyjdzie z tym LM7809 to jak to podłączyć? Jest tylko on potrzebny? Mógłbym kupić takie 4 do każdego wentylatora osobno jeśli trzeba, wtedy nie powinno się grzać (poprawić jeśli się mylę) bo jedna sztuka wentylatora pobiera 12V 0.18A czyli ok 2.4W.

A ten regulator PWN na NE555 to można trochę jaśniej? Jakie elementy potrzebne i czy dużo trzymania lutownicy w ręce będzie? :)

Jak bardzo się by nagrzał ten rezystor? Czy to aż tak nie bezpieczne dla sprzętu?
    Nie ukrywam że to chciałbym jak najniższym kosztem zrobić :)
    Mam dużo wydatków i mało czasu :(

A i przepraszam ale wdarł się błąd - wentylatory mają po 0.18A a nie jak wcześniej pisałem 0.20A

EDIT:
    Chodzi mi o takie coś jak na zdjęciu tylko że tu jest z 12V na 7V a ja bym chciał na 9V :) PC - zmiana napięcia dla wentylatorów oraz wentylator na CPU

0
  • #7 24 Paź 2012 13:27
    Christophorus
    Poziom 40  

Cena układu LM7809 może wynosić około złotówki. Do układu trzeba dodać dwa małe kondensatory, elektrolityczne ewentualnie zwykłe. Łączny ich koszt to może być kolejna złotówka. Trzeba to połączyć jak na przykładowych schematach.

Tutaj natomiast jest schemat generatora PWM.

0
  • #8 24 Paź 2012 13:46
    wlodarq
    Poziom 6  

Czy TAKI schemat wystarcza jeśli chodzi o LM7809? Mogę podłączyć pod niego np 4 wentylatory?

I poprawić jeśli mylę się to GND to uziemienie i gdzie je można podłączyć? OBudowa komputera wystarczy? :D

0
  • #9 24 Paź 2012 14:01
    Christophorus
    Poziom 40  

Może być, kondensatory można dać elektrolityczne 100uF na 16V. GND to uziemienie, masa czy też minus zasilania. Należy dołączyć do minusa zasilacza. Do obudowy to można przykręcić układ LM7809 jeśli będzie się nadmiernie nagrzewał. Blaszka do mocowania układu LM7809 połączona jest z minusem zasilania. Jego maksymalny prąd to 1A, a cztery wentylatory po 0,18A będą pobierały około 0,72A. Przy montowaniu układu LM7809 do obudowy komputera warto sprawdzić czy na niej nie występuje "jakieś" napięcie i przykręcenie do niej układu LM7809 nie spowoduje zwarcia. Także wyprowadzenia tego układu trzeba zabezpieczyć koszulką termokurczliwą, aby nie spowodowały one zwarcia do obudowy komputera.

0
  • #10 24 Paź 2012 14:07
    wlodarq
    Poziom 6  

Można to jakoś połączyć w powietrzu? Czy trzeba na płytce ? Chciałbym to wyprowadzić poza obudowę komputera bo w obudowie chce mieć porządek a nie mam pomysłu gdzie by to umieścić ;/

0
  • #11 24 Paź 2012 14:21
    Christophorus
    Poziom 40  

Można to zmontować w tzw. "pająka" w powietrzu. Tylko miejsca lutowania trzeba zaizolować przed przypadkowym zwarciem. Ja bym jednak całość zamontował w obudowie, miejsca powinno być dosyć. Zgrabnie zmontowany układ zajmie mało miejsca.

0
  • #12 24 Paź 2012 16:02
    wlodarq
    Poziom 6  

no właśnie będę musiał pomyśleć nad obudową... Jednak gdzieś lepiej to bezpiecznie wsadzić... Dzięki za pomoc :)

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie to już zdecydowałem zrobić to na LM7809.

Teraz druga część a mianowicie co polecacie nie głośnego ale wydajnego do Chłodzenia SilentiumPC Fera Pro. Szukam wentylatora 12cm nie koniecznie z PWM na radiator :) Jakieś propozycje?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo