Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4K jako Ultra HD nowym konsumenckim standardem obrazu

pseven 23 Paź 2012 14:45 4641 24
  • 4K jako Ultra HD nowym konsumenckim standardem obrazuConsumer Electronics Association (CEA) podjęła decyzję, na mocy której 4K jako Ultra HD stanie się nowym konsumenckim standardem obrazu. Rozwój standardu nadzorować będzie powołana przez organizację grupa CEA Ultra HD Working Group.

Nazwa 4K pochodzi od rozdzielczości poziomej wynoszącej ponad 4 tysiące pikseli. Standard 4K przewiduje maksymalną rozdzielczość równą 4096 x 3112 pikseli przy proporcjach 1,32:1 i 4096 x 2160 pikseli w formacie 1,90:1 (dla porównania proporcje 4:3 i 16:9 odpowiadają formatom 1,33:1 i 1,77:1). Wielkości te przekładają się na czterokrotnie większą liczbę pikseli w stosunku do standardu Full HD (1920 x 1080 pikseli przy proporcjach 16:9).

Produkty spełniające wymogi nowego standardu zaprezentowane zostać mają podczas kolejnych targów CES, które odbędą się w dniach od 8 do 11 stycznia 2013 roku w Las Vegas. Na zdjęciu jeden z pierwszych telewizorów UHD – SONY KD-84X9005-A.

Źródło:
    http://www.ce.org/News/News-Releases/Press-Releases/2012-Press-Releases/Consumer-Electronics-Industry-Announces-Ultra-High.aspx

Fajne! Ranking DIY
    hirogen
    Poziom 33  
    W zasadzie wg mnie pomyłka było w ogóle wprowadzenie formatu 16:9 trzeba było od razu kinowy . Teraz mamy kolejne pogubić się można.
    A co do 4k konsumenckiego w większości kin cyfrowych stosuję się projektory 2k w naszym kraju te 4k to palcach jednej ręki policzyć można (co prawda to rynek pro). Wg np panów z kinotechniki 4k to dla ekranów powyżej 10m więc nie wiem po co tyle w domu na ekranach rzędu 2m.
    Macosmail
    Poziom 33  
    Na ekranach poniżej ok 52" taka rozdzielczość raczej nie ma znaczenia przy obecnych sposobach kompresji i przesyłu treści wideo. Właśnie to kompresja powoduje ze 99% programów HD nie jest w stanie wycisnąć pełnych możliwości drzemiących w dzisiejszych matrycach. A jakie są te możliwości można się przekonać wyświetlając np zdjęcie z profesjonalnego aparatu cyfrowego w formacie oczywiście bezstratnym lub jakiś dobry rendering.
    basstec
    Poziom 34  
    hirogen napisał:
    więc nie wiem po co tyle w domu na ekranach rzędu 2m.

Macosmail napisał:
    Właśnie to kompresja powoduje ze 99% programów HD nie jest w stanie wycisnąć pełnych możliwości drzemiących w dzisiejszych matrycach.

Nie tak do końca, widać do doskonale w ekranach tabletów, połóżcie sobie w odległości metra od twarzy np. 10 cali nowego ipada i samsunga galaxy tab 10.1, teoretycznie z metra nie powinno być widać różnicy, w praktyce jest przepaść na korzyść wysokiej rozdzielczości.
    Atreyu
    Poziom 22  
    Już to pisałem ale raz jeszcze napiszę - przy projekcji 4K, 8m podstawy ekranu, 18m odległości projekcyjnej i na ekranie pojedynczy piksel ma ~1x1mm. Pytanie więc po co 4K w KD ?? Rozumiem że teraz będziemy kupować telewizory o przekątnej liczonej w metrach ?? A może teraz smartfony z ekranem 4K i 3,5" wyświetlaczem ?? Obłęd...
    basstec
    Poziom 34  
    4096 x 2160 przy wielkości pixela 1x1mm to 4096mm (4m 9,6cm) na 2160mm (2m 1,6cm) - gdzie te 8m w podstawie?
    Atreyu, własnego mózgu nie masz? Nie przyjmuj wszystkie co czytasz bezkrytycznie, pomyśl czasem. Nie wiem czy byłeś kiedyś w kinie na projekcji cyfrowej 2K, widać pixele pojedyncze na ekranie, na czcionkach napisów bardzo wyraźnie. Wielkość ekranu pewnie dużo mniejsza jak 8m w podstawie.
    Atreyu
    Poziom 22  
    tak się składa że sam ustawiałem w moim kinie Sonego SRX-R220 i sam ustawiałem ostrość, i zmierzyłem tyle ile podałem. Zapraszam do mnie na pomiary.
    basstec
    Poziom 34  
    Atreyu napisał:
    sam ustawiałem ostrość, i zmierzyłem tyle ile podałem

Wytłumacz mi drogi kolego sympatyczny, jakiej matematyki użyłeś lub metody pomiarowej, w której wyszedł Ci taki wynik? Stworzyłeś nową matematykę człowieku! Nie wiem jak dzielić 8000 przez 4096 żeby wynik wyszedł 1 ale liczę, że mnie oświecisz.
    Atreyu
    Poziom 22  
    W kinie podstawa ekranu jest podawana dla proporcji wg. standardu europejskiego ekranu scope z proporcją boków 2,39:1. Z kolei natywną proporcją przetworników DCI SXRD/DLP jest ~ 1,89:1. Przy zachowaniu wysokości ekranu wspólnej dla aspektu scope 2,39:1 i flat 1,85:1 efekt jest własnie taki że przy 1,85:1 obraz ma większa gęstość gdyż wyświetlany jest na mniejszym odcinku ekranu. Aspektu scope 2,39:1 nie podawałem bo tam dochodzą jeszcze coraz silniej wpływające na obraz błędy abberacji chromatycznej która mocno degraduje ostrość. Dodatkowo powierzchnia robocza ekranu jest nieco mniejsza od jego rzeczywistych wymiarów przez zastosowanie maskownic, użytecznej będzie więc pewnie z 7,5m podstawy. W tych warunkach jak pisałem wcześniej 1x1mm, o dokładności pomiaru suwmiarka wyświetlonego piksela nie chce się wypowiadać bo wiem że to niezbyt dokładny pomiar, i do tego na krawędzi obrazu gdzie zniekształcenia obiektywu są największe. Nie zmienia to faktu że konia z rzędem temu kto chciałby oglądać film z 2m odległości, a przy 1m już NIE MA SZANS na dostrzeżenie dyskretnej struktury obrazu. Prędzej zobaczysz otworki perforacji akustycznej ekranu, które są znacznie większe i znacznie rzadziej rozmieszczone. Raz jeszcze zapraszam do wizyty i przekonaniu się naocznie.
    basstec
    Poziom 34  
    Pozwolę sobie zacytować siebie:
    basstec napisał:
    połóżcie sobie w odległości metra od twarzy np. 10 cali nowego ipada i samsunga galaxy tab 10.1, teoretycznie z metra nie powinno być widać różnicy, w praktyce jest przepaść na korzyść wysokiej rozdzielczości.
    seba_x
    Poziom 31  
    Ciekawe jak na takim 4K wygląda obraz z cyfrowej naziemnej tv w standardzie SD ? ;-)
    Warmachine
    Poziom 12  
    seba_x to musiała by być mega pikseloza :D

Wracając do tematu. W moim odczuciu im wyższa rozdzielczość przy obecnym calażu wyświetlaczy to dobra rzecz, nikt ni mówi, że musi to przekładać się zaraz na dużo większą przekątną ekranu. Jako, że zajmuję się grafiką mam ten dylemat, że np robiąc szybki podgląd prac na TV 42" w 1080p (tak wiem nie po to służy TV, ale czasami tak trzeba) to występują masakryczne przekłamania w wyświetlaniu obrazu no i gubienie ostrości czego nie było by gdyby rozdzielczość była by większa. No i w drugą stronę, przy małych wyświetlaczach, nie szło np porządnie powiększyć obrazu który był w dosyć wysokiej rozdziałce bo zwyczajowo się pikseloza robiła (szybki podgląd na PDA 3.8") Jak na moje zwiększanie rozdzielczości ma za zadanie właśnie by przy standardowej wielkości ekranu obraz był jak najbardziej ostry i czytelny. (czyt. standardowej wielkości wyświetlacze, żeby obsługiwały dużo wyższe rozdzielczości)
    Pi111
    Poziom 17  
    Minął miesiąc a telewizor nad którym zachwycaliśmy się na IFIe pojawił się w Polsce a tym samym na naszych testach. Od razu napiszę, że od soboty 6.10.2012 można go także podziwiać w jedynym w Polsce Sony Store znajdującym się w centrum handlowym Arkadia w Warszawie oraz zamawiać go gdyż za parę tygodni trafi normalnie do sprzedaży. Cena? Jeszcze nie jest znana ale będzie to jedyne bagatela około 120 -130 tys zł. No tak.... a miało być tak pięknie. Chociaż pięknie jest na pewno!

Ważne: Ponieważ telewizor pod względem funkcjonalności jest bardzo podobny do swoich braci jak HX850 czy HX750, nie będzie w teście poruszana sprawa usług sieciowych, obsługi usb itp. Te informacje możecie odszukać w naszych testach modelu HX850 (LINK) oraz HX750 (LINK).

http://hdtvpolska.com/topic/29019-worlds-firs...zyli-tv-4k-z-pasywnym-3d-full-hd/#entry286874
    hirogen
    Poziom 33  
    Rozdzielczość kątowa wzroku ludzkiego nawet podana bardzo rygorystycznie wynosi 1minutę kątową czyli dla odległości 400cm rozdzielczość wynosi ok 20dpi czyli plamka 1,27mm czyli ekran przy podstawie ok 5m dla 4096px żeby nie móc dostrzec pojedynczych pikseli, ale chyba z tak bliska się nie ogląda zwłaszcza w kinie.
    Czyli co kolejna pogoń za pustymi pikselami takie jest moje zdanie.
    Trzyzet
    Poziom 19  
    Tak, ale gdy się siedzi nieco ponad pół metra od monitora to już piksele przeszkadzają, nie? :)
    hirogen
    Poziom 33  
    tak wtedy japkowa retina robi bo ponad 200ppi jest spoko :)
    luki56
    Poziom 39  
    I teraz wszyscy mamy latac aby kupic Tv w 4k? Nie dziękuje na razie przy 47 calach spokojnie wystarcza 1080p
    maciek_90
    Poziom 12  
    Panowie przeżywacie jakby wam ktoś kazał zaraz wyrzucić obecne TV i kupić ten z 4K. Powinniśmy się cieszyć, że jest jakiś postęp, że nie stoimy w miejscu technologia się rozwija więc skoro da się zrobić ekran o wyższej rozdzielczości to go zróbmy. Jak widzimy FullHD pakują już do telefonów myślę, że w ciągu roku max 2 będzie standardem w tabletach to co taka sama rozdzielczość na 10 calach i na 40 czy 50? no jak to tak? ;)
    szulat
    Poziom 23  
    Ciekawe czy za 10 lat będą jeszcze istniały kina skoro takie technologie miałyby być dostępne na normalnym rynku konsumenckim.
    Może będą kina za darmo (za oglądanie reklam) :)
    basstec
    Poziom 34  
    Ludzie kupują telewizory, można mieć w domu projektor 1080p za cenę 50 calowego tv jednak projektor możemy używać raczej w specyficznych warunkach stąd mniejsza popularność niż klasyczny tv, który jest łatwiejszy w użyciu.

Jeżeli warunki mieszkaniowe oraz finansowe mi kiedyś pozwolą to zagości u mnie projektor :)
    hirogen
    Poziom 33  
    Więcej niż hd (2048x1536) już w zasadzie jest standardem w tabletach co prawda u tylko jednego producenta, ale sprzedaje się w tak wielkiej ilości że trudno nazwać go wyjątkiem.
    Z tym że rozdzielczość podniesiono do granicy rozdzielczości ludzkiego wzroku, a w przypadku fullhd w telefonach czy czy 4 k w telewizorach idzie się dalej niż oko może zauważyć. To jakby robić zdjęcia wielkoformatową lustrzanką w 100Mpix i drukować z tego odbitki tylko 9x13cm :)
    soki
    Poziom 17  
    Wszystko pięknie i ładnie, będzie ostro i to nawet z okien sąsiada. Jednak zapominamy tutaj wszyscy o jednym bardzo ważnym aspekcie. Co takiego mamy wyświetlać w takiej rozdzielczości? Filmy z YouTube? Nie wydaje mi się. Ilość danych niezbędnych do zapełnienia ekranu o takiej gęstości jest niebotyczna, więc usługi online odpadają. A ilu z Was na co dzień ogląda wykorzystujące rozdzielczość full HD filmy z BluRay. Telewizja naziemna usług takich raczej jeszcze długo nie zaoferuje. Dodatkowo wydaje mi się (nie znam konkretnych danych), że pojemność krążka BR wystarczy na wyświetlenie 15 minutowego filmiku przy takiej rozdzielczości. Rozumiem projekcje komercyjne (kina, reklamowe prezentacje wielkoformatowe), ale w domowym zaciszu? Gdzie sens, gdzie logika?
    szulat
    Poziom 23  
    soki napisał:
    Co takiego mamy wyświetlać w takiej rozdzielczości?

kilka lat temu w ten sam sposób udowadniano że HD nie ma sensu.

i lepiej żeby ultra hiper czy inne mega hd sie przyjęło jak najszybciej bo dzięki temu stanieją monitory o dużych rozdzielczościach :)
    basstec
    Poziom 34  
    soki napisał:
    A ilu z Was na co dzień ogląda wykorzystujące rozdzielczość full HD filmy z BluRay. Telewizja naziemna usług takich raczej jeszcze długo nie zaoferuje.

Bluray może nie codziennie ale z oglądanych codziennie: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP HD, TVN HD, Polsat HD a do tego kilka tematycznych discovery, national, history channel.
    Z naziemnej masz 1 i 2 program w HD a pewnie wkrótce dołączy tvn.
    Jak kupowałem tv 5 lat temu lcd to wtedy nie było co oglądać w HD ale teraz jest ponad 20 programów, nawet wspomniany YouTube do 1080p a w dobie obecnego internetu nie ma najmniejszego problemu z buforowaniem.
    noyo
    Poziom 18  
    hirogen napisał:
    W zasadzie wg mnie pomyłka było w ogóle wprowadzenie formatu 16:9 trzeba było od razu kinowy . Teraz mamy kolejne pogubić się można.
    A co do 4k konsumenckiego w większości kin cyfrowych stosuję się projektory 2k w naszym kraju te 4k to palcach jednej ręki policzyć można (co prawda to rynek pro). Wg np panów z kinotechniki 4k to dla ekranów powyżej 10m więc nie wiem po co tyle w domu na ekranach rzędu 2m.

Tu nie chodziło o gubienie się ludzi tylko o wyciągnięcie z ludzkich kieszeni jak najwięcej kasy. Wypuścisz w 2012 r. coś tam, a w 2014 coś trochę lepszego i masz 2x hajs. Wypuścisz od razu w 2012 coś tam lepszego masz mniej kasy i tak sie kręci nabijanie ludzi w butelke, ale cóż gdyby człowiek miał wszystko od razu to szybko by zbankrutowały firmy, a co za tym idzie ludzie potraciliby prace. efekt domina.