Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP DesignJet 500 - odstępy i nierówny nadruk

miras_l 23 Oct 2012 16:55 3249 17
 • #1
  miras_l
  Level 18  
  Witam
  Miał któryś z kolegów taki przypadek???
  Podczas drukowania szybkiego gdzie karetka przesuwa się raz nad drukowana linią tekstu na wydruku widać poziome czyste paski, jakby kartka za dużo została wypuszczana. Załącznik nr1

  Przy drukowaniu wolnym gdzie karetka przesuwa się dwa razy nad drukowana linią tekstu, jest on przesunięty do dołu. Pionowe kreski są w porządku natomiast pozioma robi się podwójna. Załącznik nr 2, 3 i 4

  Strzałka na skanie oznacza kierunek wyjścia papieru.

  Wszystko by wskazywało na enkoder kołowy, ale jest utrudniony dostęp i dużo rozbierania by go wyciągnąć i dokładnie obejrzeć, wyczyściłem go delikatnie wilgotną ściereczka na pęsecie.
  Dlaczego przy drukowaniu szybkim robią się przerwy poziome co 25mm a nie o cały obrót enkodera :?:
  Przed jakimkolwiek zakupem części chciałbym się upewnić
 • #2
  konradx
  Level 18  
  Witam Kolegę!
  Czy udało Ci się usunąć ten problem? Mam taki sam ploter z tym samym problemem. Wygląda mi to na enkoder ale czy to faktycznie to?
 • #3
  leeart

  Level 34  
  Też podejrzewam ten enkoder, dlaczego tak się dzieje? Ponieważ tarcza enkodera jest przezroczysta, ale podzielona podziałkami. Każda podziałka, kreska, to jakiś cykl przesuwu papieru (w tym przypadku). Sprawdź średnicę wałka na którym jest enkoder i sprawdź czy się zgadza z odstępami na papierze.
 • #4
  Dr Blade
  Level 14  
  Witam Panowie, mam to samo, Ploter HP DJ 500, czyszczenie enkodera oraz czujnika znajdującego się na silniku sterującym wałkiem prowadzącym papier nic nie pomogło. Wada występuje w różnych nie mających żadnego uzasadnienia miejscach. Poradziliście sobie z tym jakoś?
 • #5
  Dr Blade
  Level 14  
  Witam, sam pytam, sam odpowiadam, studiując sm doznałem olśnienia, otóż problem tkwi w tym, że DJ 500 posiada 2 enkodery, jeden jest na silniku a dugi bezpośrednio na wałku. Wyczyściłem także ten drugi i problem ustąpił.
 • #6
  stefan1982
  Level 12  
  Na pewno wina enkodera na walku, po lewej stronie po zdjeciu obudowy jest do niego dostep, wyczyscic szmatka nawilzona woda, byle nie jakims plynem bo zmyjecie tez pasek czarny i wtedy enkoder disk jest do wymiany...
 • #7
  marwi123
  Level 12  
  Witam Serdecznie

  Mam problemy z przeprowadzeniem kalibracji plotera Designjet 500ps. Operacja Align Printheads zawsze kończy się komunikatem Alignment error. W urządzeniu wyczyszczone zostały enkoder przesuwu papieru wraz z dyskiem enkodera, wymieniono wszystkie głowice. Wyczyszczono element czujnika fotooptycznego koło głowic. W załączeniu przesyłam skany wydruków.
  Operacja papier calibration (ta z siatką obracaną o 90 stopni) kończy się powodzeniem, ale kalibracja pozioma dalej rozjechana. Wciąż mam rozkalibrowane urządzenie w pionie i w poziomie. Errorów brak poza Alignment error.

  Szkoda ze tego urządzenia nie można skalibrować ręcznie.....

  Załączniki zawierają stronę testową w draft i normal oraz wydruk z wyrównywania.

  Kalibracje przeprowadzane na zwykłych papierach rolka 24cale.

  Jak rozwiązać ten problem koledzy?

  Pozdrawiam Marcin
  HP DesignJet 500 - odstępy i nierówny nadruk HP DesignJet 500 - odstępy i nierówny nadruk HP DesignJet 500 - odstępy i nierówny nadruk
 • #8
  ABLublin
  Photocopiers specialist
  Zrób mu reset do fabrycznych a potem kalibracje
 • #9
  marwi123
  Level 12  
  Dzieki za rade.Jutro w pracy dalej pomęczę "uparciucha" A czy istotna jest kolejność kalibracji (przesuw papieru, wyrównanie głowic)? Czy wykonywać to przez menu serwisowe czy użytkownika. Czy zwykły papier wystarczy czy potrzebny jest błyszczący albo foto? Szkoda że przy alignment error brak numeru błędu.

  Pozdrawiam Marcin
 • #10
  ABLublin
  Photocopiers specialist
  Zrób najpierw Alligment i zobacz czy dobrze drukuje . Jeżeli dalej będzie źle może być problem z enkoderem , silnikiem......
 • #11
  marwi123
  Level 12  
  Pasek enkodera posiada plamki po atramencie w kolorze cyan. Próbowałem je usunąć plynem do czyszczenia dysz ale je tylko odbarwił. Bardziej agresywnie czyścic nie chcialem zeby nie zniszczyć paska. Chyba że nadruk encodera jest od tyłu to jest szansa.

  Pozdrawiam
 • #12
  ABLublin
  Photocopiers specialist
  Może być winny enkoder , aby się dowiedzieć trzeba podmienić.
 • #13
  marwi123
  Level 12  
  Witam

  Problemem okazały się wytarte tulejki (panewki) karetki. Luzy nie pozwalały na prawidłową kalibrację. Dorobiłem nowe z teflonu. Chodzi teraz jak nówka.

  Dziękuję za wskazówki

  Pozdrawiam
  Marcin
 • #14
  Kusmier P
  Level 2  
  Marcin dałbyś znać proszę jak dorabiałeś te tuleje/ pierścienie? bo był serwisant u mnie ale koszt całej karetki to 1500pln .. :)
 • #15
  marwi123
  Level 12  
  Miałem ten luksus że mam dostęp do tokarza, tokarki i materiału. Tulejka dorobiona z grubsza i rozcięta aby założyć na wałek. Później obróbka pilnikiem. Bez wizyty gdzieś u lokalnego tokarza się nie obejdzie