Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amator DSS101 - zamiana UL1321 na coś lepszego

30 Sty 2005 20:24 4279 4
 • Poziom 19  
  Witam serdecznie!
  Mam tego amatorka, nie mam z nim większego kłopotu, końcówki mocy jeszcze oryginalne nawet (!). Ostatnio jeden kanał zaczął się tak zachowywać jakby był przesterowany, okazało się ze przyczyna leży we wzmacniaczu UL1321. Zresztą jego parametry pozostawiają wiele do życzenia, szumy takie, ze niezależnie czy włączony jest tuner bez stacji, czy nic to wychodzi na to samo :) I w związku z tym mam pytanie - czy można ten układ zastąpić bezpośrednio bez zmian układowych kostką np NE5532, czy TL0xx? Czy ew. trzebaby było zmieniać wartości jakichś elementów? Dodam ze UL1321 to podwójny wzmacniacz operacyjny + tranzystor NPN, w tym wypadku niewykorzystany. Nie widzę sensu wstawiać tam drogiego i beznadziejnego poczciwego "białego kruka". Wszak nie jest to zabytkowe radio żeby stosować tylko oryginalne części :) Na marginesie dodam jeszcze że wymieniłem także archaiczny stereodekoder z UL1601 na opisywany na elektrodzie TA7343. Przy okazji zmiany części przedwzmacniacza przerobiłbym może regulację barwy na aktywną, bo ta coś kiepska jest, mało wysokich a za dużo niskich tonów no i regulacja tylko w zakresie chyba do +8dB.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Poziom 32  
  Witam ! Nie wiem czy taka zamiana się uda. UL1321 nie jest chyba podwójnym wzmacniaczem operacyjnym tak jak NE5532 lecz układem zawierającym dwa oddzielne układy przedwzmacniaczy i oddzielny tranzystor. W załączeniu linki do aplikacji UL1321 i NE5532 z Elenoty : http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=ne5532&man=--wszyscy--&ile=50&start=0 http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=ul1321&man=--wszyscy--&ile=50&start=0 Ale pokombinować zawsze można . Pozdrawiam.
 • Poziom 36  
  Jak chcesz coś zrobić z barwą, to ja bym wylutował wszystko od T401(501) (razem z otaczającymi elementami) aż po C412(513). No i pewnie kiedyś zrobię to samo, bo też mam amatora. Planowałem na dwóch podwójnych wzm. operacyjnych, na wejściu wtórnik z lekkim wzmocnieniem i potem stopień z regulacją barwy w sprzężeniu zwrotnym. Można wylutować od razu wszystko co niepotrzebne i wytrawić dodatkową płytkę, bo jakieś kombinacje w wykorzystaniem obecnej są raczej skazane na niepowodzenie. Trzeba tylko skombinować układ regulacji barwy na pot. 47k, balans zostanie jak jest, potencjometr od sily glosu trzeba gdzieś przenieść, np. za regulacje balansu a przed końcówką. Jest jeszcze inna możliwość - zostawić pasywną regulację barwy a tylko UL1321 zastąpić, wtedy nie trzeba będzie kombinować z pot. siły głosu.
  Zakładam że masz schemat ?
  Jak zmieniałeś stereodekoder to raczej musiałeś dokładać płytkę drukowaną, z przedwmacniaczem niestety też nie da się inaczej.
 • Poziom 19  
  Stereodekoder zmontowałem na płytce uniwersalnej. Czy na zamiane barwy na aktywną się pokuszę to nie wiem, chodzi mi głównie o to żeby zmienić proporcje tonów niskich do wysokich, ale z drugiej strony nie chce mi się budować połowy amatora od podstaw :) I tak używam tego głównie do słuchania radia gdzieś w kuchni np, bo posiadam oczywiscie sprzet wyższej klasy. Schemat oczywiście mam. Jeśli chodzi o UL1321 to ok, ale we wzmacniaczu jest podłączony podobnie jak podłącza się wzmacniacze operacyjne w przedwzmacniaczach. Poniżej zamieszczam fragment schematu z układem UL1321.
 • Poziom 36  
  Amator już tak ma, dużo niskich i mało wysokich tonów, ale to częściowo wina tunera. Tam gdzie podawałem numery elementów to nieaktualne, mam inny schemat i inną numerację. Możesz na razie bez problemu na małej płytce uniwersalnej zmontować coś na wzmacniaczu operacyjnym, na upartego da się na kabelkach go przylutować do płytki wykorzystując te elementy, tylko trzeba pogłówkować i dodać rezystory do polaryzacji wejść (bo tu jest zasilanie niesymetryczne).