Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8A - Reset mikrontrolera oraz LCD

gpi_unit 23 Paź 2012 18:42 1326 5
  • #1 23 Paź 2012 18:42
    gpi_unit
    Poziom 12  

Witam

Mam problem z wyświetlaczem LCD. Po naciśnięciu przycisku reset na wyświetlaczu pojawia się tekst oraz w wolnych miejscach (tj. tam gdzie nie został wpisany żaden znak) prostokąty. Pytaniem jest czy to jest normalne i trzeba wtedy wyciągać za każdym razem wtyczkę zasilania czy jest coś z biblioteką albo z samym wyświetlaczem?

We fusebitach zmieniłem tylko częstotliwość na 8 MHz.

0 5
  • #2 23 Paź 2012 19:37
    mi14chal
    Poziom 28  

Co to za LCD? Pokaż schemat, kod.

0
  • #3 23 Paź 2012 20:43
    gpi_unit
    Poziom 12  

LCD 2x16 - typ WC1602 (sterownik kompatybilny z HD44780)

P.S. Czy biblioteka radzia jest uznawana za wydajną, że wszyscy z niej korzystają, bo zauważyłem, że na niej problemu nie ma.

W inicjaliacji jest dodane

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

i wydaje mi się że tu jest coś co ma wpływ na takie zachowanie...

0
  • #4 23 Paź 2012 21:01
    excray
    Poziom 39  

gpi_unit napisał:
    P.S. Czy biblioteka radzia jest uznawana za wydajną, że wszyscy z niej korzystają...

A kto powiedział że wszyscy z niej korzystają? Śmiem twierdzić że każdy programista korzysta ze swojej wersji biblioteki do obsługi HD44780. A nuworyszom się podsuwa bibliotekę Pana Radosława Kwietnia bo... działa. A jak się nauczą pisać to i tak pewnie swoją wersję napiszą.
    gpi_unit napisał:
    Pytaniem jest czy to jest normalne i trzeba wtedy wyciągać za każdym razem wtyczkę zasilania czy jest coś z biblioteką albo z samym wyświetlaczem?

Nie wiem z czym jest związane ale nie jest to normalne. Korzystam ze swojej biblioteki i po każdym resecie procesora, ba nawet po wywołaniu ponownym inicjalizacji wyświetlacza mam zawsze domyślnie ten sam stan - czysty wyświetlacz i ustawiony na 1 kolumnę i 1 linię, bez kursora. Skoro coś zmieniałeś to spróbuj powrócić do domyślnych wartości i wtedy sprawdzić działanie.

0
  • #5 23 Paź 2012 22:06
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 17 Maj 2015 15:04
    gpi_unit
    Poziom 12  

Problem udało się rozwiązać. Okazało się, że winą był niezbyt dobrej jakości kabelek.

0