Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpuszczalne obwody elektroniczne wyprodukowane z... jedwabiu

Kubald 23 Paź 2012 18:42 12441 7
 • Rozpuszczalne obwody elektroniczne wyprodukowane z... jedwabiu Rozpuszczalne obwody elektroniczne wyprodukowane z... jedwabiu

  Większość inżynierów chce budować urządzenia „na lata”, ale grupa inżynierów elektroników i mechaników pracuje nad stworzeniem obwodów, które ulegną zniszczeniu w zaledwie kilka dni – i to z wyraźnej przyczyny.

  Tak stworzone obwody nie ulegają prostej awarii, czeka je coś gorszego – rozpuszczają się one w cieczach. Brzmi to może nieco dziwnie, ale takie urządzenia, które będą mogły pracować przez krótki okres czasu, a następnie zniknąć bez śladu znajdą szerokie zastosowanie choćby w implantach wszczepianych w ludzkie ciało.

  W artykule opublikowanym w magazynie Science inżynierowie opisują, w jaki sposób z mieszaniny krzemu, magnezu i specjalnego typu rekonstytuowanego jedwabiu stworzyć mikroprocesor, który będzie pracował dokładnie tyle, ile to potrzebne – a następnie zniknie.

  „Tak stworzony procesor będzie miał określony okres pracy, jeśli będzie przebywał w wilgotnym środowisku”, pisze F. Omenetto, jeden ze współautorów wzmiankowanego artykułu. Obecnie część implantów musi zostać chirurgicznie usunięta, jeśli zbyt długo pozostają wewnątrz ludzkiego ciała. Z wykorzystaniem nowego rozwiązania wszczepione obwody będą mogły ulec rozpuszczeniu i wypłukaniu na skutek naturalnych procesów biologicznych, co zapobiegnie konieczności stosowania interwencji chirurga.

  Zastanawiające może być to, jak stworzone w ten sposób obwody, pracujące w wilgotnym środowisku, nie ulegają katastrofalnym w skutkach zwarciom. A wszystko sprowadza się do użycia jedwabiu. Autorzy artykułu podczas poprzednich prac stworzyli z niego biodegradowalny materiał zbliżony do plastiku. Może być on „zaprogramowany” na rozpuszczenie po określonym czasie – 6 godzinach, dniach czy miesiącach.

  Po konsultacji z inżynierem mechanikiem autorom udało się stworzyć układ elektroniczny z magnezu i krzemu, naniesiony właśnie na takie degradowalne, jedwabne podłoże. Niestety, zanim tak przygotowane układy wejdą do powszechnego użytku, może minąć nawet dekada. Rozpuszczalne obwody muszą być jeszcze dogłębnie przetestowane i spełniać rygorystyczne prawa dotyczące materiałów medycznych, ale któregoś dnia z pewnością wejdą do masowej produkcji.

  Temat podjęty w artykule określono jako m.in. mała, ale ciągle rozwijająca się dziedzina badań. Pierwszym krokiem do szerszego wprowadzenia takiej technologii do użycia będzie określenie obszaru rynku, gdzie rozpuszczalne obwody mogłyby znaleźć zastosowanie – z pewnością przysłużą się do leczenia rozmaitych schorzeń czy w zakresie implantologii, jak wspomniano powyżej.

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Kubald
  Poziom 15  
  Offline 
  Specjalizuje się w: spektroskopia exafs/xanes, uc, it
  Kubald napisał 188 postów o ocenie 77, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2004 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  Demmo
  Poziom 16  
  Kubald napisał:
  Pierwszym krokiem do szerszego wprowadzenia takiej technologii do użycia będzie określenie obszaru rynku, gdzie rozpuszczalne obwody mogłyby znaleźć zastosowanie

  No Talibowie będą zachwyceni ;) Chociaż może raczej jakiś wywiad? Samozacierające się ślady ingerencji :D
 • TermopastyTermopasty
 • #3
  pipałosia
  Poziom 26  
  A nie napisali czym będą zasilane?.
 • #4
  gbd.reg
  Poziom 21  
  No to już widzę nową falę urządzeń, które po okresie gwarancyjnym... znikną :D
 • #5
  Jatsekku2
  Poziom 12  
  I co w tym takiego ? Póki co to tylko obwody są rozpuszczalne, nie wiele można zrobić z samych "kabli", a więc trzeba jeszcze poczekać na rozpuszczalne rezystory, tranzystory, kondensatory itp...
 • #6
  halinka1125
  Poziom 21  
  Ano wydaje mi się, że można doprowadzić "kabel" gdzie trzeba a sama elektronika
  może być na zewnątrz przecież kabel i tak zniknie...
  Pozdrawiam
 • #7
  gbd.reg
  Poziom 21  
  Oj ludzie niedokładnie czytacie... przecież tu nie chodzi o samą płytkę drukowaną, ale o cały mikroprocesor, co oznacza dokładnie tyle, że da się z tego wytworzyć dowolny przewodnik, półprzewodnik lub izolator (może z tą dowolnością przesadzam, ale na potrzeby medyczne będzie raczej wystarczający).
 • #8
  akajarz
  Poziom 23  
  Do zasilania tego są potrzebne znikające baterie, ale o tym już nie napisali.