Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz a oszczędność. Czy to zaoszczędzi energię?

30 Sty 2005 20:30 6157 5
 • Poziom 36  
  Jak to jest z oszczędnością energii z użyciem ściemniacza (regulator fazowy na triaku) ? Słyszałem opinię, że ma on służyć tylko do regulacji natężenia oświetlenia, a licznik będzie kręcił się tak samo.. Nie wiem czy to prawda, dlatego pytam. W pierwszej chwili odrzuciłem tą teorię, no bo przecież w żarówce wydziela się mniej mocy a i w regulatorze śladowe ilości. Ale to nie jest taka prosta regulacja, bo fazowa, a ja mało jeszcze wiem o tych wszystkich mocach, więc mam teraz wątpliwości a tata mnie męczy żebym się dowiedział :). W razie czego temat można zamknąć wywalić lub przenieść do działu Początkujący.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 26  
  Też się nad tym zastanawiałem, licznik np. C52 prawidłowo liczy przy współczynikach cos 0,85-1. a co do prądów przemiennych a tak można nazwać przebieg prądu z powycinanymi okresami to raczej nie przebieg sinosoidalny. Chyba mit. ale trzeba raczej laboratoryjnie sprawdzić. (żarówka, licznik -1faz, ściemniacz).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 24  
  Ptolek napisał:
  Jak to jest z oszczędnością energii z użyciem ściemniacza (regulator fazowy na triaku) ? Słyszałem opinię, że ma on służyć tylko do regulacji natężenia oświetlenia, a licznik będzie kręcił się tak samo.. Nie wiem czy to prawda, dlatego pytam.

  Teoretycznie - nieprawda.
  Praktycznie - stwierdzenie bliskie prawdy.
  Ściemniacz jest de facto regulatorem napięcia skutecznego. Niestety, jeżeli obniżasz napięcie na żarówce, to jednocześnie dość drastycznie obniżasz jej sprawność.
  Nie pamiętam dokładnie wzorów, trzeba by sprawdzić w jakimś podręczniku od techniki świetlnej. Ale o ile mnie pamięć nie myli, to strumień świetlny uzyskiwany z żarówki jest proporcjonalny do 7 potęgi napięcia, a jej sprawność do kwadratu napięcia.
  Mogę się w powyższym mylić, ale jestem pewien, że te potęgi są duże.
  Co z tego praktycznie wynika?
  Ano to, że jeżeli ściemnimy oświetlenie ściemniaczem o połowę, to pobór mocy przez żarówkę co prawda się zmniejszy, ale nieznacznie. Nadal będzie to pobór o wiele większy niż połowa nominalnego poboru mocy.
  Z punktu widzenia oszczędności energii znacznie lepiej jest użyć kilka żarówek i ściemniać wyłączając część z nich...
 • Poziom 29  
  Oszczędność będzie na żarówkach :).
  Załączane łagodnie pracują dużo dłużej, niż te załączane na pełną moc: żarówki palą się zwykle w momencie załączenia - błysk i koniec.
  Żarówki w żyrandolu ze ściemnieczem, po długiej eksploatacji, miały już tak cienkie włókna, że zrywały się przy wykręcaniu żarówki - ale nie przepalały się.
 • Poziom 36  
  Ja wiem o tym, że sprawność żarówek drastycznie spada przy ściemnianiu, ale rzeczywiście nie pomyślałem, że w tej plotce mogło chodzić właśnie o to. Chciałem tylko dowiedzieć się, czy możliwe jest, że licznik nieprawidłowo zlicza prąd niesinusoidalny, tylko nie wiedziałem jak to nazwać :)